Türk Yemekleri Japonya’da Tanıtıldı

Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Tokyo Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ve Türk Hava Yolları’nın ortaklaşa düzenlediği organizasyonun açılışında konuşan Türkiye’nin Japonya Büyükelçisi Serdar Kılıç, bir ülkenin mutfağının kültürünü yansıtan en önemli unsurlarından biri olduğunu vurgulayarak, Türk mutfağının da Türk kültürünün çeşitliliğini ve zenginliğini birebir yansıttığını söyledi.

Kılıç, Türk mutfağının bugünkü zenginliğine birçok etkileşim sonucunda kavuştuğunu ifade ederek, diğer dünya mutfaklarının zenginleşmesine de katkıda bulunduğunu belirtti.

Türk mutfağının aynı Türk kültürü gibi olduğunun altını çizen Kılıç, Türk yemek kültürünün aynı Türkiye gibi Avrupa, Akdeniz ve Asya’nın buluşma noktası olarak tanımlamanın mümkün olacağını sözlerine ekledi.

Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Direktörü Telat Aydın yaptığı açıklamada, dünyanın üç büyük mutfağından birinin Türk mutfağı olduğunu vurgulayarak, Türk yemeklerini ve kültürünü Japonya’da her yıl tanıtmayı hedeflediklerini söyledi. Aydın, Türk yemeklerinin Japon damak tadına uygun olduğunu belirterek, Türk restoranlarının Japonya genelinde az oluşu ve Türk gıda ürünlerinin Japon piyasasında azlığı nedeniyle Japon halkının Türk mutfağını iyi tanımadığını ifade etti.

Japonya genelinde İtalyan ve Hint mutfağının çok yaygın olduğunu dile getiren Aydın, artık bu mutfakların Japon evlerinde bile yapılır hale geldiğini söyledi.

Aydın, amaçlarının Türk yemeklerinin tanıtımına bağlı olarak talep oluşturmak, restoran sayısını artırmak ve Türk gıda ürünlerinin daha fazla ithalatını sağlamak olduğunu vurguladı.

Türk yemeklerinin Japon evlerinde de yapılmasını hedeflediklerini belirten Aydın, bu bağlamda sadece Japon ev hanımlarına ve profesyonel aşçılarına aşçılık kursları vermeyi planladıklarını kaydetti.

Japonlar en çok Hünkar Beğendi ve Piliç Topkapı’yı sevdi

Türkiye’den davet edilen iki aşçı tarafından yapılan yemekler, Tokyo Royal Park Shiodome Tower’da Japonlara ikram edildi. Tanıtım kapsamında otel menüsünde bir ay boyunca Türk yemekleri ve tatlıları da yer alacak.

Türk mutfağının en lezzetli yemeklerinin ikram edildiği festivale yüzlerce Japon ilgi gösterirken, 30 çeşit Türk yemeği misafirlerin beğenisine sunuldu. Yapılan ankete göre Japonlar, en çok Hünkar Beğendi ve Piliç Topkapı’yı sevdi.

Tokyo Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yıl boyunca belirli günlerde Türk kahvesi, lokumu ve baklavası ikram edileceği belirtilirken, Japon medyası da Türk yemeklerine büyük ilgi gösterdi.

(Haber 7)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir