Akdeniz Gastronomi Turizmi’nin yol haritası böyle çizildi

Akdeniz turizm ve gastronomisinin dev isimleri Adana Lezzet Festivali kapsamında bir araya geldi… Akdeniz Gastronomi Turizmi’nin yol haritasını bu çarpıcı tespit ve önerileriyle yeniden çizdi…


Akdeniz Gastronomi Turizmi başlığıyla Yeni Adana Müzesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen panelin moderatörlüğünü Gazeteci Fatih Türkmenoğlu üstlenirken, TÜROFED Başkanı Erkan Yağcı, ÇUKTOB Başkanı Tayyar Zaimoğlu, ETÜDER Başkanı Melih Şahinöz ve AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu olarak yerini aldı.

Kaan Kavaloğlu: “Lezzet ve kültür festivalleri bölge kalkınması için değerli”

Panelde ilk sözü alan Kaan Kavaloğlu, lezzet ve kültür festivallerinin bir bölgenin kalkınması için değerli olduğunun altını çizerek, Antalya’da kütlesel turizm gerçekleştirdiklerini belirtti. Kavaloğlu şöyle konuştu: “ Yiyecek içecek departmanları da otellerin en hacimli alanları. Bu hacim nedeniyle yöresel mutfaklara verilen değer arttı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı uluslararası anlaşmalardan biri sürdürülebilir turizm alanında oldu. Lezzet festivalleri de bu konuda önemli bir sac ayağı oluşturuyor. Adana’ya festival sebebiyle gelenlerin keyif almış olarak dönmeleri burayı gastronomi seyahatleri için tercih edilecek destinasyon haline getirecek ‘’ diyerek festivallerin önemine değindi.

Erkan Yağcı: “Lezzet etkinliklerini Türkiye’nin tamamına yaymalıyız’’

Turizmin geleceğindeki en önemli unsurlardan biri gastronomi diyen Erkan Yağcı, bu yıl 60 milyon turist beklediklerini, önümüzdeki 5 yılda bu sayıyı 100 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Yağcı ‘’Bunu başarmak için de turizmin çeşitlenmesi gerekiyor. Tedarik, hammadde, yerel üreticiden temin, sunum, üretici ve turiste bunun bu kültürle ulaşması son derece önemli. Bu turizm çeşidi artık Türkiye’de de önemsenmeye başlandı ve bu festival bu alanda öncü oldu. Bu etkinlikleri Türkiye’nin tamamına yaymalıyız’’ diyerek konunun önemine değindi.

Tayyar Zaimoğlu: “Adana Kebabı bir marka ama 500’e yakın yöresel yemek de var”

Tayyar Zaimoğlu ise şöyle konuştu: ‘’Adana Lezzet Festivali’nin yedincisini yapıyoruz. Bu tüm paydaşlarıyla sağlanmış bir başarı. Adana’da kimse karın doyurmak için yemez. Keyif için, zevkle yer. Bütün yemeklerinde aşk vardır, heyecan vardır. Adana kebabı bir marka değeri haline geldi. Ancak Adana’da 500’e yakın yöresel yemekler de var. Ev yemekleri, mangalda pişenleri, turunçları, tatlıları, sokak lezzetleri, deniz ürünleri var. En lezzetli kefal havyarı mesela Adana’da çıkarılır.  İçtenlik, samimiyet ve lezzet Adana’da asla değişmez. Festivalin başarısı onlarca kurumun, yüzlerce kişinin verdiği destekle katlanıyor.’’

Melih Şahinöz: “Farkı, yerel üreticileri destekleyerek sağlayabiliriz”

Konuşmasında tedariğin önemine dikkat çeken ETÜDER Başkanı Melih Şahinöz ‘’Alınan ürünün kaynağının bilinmesi tüketici için de artı değer haline geliyor. Yeni ve güvenilir tedarikçi programı geliştirdik. Bu uygulamanın gastronomi turizmine olumlu etkisi olacağından eminiz. Tüketici ne yediğini bilecek, üretici de kendisini, koşullarını, ürününü geliştirecek. Örneğin otel menülerinde yerel ürünler yer almaya başladı. Yerel üreticileri desteklersek fark oluşturmaya başlayacağız. Yerel markaların gelişmesini destekleyerek ihracat zincirine katılması da sağlanabilir. Kazan-kazan durumu söz konusu’’ diyerek gastronomi turizmine fayda sağlayacak noktalara değindi.

Fatih Türkmenoğlu: “Coğrafyasının değerini bilmeyen iki ülkeden biri, Türkiye”

Kısa süre önce okuduğu makaleyi anlatan Fatih Türkmenoğlu ise, okuduğu makalede yaşadığı coğrafyanın değerini bilmeyen iki ülkeden birinin Meksika, diğerinin Türkiye olduğunun yazdığını söyledi. Sahip olduğumuz bu gastronomi değerlerinin kıymetini yeni yeni anlamaya başladığını da söyleyen Türkmenoğlu, turizm alanını da yeni yeni pazarlamaya başladığımızı ifade etti.

#AdanaLezzetFestivali #AkdenizGastronomiTurizmi #YeniAdanaMüzesiKonferansSalonu #FatihTürkmenoğlu #TÜROFED #ErkanYağcı #ÇUKTOB #TayyarZaimoğlu #ETÜDER #MelihŞahinöz #AKTOB #KaanKavaloğlu #adana

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir