COCA-COLA Karlılığını Artırmayı Sürdürüyor

Konsolide satış hacminin yüzde 11 artarak 395 milyon ünite kasaya ulaştığını, konsolide net satışların 1,9 milyar TL, net karın ise 186 milyon TL olarak gerçekleştiğini belirten Coca-Cola İçecek CEO’su Damian Gammell, uluslararası operasyonların toplam satış hacmi, net satışlar ve FAVÖK içindeki payının % 32’ye ulaştığını vurguladı.


Bölgenin Güçlü Markası Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan’da 20 fabrika ve 9.000’i aşan çalışanıyla faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek’in (CCİ) CEO’su Damian Gammell, CCİ’nin 2012 yarıyıl finansal sonuçlarını değerlendirdi. CCİ’nin bir kez daha güçlü bir performans sergilediğini belirten Gammell, satış gelirlerini artırmaya odaklı yönetimleri ve girdi maliyetlerinin istikrarlı olmasının yanı sıra faaliyet gösterdikleri coğrafyada satış ve pazarlama uygulamalarındaki çabalarının bu başarıyı getiren unsurlar olduğunu açıkladı.

Coca-Cola İçecek ilk yarı sonunda konsolide satış hacmini yüzde 11, net satışlarını yüzde 23, FAVÖK’ünü ise yüzde 45 artırarak, satış hacmini 395 milyon ünite kasaya, net satışlarını 1,9 milyar TL’ye, FAVÖK’ünü ise 325 milyon TL’ye ulaştırmayı başardı.
Türkiye ve Uluslararası Operasyonlar Birinci çeyrekteki güçlü baz etkisine rağmen, Türkiye satış hacminin ikinci çeyrekte yüzde 4,5 büyüdüğünü belirten Gammell, gazlı içecek ve yerinde tüketim ürünlerindeki güçlü artış sayesinde ünite kasa başına satış gelirinin yüzde 8,6 arttığını söyledi. Uluslararası operasyonların karlı büyümesini sürdürdüğünü vurgulayan Gammell, “Satış hacmi ikinci çeyrekte yüzde 26,5 büyürken, uluslararası operasyonların toplam satış hacmi, net satışlar ve FAVÖK içindeki payı yılın ilk yarısında yüzde 32’ye ulaştı” dedi.

“Doğru Yoldayız”
CCİ’nin yıllık beklentilerini gerçekleştirmek üzere doğru yolda olduğunu söyleyen Gammell sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye’de orta-tek haneli seviyede, uluslararası operasyonlarda ise orta-onlu seviyede olması beklenen satış hacmi artışının, konsolide bazda düşük çift haneli olmasını bekliyoruz. Ayrıca, satış gelirlerindeki büyümenin satış hacmindeki büyümeyi geçmesini beklemekteyiz. 2012 için ilk beklentimiz FAVÖK marjımızın yatay ya da pozitif gelişim göstermesi yönündeyken ikinci çeyrek sonuçlarımız tüm yıl içinde FAVÖK marjı iyileşmesi olacağına işaret ediyor. Bununla beraber, geçen yılın dördüncü çeyreğindeki yüksek faaliyet karı artışının güçlü bir baz etkisi oluşturacağının da farkındayız. 2012’nin geri kalanında da sizlerle iyi sonuçlar paylaşmayı bekliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir