Dr. Oetker Türkiye’de Otel Açacak

Oda fiyatları binlerce dolardan başlayan dev lüks otel zincirlerinin yeni adresi Türkiye oldu. Jumeirah, Missoni, Rotana, Viceroy’un ardından şimdi de Alman gıda devi Dr. Oetker, Türkiye’deki ilk otelini açmaya hazırlanıyor.

Hazır giyim, otomobil, aksesuvar derken turizmde de lüksün adresi Türkiye oldu. Gecelik oda fiyatları binlerce dolarlara kadar çıkan lüks otel segmentinin dev markaları, Türkiye’ye gelmek için sıraya girdi. Dubaili Rotana, Jumeirah ve Viceroy ile dünya jet sosyetesinin tercih ettiği Missoni Hotel’in ardından bir başka ultra lüks marka daha Türkiye’yi radarına aldı. Gıda dışında finans, içecek ve denizcilik gibi alanlarda yatırımları bulunan Alman devi Dr. Oetker, Türkiye’de ilk otelini açmaya hazırlanıyor. Paris’ten Marakeş’e, kadar birçok merkezde Avrupa ve Afrika’da 5 yıldızlı lüks otellere imza atan Oetker Hotels Collection (OHC) CEO’su Frank Marrenbach, Türkiye’yi yakından takip ettiklerini belirtti. Otellerinde misafir başına iki çalışan istihdam eden markanın CEO’su Marrenbach, bölgede 10 otel açmak istediklerini söyledi. Marrenbach, “Otel yatırımları için Türkiye’nin yanı sıra Katar, Lübnan ve Umman’ı düşünüyoruz. Bu bölgeye odaklanacağız” dedi. Geçen hafta lüks otelcilik zinciri Viceroy Hotels Group da Boğaz manzaralı, 16 hektarlık alana yayılmış, beş yıldızlı bir oteli 2013’ün sonuna doğru açacağını duyurdu. Dünya jet sosyetesinin tercih ettiği Missoni Hotel de Antalya’da turizm yatırımı yapacacağını açıkladı.

Körfez’in devleri

Türkiye’ye bu yıl gelen ilk dev Dubai Emiri El Maktum’un şirketi Dubai Holding’in turizm f i r m a s ı Jumeirah oldu. Jumeriah, Sabancı Ailesi’nden Demet Sabancı Çetindoğan’ın Pera Palas’ın işletmesini devralmıştı. Jumeriah’ın ardından Türkiye’ye geleceğini açıklayan 4 markası, 70 oteli bulunan Rotana Group, geçtiğimiz günlerde ilk anlaşmasını yaptı ve İskenderun’da 300 odalı Rhassos Hotel’in işletmesi için imzaları attı.

Altındaki kayıp, 2 ayda yüzde 11’e ulaştı

Uluslararası piyasalarda altının onsu bin 585 dolardan işlem gördü. Son bir haftada yüzde 4 değer kaybeden altın, şubat sonunda gördüğü bin 790 dolar seviyesine göre yüzde 11 değer kaybetmiş oldu. 2008’den bu yana devam eden yükseliş trendinde olan altın fiyatının, bu desteğin kırılmasıyla hızlı bir şekilde ilk çeyrekteki kazançlarını geri verebileceği belirtiliyor.

Restoranları Michelin yıldızlı

Fransa, Almanya ve Fas’ta otelleri bulunan OHC Başkan Yardımcısı Samir Daqqaq Kuzey Afrika ve Ortadoğu coğrafyasında agresif bir büyüme planlarının olduğunu kaydetti. Otellerini şato ve saray mimarisi üzerine yapan zincirin tüm otellerinde de Michelin yıldızlı restoranları bulunuyor.

(Sabah)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir