Döküm demirde profesyonel çözüm ortağı: Defonte

Haber: Hatice Ünal Bilen

Döküm demir mutfak gereçlerinin profesyonel çözüm ortağı Defonte, bu yıla yenilikçi ürün gruplarıyla girdi. 2022 hedeflerini tutturduklarını belirten firma sahibi Mustafa Onay, makine parkuru yatırımlarının ardından ihracata ağırlık vereceklerini söyledi.

2017 yılında Ar-Ge çalışmalarına başlayan, iki yılın ardından Sakarya’da 250 metrekarede üretim ve laboratuvar atölyesiyle faaliyet alanlarını genişleten Defonte, Mayıs 2020’de Sakarya Akyazı bölgesinde 2.500 metrekare kapalı alan fabrikasında hem döküm, pikdöküm eğritme tesisini hem de kaplama tesisi ve laboratuvar içeren üretim hattını devreye aldı.

25 farklı tipte ürün üretiyor 

22 çalışanıyla gerek ev ürünleri gerekse ev dışı tüketim ürünleri kategorilerinde üretim ve satışı çalışmalarını sürdüren Defonte, Döküm Demir Sunum Tabakları, Döküm Demir Sahan Modelleri, Döküm Demir Izgara Çeşitleri, Döküm Demir Izgara Tava ve Kızartma Tava Çeşitleri ile bugün yaklaşık 25 farklı tipte üretim gerçekleştiriyor.

“2023’e yeni yatırımlarla girdik”

Tamamı döküm demir ürünleriyle ev tipi ve ev dışı tüketim kanalının ihtiyaçlarına uygun butik ürünler ürettiklerini belirten Defonte’nin firma sahibi Mustafa Onay, geçtiğimiz yılın hedeflerini  tutturduklarını ifade etti. Onay, yeni makine parkuru ve kalıp modelleriyle bu yıla piyasanın mevcut ihtiyaçları doğrultusunda yeni yatırımlarla girdiklerinin altını çizdi.

İhracat yatırımlarından bahseden Mustafa Onay, “Afrika’da ihracat yaptığımız firmalar var. Yeni makine parkurumuzla ilgili yatırımlarımız bitince ihracatımızı artırmayı planlıyoruz.” dedi.

“Pandemi sonrası değişimi ürün gruplarımızda hissettik”

Mustafa Onay, pandemi sonrası değişen müşteri taleplerini de değerlendirdi. Özellikle pandemi döneminde  mutfak araç ve gereçlerinde satışların arttığını gözlemlediklerini ifade eden Onay, “Bizim kendi ürün grubumuzla ilgili bu değişimi hissettik.” dedi. Yeni dönemin trendleri ve şeflerin beklentileriyle ilgili daima pazarın içerisinde olduklarını söyleyen Onay,  şeflerin ihtiyaçlarına hitap eden kullanımı kolay, işlevsel ürünleri birlikte projelendirip  çözümler ürettiklerinin altını çizdi.

“Pazardaki büyümeye entegre çalışıyoruz”

Defonte’nin firma sahibi Onay, Türkiye’de ve dünyada döküm demir sektörünün gelişimine de değindi. Türkiye’de özellikle döküm demir pişirme grupları ve sunum gruplarının son 10 yıldır her yıl katlanarak büyüdüğünü aktaran Onay, “Ürünlerin tamamen döküm demir malzemeden üretilmesi ve üzerlerinin emaye kaplama olması her iki segmentte de ilgiyi artırıyor. Kullanıcılar ürünlerin artılarını gördükçe pazar daha da büyüyor. Biz de Defonte olarak, pazardaki bu gelişime ve büyümeye yeni yatırımlarımız ve inovatif yaklaşımlarımızla entegre olmaya çalışıyoruz.” diye belirtti ve sözlerini şöyle tamamladı:  “Döküm demir teknolojisinde diğer firmalar gibi standart kum kalıplama sistemi kullanıyoruz.”

#defonte #mustafaonay #dökümdemir #horeca #hotelrestaurantcafe #evdışıtüketim #mutfak #şef #mutfakgereçleri

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir