Horeca sofralarının 50 yıllık profesyonel eşlikçisi: Göreme Horeca Ekipmanları

Türkiye’nin en eski melamin üreticisi konumuyla 1972 yılında üretim faaliyetlerini başlatan Göreme Horeca Ekipmanları, yarım asırlık sektör tecrübesi ile Horeca ekipmanları alanındaki öncü marka kimliğini koruyor. Melamin teknolojisine yaptığı yatırımlarla yurt içi ve yurt dışındaki büyüme hızını sürdüren firma, önümüzdeki dönemde de yeni pazarlar ve yeni marka iş birlikleriyle büyümesini sürdürecek!Markanın kuruluşunu, Horeca sektörüne hitap eden yatırımlarını ve yeni dönem büyüme rotasını Göreme Horeca Ekipmanları Genel Müdürü Hüseyin Cengiz ile konuştuk.

Göreme Melamin markası nasıl doğdu? Horeca kanalına hitap eden ürünler/ürün grupları hakkında bilgi verir misiniz?

Göreme Horeca Ekipmanları, 1972 yılında kurulan Türkiye’nin en eski melamin üreticisidir. Türkiye, çok uzun yıllara dayanan bir melamin kültürüne sahip. Bugün artık toplumun alışkın olduğu melamin kültürü; 21. yüzyılın gereklerine ayak uyduran bir ürün haline geldi. Bizler bu doğrultuda tüketicilerimizin beğenilerine ve zevklerine uygun üretim faaliyetlerimizi sürdürüyor onların sofralarına 50 yıldır eşlik ediyoruz. Göreme ailemizin önemli bir know- how’ı bulunuyor. Horeca ekipmanları alanında sürekli kendini yenileyen ve geliştiren sektörün içerisinde yön belirleyici firmalardan biri olarak ürün kalitemizi, modellerimizi ve melamin teknolojimizi de yaptığımız yatırımlar ile büyüterek yolumuza devam ediyoruz.

Bu alana yönelik yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Kendi yatırımlarımızı dünya teknolojisiyle birleştirerek markamızın temel direklerinden biri haline gelen A5 Termo malzemeyi, “Termostar” markasını da bünyemize katmak suretiyle mevcut markamıza entegre ettik. Bu adımımızla kaliteye bağlılığımızı ve insan sağlığına olan hassasiyetimizi bir kez daha göstermek istedik. Çalışmalarına uzun yıllardır devam ettiğimiz ve üretimini yaptığımız A5 termo ürünlere 2022 yılında dünya standart ve kalitesinde yatırım yapmak temel hedefimizdi. Bu hedefimizi gerçekleştirebildiğimiz için de kendimizi daha güçlü hissediyoruz.

Dikkatinizi çekmiştir, nedir bu AT termo malzeme? Bu malzeme seramik ve porselenden 4 kata kadar daha güçlü, darbeye, kırılmaya, çizilmeye dayanıklı, uzun süreli kullanıma uygun, deformenin olmadığı, bulaşık makinesinde yıkanabilen, birçok ürüne göre çok daha az bakteri barındırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir malzeme türü olup, sağlık standartlarına uygun üretildiğinde benzer ürün gruplarına göre çok üstün bir üründür. Bu yatırımlar ile 2023 yılına güzel bir başlangıç yaptığımızı belirtmek isterim.

Melamin endüstrisinde en yeni teknolojiler neler? Buna yönelik yatırımlarınız var mı?

Üretimimizde ek olarak robotik ve otomasyon sistemlerini kullanmaktayız. Bunun birlikte üretimimizi daha verimli hale getirmek için çalışmalarımız devam edecektir.

İhracatınız var mı? Bu yıl ve önümüzdeki döneme ilişkin ihracat hedefleriniz nedir?

Mutfak ve masa ekipmanları, Horeca etkisi ile dünyada en hızlı büyüyen sektörlerden biri. 2020 ve 2021’in ilk yarısında pandemiden etkilenen sektör temsilcileri, yaklaşık 10 milyar ABD Doları ithalat yaparken; 2022 yılında 13 milyar ABD Doları rakamını yakalamış olup, bu trend artarak devam etmektedir. Bununla beraber yakın pazarlarımız arasında yer alan Mozambik, Gana, Cezayir, Uganda, İran, Senegal ve Romanya da iyi miktarlarda ihracat yapmaktadır.

Göreme Horeca Ekipmanları olarak yukarıda saydığımız birçok ülkede düzenli müşterilerimiz olup, her geçen gün yeni ülkeleri de portföyümüze katmaktayız. Geçtiğimiz yıl birçok uluslararası ve yurt içi fuara katıldık. Aynı şekilde bu yıl için de hedeflediğimiz yeni ve uzak pazarlar kapsamında Almanya, ABD, Meksika, B.A.E. ve Suudi Arabistan’ın önde gelen fuarlarındaki yerimizi aldık ve bu ülkelerdeki reklam ve pazarlama çalışmalarımıza hız verdik. Bunların yanı sıra son dönemde ticaret şartlarında eski günlerine dönen Libya ve vize konusunu rahatlatan Mısır’da da çalışmalarımıza devam ediyoruz.

2022 nasıl geçti? Bu yıldan beklentileriniz neler?

Dünyada yaşanan küresel yavaşlamanın etkilerini özellikle 2022 yılının son çeyreğinde ülkemizde ve sektörümüzde hissettiğimizi söyleyebiliriz. Özellikle bu yavaşlamanın 2024’ün ilk çeyreği de dahil devam edeceği öngörüsüyle mevcut yurt dışı pazarlarımızın yanına uzak pazarlara ve potansiyel pazarlara hitap edecek yeni ürün tasarımları gerçekleştirdik.

Geçtiğimiz yıl ile birlikte eski güzel günlerine geri dönüş adımları atan turizm sektörünün yakaladığı ivme bize de yeni yatırımlar konusunda motivasyon kaynağı oldu. 2023 yılında da dünya otelcilik ve restoran sektörünün altın yılını yaşayacağını öngörerek oteller, restoranlar ve catering şirketleri ile gerek yurt içinde ve gerek yurt dışında ilişkilerimizi artırmak adına çalışma stratejimizi oluşturduk.

Pandemi sonrası değişen müşteri taleplerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yeni dönemin trend belirleyicileri neler?

Pandemi döneminde Horeca ekipmanları konusunda ana müşterilerimiz olan oteller ve restoranlar bir dönem iş yapamaz hale geldi. Bu süreçte hizmet alamayan tüketiciler, kendi iç dünyalarına döndükleri evlerinde, ekipman eksikliğini fark etti. O güne kadar ağırlıklı kurumsala hitap eden sektörümüz pandemiyle birlikte tüketiciyle olan ilişkilerini geliştirme fırsatı buldu. Aslına bakacak olursanız, bu dönem bizim de e-ticarete yönelik çalışmalarımızın artmasına vesile oldu. Bu süreçte tüketicilerin de kurumsal müşteri kadar katkı sağladıklarını gördük. Dolayısıyla gerek yurt içinde gerekse yurt dışında e-ticaret, hibrit ve sanal fuar kültürü işimizin bir parçası haline geldi.

Şeflere ne tür çözümler sunuyorsunuz?

Şefler işimizin önemli bir parçası elbette. Ürünlerimizi kullanan ve en doğru yorumu yapabilecek yine onlar. Dolayısıyla şefler birbirinden lezzetli ürünleri en iyi şekilde sunmak kadar ürün kalitesinin de önemini bizden daha iyi biliyor. Bu yüzden bizim için tüketiciyle ilgili geri beslemeyi aldığımız marka dostu şeflerimizin önerileri çok değerli. Şeflerimiz dünya çapında tanınan, influencer özelliği olan, ülkemizi yarışmalarda temsil eden değerli dostlarımız ve onların beklentileri doğrultusunda tasarım ve sunum şekillerimize özen gösteriyoruz.

Türkiye’de ve dünyada bağlı bulunduğunuz melamin sunum tabakları ve servis ekipmanları sektörünün gelişimi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Sektörümüz içerisinde özellikle termo ürün ve melamin ürün segmentine özellikle fiyat, kalite ve hijyen üçgeninde karşılaştırma yapan kurumsal firmalar başta olmak üzere tüketici tarafından da teveccüh artmaktadır. Bu konuda, özellikle kendi ürün segmentimizden çok, ürünlerin bu özelliklerine vurgu yapacak şekilde pazarlama enstrümanları kullanmaya ve farkındalığı artırmaya değer atfediyoruz.

#görememelamin #melamin #horeca #hotelrestaurantcafe #evdışıtüketim #hüseyincengiz #röportaj #mutfak #şef

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir