Çarşamba , 17 Ağustos 2022
Anasayfa » Gündem » Day Tours’dan Türkiye’deki iş ortaklarına mesaj: Yaşıyoruz, ayaktayız!

Day Tours’dan Türkiye’deki iş ortaklarına mesaj: Yaşıyoruz, ayaktayız!

Haber: Hatice Ünal Bilen

Küba’da tek Türk lisanslı tur operatörü Day Tours’un kurucu ortağı Altuğ Uğurola, İstanbul Boğazı’nda düzenlediği etkinlikte Türkiye’deki iş ortaklarına ‘Yaşıyoruz, ayaktayız, işimizin başındayız’ mesajını verdi.

Day Tours, 100’e yakın acenteyi ve hava yolu şirketini dün akşam (9 Mayıs) İstanbul Boğazı’nda düzenlediği tekne turunda ağırladı. Meşhur Küba romu, eşsiz Küba puroları, Kübalı dansçıların ve müzisyenlerin eşlik ettiği organizasyonu Türkiye’deki acentelere ‘yaşıyoruz, ayaktayız, işimizin başındayız’ mesajı vermek üzere düzenlediklerini belirten Day Tours kurucu ortağı Altuğ Uğurola, “Pandemiden sonra herkeste bir sessizlik oldu. Küba da zaten zor bir destinasyon. İnsanlar ‘Ya sen yaşıyor musun, devam ediyor musun, hala Küba’da mısın?’ demeye başladı. Biz aslında bu etkinliği ‘Ayaktayız, hiçbir sıkıntı yok. Ofisimiz ve ekibimizle hizmete devam ediyoruz mesajı vermek için düzenledik.” diye konuştu.

Altuğ Uğurola, Day Tours’un kuruluş yolculuğunu, pazar dinamiklerini ve pandemi sonrası fırsatları şu açıklamalarıyla değerlendirdi:

“Motosikletimi satıp Küba’ya gittim”

2014 yılında Türkiye’deki koşuşturmadan sıkılıp, 11 bin 300 dolara sattığı motosiklet parasıyla Küba’ya gittiğini  anlatan Altuğ Uğurola, “Ama benim amacım hiçbir şekilde acente açayım, bir iş yapayım değildi. O zamanlar tek derdim, İspanyolca rehber olarak ayda bir kere grup yapmaktı. Onun dışında kalan 20 günde de plajlara gideyim, salsa yapayım, mojito içeyim kafasındaydım.” dedi. Uğurola, Türkiye’den gelen yoğun organizasyon talepleri üzerine Turizm Bakanlığı’nda görevli Kübalı eşi Diana ile birlikte Türkiye’de Day Tours’u kurduğunu söyledi.

“Küba’daki tek Türk lisanslı acenteyiz”

Ağırlıklı Balkanlar olmak üzere bugün dokuz ülke ile çalıştıklarını belirten Uğurola, Küba’daki tek Türk lisanslı acente olduklarını vurgulayarak şöyle konuştu: “Turizm Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı belgeli tek Türk lisanslı acenteyiz. 2014’te kurulduk, 2017’de lisansımızı aldık. Bugüne kadar kimse alamadı. Bu çok ciddi bir başarı çünkü normalde 25 senedir bekleyen acenteler var. Lisans aldığınız zaman birçok avantajdan faydalanabiliyorsunuz. İnternet alabiliyorsanız, ofis tutabiliyorsunuz. Resmi olarak eleman çalıştırabiliyorsunuz. Araba alabiliyorsunuz.”

“Sadece acentelere hizmet veren bir tur operatörüyüz”

Kapı, gazete ve şirket müşterilerinin olmadığını, sadece TÜRSAB’a bağlı acentelere hizmet veren bir tur operatörü olduklarını vurgulayan Uğurola, ağırlıklı MICE grubu acentelerine hitap ettiklerini söyledi. Şu anda Küba’da altından kalkamayacakları tek bir hizmetin bile olmadığını savunan Uğurola, “Mesela bize en çok sorulan sorulardan bir tanesi de, eski Amerikan arabalarını kullanmak konusundaydı. Onları kullanamazsınız. Çünkü araç sahipleri buna izin vermez. Benim de 1952 model walksvagenim vardı, pandemide satıp buraya geldim. O arabayı benden başka hiç kimse kullanamıyordu. O yüzden eski Amerikan arabalarını siz kullanamıyorsunuz, sadece sahipleri kullanıyor.” dedi.

“Küba çok zor bir destinasyon”

Küba’nın komünist bir ülke olması nedeniyle çok zor bir destinasyon olduğunun altını çizen Uğurola, ülkenin su sorununa da dikkat çekerek şunları söyledi: “Çünkü plastik yok. Plastik olmadığı için turist şişe suyu bulamıyor. Bizim 380 kişilik incentive’imiz vardı. Ben mesela devletin deposundan aşağı yukarı 4 bin tane su aldım. Normalde bunu alamazsınız ki lisanslı ve tanınır olmanız lazım. Küba’yı her yapıyorum diyen yapar ama gerçek anlamda çok zor.”

Küba’nın en büyük sorunlarından birinin de ulaşım olduğuna işaret eden Uğurola, “Ülkeye ambargodan dolayı çok az uçak firması uçuyor. Biz mesela THY’ye diyoruz ki, ‘Yedi sefer yapın.’ Üç sefer yapıyorlar. Küba yedi seferde kesinlikle dolar.” dedi. Ülkede cruise turizminin de sıkıntılı olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Küba’ya Amerika’ya gidemeyen cruiseler geliyor. Dünyada şimdi Amerika gerçeği var. Eğer sizin bir cruise geminiz varsa ve Küba’ya götürürseniz bird aha  Amerika’ya götüremiyorsunuz.  Amerikasız cruise da çok zor. O yüzden çok kısıtlı cruise. Bu arada orada cruise limanını bir Türk firması olan Global Holding yapıyor.”

“Küba,1 Mayıs itibariyle tamamen açıldı”

Küba pazarına ilişkin pandemi sonrası ziyaretçi sayılarını da paylaşan Uğurola, ülkenin 1 Mayıs itibari ile yabancı turistlere tamamen açıldığını kaydederek, “15 Kasım’da açıldığında PCR testi ve aşı kartı istiyorlardı. 1 Mayıs itibari ile ise bütün yasakları kaldırdılar. Geçtiğimiz hafta da maske bitti, artık maske yasağı yok. Küba şu anda tamamen eski günlerdeki gibi. Bütün restoranlar, diskolar, eğlence yerleri açık.” şeklinde konuştu. Türkiye’den Küba’ya pandemi öncesinde 18 bin kişinin gittiğini sözlerine ekleyen Uğurola, “Şu an Turizm Bakanlığı’ndan verileri almadığım için ölçüm yapamam. Ama benim tahminimce, 15 Kasım’dan itibaren 1.800 kişi götürdüğümüze göre aşağı yukarı 6 bin kişi gitmiştir.” dedi.

#daytours #altuğuğurola #miceturizmi #turizm #mice #küba #acente #turoperatörü #davet #istanbulboğazı #cuba #tourism

 

 

 

 

İnceleyin

Foodtech Raporu yayınladı

Foodtech alanındaki inovasyon ve girişimlere rehberlik edecek GOOINN araştırma raporu yayınlandı. 2019 yılında 220 milyar ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz