İç pazarda fiyatlar arttı, tatilci yurt dışına yöneldi

Tatil Sepeti, geçtiğimiz yaz döneminde Türkiye’nin tatil alışkanlıklarını masaya yatırdı. Sektörün veri bankası haline gelen Tatil Sepeti’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, bu yıl özellikle enflasyonun etkisiyle iç pazarda fiyatların arttığını, bu sebeple de yurt dışı turlara ve KKTC’ye taleplerde daha büyük artışlar yaşandığını kaydetti.


Şirket olarak yüzde 100 misafir memnuniyeti anlayışıyla yurt içi – yurt dışı turdan uçak biletine hatta araç kiralamaya kadar kapsamlı bir hizmet anlayışıyla çalışmalarına devam eden Tatil Sepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, bu yıl özellikle enflasyonun etkisiyle iç pazarda fiyatların arttığını, bu sebeple de yurt dışı turlara ve KKTC’ye taleplerde daha büyük artışlar yaşandığını kaydetti. Tatil Sepeti olarak yurt içinde bekledikleri büyüme oranlarına ulaştıklarını ifade eden Kaan Karayal, “Fakat yurt dışı turlarda ve KKTC’ye geçtiğimiz yıllara oranla çok daha yüksek oranda büyüme gerçekleştirmiş olduk. Yurt içinde ise Antalya ve Muğla her zamanki gibi en çok tatilci gönderdiğimiz 2 ilimiz oldu. Alt bölge olarak da bu sene Antalya’da Side ve Alanya, Ege’de ise Bodrum ön plana çıktı diyebiliriz” dedi.

Yurt dışının gözdeleri; Balkanlar, Mısır, Dubai ve Orta Avrupa

Yurt dışı turlarındaki durumu da özetleyen Karayal, “Özellikle Balkanlar, Mısır, Dubai ve Orta Avrupa ülkeleri tercih edilse de şirket olarak neredeyse dünyanın her noktasına satış yapma başarısını gösterdik. Bu sene belli dönemlerde vize problemi yaşanması sebebiyle vizesiz turlara da talepler arttı. Sharm El Sheikh, Budva, Balkan turları yoğun şekilde tercih edildi. Deniz tatili yapmak isteyen üst segment müşteri grubu, Sharm ve Dubai’deki her şey dahil otelleri tercih etti. Balkan turlarında genelde ekstra turlar ve akşam yemeğinin dahil olması tercih edilmesinde önemli etken oldu” diye konuştu.

Yakın lokasyonlarda yüzde 50’lik artış var

Galataport’un açılması ile birlikte İstanbul kalkışlı cruise gemilerinin, alternatif tatil seçeneği olarak değerlendirildiğine işaret eden Karayal, şöyle devam etti: “Mısır’ın diğer bölgelerine kapıda vize hizmetinin devreye girmesiyle birlikte, tarihi gezinti yapmak isteyenler Kahire-Luxor-Sharm-Hurghada turlarına ilgi gösterdi. Kültür turlarında durum biraz daha farklı oldu. Deprem sonrası GAP turları neredeyse durma noktasına geldi ve diğer bölgeler için artan ulaşım maliyetleri rakamların yükselmesine sebep oldu. Ağustos sonu itibarıyla da yakın bölgelere talep diğer yıllara oranla yüzde 50’lik bir artış göstermeye başladı. Başta Sapanca – Abant – Bolu gibi bölgelerde kısa süreli tatile talep arttı.”

Kaan Karayal, okulların açılmasıyla birlikte sonbaharı bekleyen müşteri grubunun ise Ege Bölgesi’nde özellikle Marmaris ve Bodrum’a, Antalya’da ise Kemer ve Belek gibi lokasyonlara yöneldiğini de dile getirdi.

#tetilsepeti #turizm #tatil #seyahat #enflasyon #fiiaytartış #kaankarayal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir