Cumhuriyet yemekleri bu panelde konuşuldu!

Ankara ve Adana özelinde Cumhuriyet yemekleri, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Adana’da, bu yıl 7’ncisi düzenlenen Adana Lezzet Festivali’nde konuşuldu.


Adana Lezzet Festivali kapsamında 6 Ekim Cuma günü Yeni Adana Müzesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılı Özel” oturum başlığında Cumhuriyet döneminden menüler, davet ve yeme içme kültürü konuşuldu. Araştırmacı Yazar Nurettin Çelmeoğlu, ODTÜ Tarih Bölümü Doç. Dr. Bahar Gürsel’in konuk olduğu panelin moderatörlüğünü Saray ve Kültür Tarihçisi Çağrı Başkurt yaptı.

Ankara ve Adana özelinde Cumhuriyet yemekleri

Panelde tarihi verilere baktığımızda Cumhuriyet’in temellerinin Adana’da atıldığı ve bunun şehrin her anlamda gelişimine sağladığı katkılar ele alındı. Ankara ve Adana özelinde Cumhuriyet yemeklerinin de konuşulduğu panelde Araştırmacı -Yazar Nurettin Çelmeoğlu şunları söyledi: “Her bölgenin lezzetini sırasıyla doğası, tarihi, kültürü ve eğitimi oluşturur. Suyu bol, toprakları bereketli, bereketi sofralara akseden bir şehirdir Adana. Kazılarda 5 bin yıl önce burada siyez buğdayı yetiştirildiği keşfedildi. Bazı araştırmalar bu buğdayın orijininin bu bölge olduğunu iddia ediyor, bunlar son derece gurur ve heyecan verici bulgular.”

Bilinen ilk restoran menüsünün 1765 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te Restaurant Boulanger’de ortaya çıktığına dair tarihi bilgiyle sunumuna başlayan Bahar Gürsel, başkent Ankara’da Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki yeme-içme kültürü, yemek çeşitleri ve restoranların açılması sürecini anlattı. Cumhurbaşkanlığının ilk yıllarındaki menülerden, menülerde yer alan kuşkonmazdan, enginardan ve geleneksel yemeklerden bahsetti.

#adanalezzetfestivali #adana #lezzetfestivali #gastronomifestivali #festival #gastronomi #adanayemekleri #cumhuryetyemekleri #gastronomiturizmi #fest #çağrıbaşkurt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir