Disney’den ‘Aburcubur’a Savaş

Walt Disney, ABD’de çocuklara hitap eden televizyon kanalları, radyo istasyonları ve internet sitelerinde ”aburcubur” reklamlarını yasaklayacak ilk büyük medya şirketi olacağını açıkladı.

Disney, yeni yönetmeliklerinin, meyve sebze tüketimini teşvik etmeyi, sodyum, şeker ve katı yağ alımını azaltmayı amaçlayan federal standartlarla aynı doğrultuda olduğunu bildirdi.

2015’TE YÜRÜRLÜKTE

Yasağın, mevcut anlaşmalar nedeniyle 2015 yılında yürürlüğe gireceği belirtildi.

Şirketin kurumsal sosyal sorumluluk bölümünün başkan yardımcısı Leslie Goodman, geleneksel fast-food zincirleri tarafından önerilen çocuk menülerinin, yeni reklam yönetmeliklerini karşılayamacağını belirterek, örneğin yeni yönetmelikler çerçevesinde bir menünün her şey dahil 800 kaloriden daha fazla olmaması gerektiğini söyledi.

Goodman, Disney kanallarında şu anda yeni standartları karşılamayacak reklamların gösterildiğini belirtti.

Disney’in üst yöneticisi Bob Iger de yeni yönetmeliklerin, reklam gelirlerinde kısa süreli bir azalmaya neden olabileceğini ifade ederken, şirketlerin eninde sonunda standartları karşılayan ürünler yapacağını umduğunu kaydetti.

OBAMA: DİSNEY BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

ABD First Lady’si Michelle Obama, Disney’in açıklamasıyla ”Oyunun kurallarının değiştiğini” belirterek, ”Disney, bu girişimle ABD’de daha önce hiçbir büyük medya şirketinin yapmadığını yapıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir