Dünya bulut mutfak pazarı nereye koşuyor?

Dünyada paket servisle yemek siparişi alan bulut mutfaklar toplam pazarın yüzde 9’una  ulaşırken, bu rakamın yıl içinde yüzde 16’ya yükselmesi, 2030’da ise 6 kat büyüyerek 373 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Türkiye’de bulut mutfak sektörünün öncü şirketi Rafinera Cloud Kitchen (RCK) CEO’su Didem Altınbaşak Tulgan, “Halen 63 milyar dolar büyüklüğünde olduğu tahmin edilen pazarın, 2030’da 6 kat büyüyerek 373 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bulut mutfak konsepti son yılllarda ortaya çıkmış bir kavram. 2018 yılında yaygınlaşmaya başladı, pandemi dönemindeki karantinaların ve fiziki restoranların kapalı olmasıyla çok hızlı büyüdü. Buna bir de maliyet avantajı eklendi. Biz de RCK’i pandemi döneminde kurduk. Konsept sadece Avrupa ve Amerika’da değil, Dubai, Hindistan gibi bölgelerde de hızla yaygınlaşıyor. Türkiye’de büyük potansiyel var, bu da pazarı hızla büyütüyor” dedi.

Bulut mutfakta RCK modeli

Bulut mutfak modelinin coğrafi bölgelere ve pazar dinamiklerine göre farklı şekillerde uygulandığına dikkat çeken Tulgan, “Bulut mutfağın dünyada farklı modelleri var. Tek bir markaya ait mutfaklar, birkaç şirketin ortak kullandığı mutfaklar, bölmelere ayrılmış ve her bölmenin bir restorana kiralandığı modeller mevcut. Bizim RCK modelimiz tüm bunların farklı ve benzersiz olanı. Merkezi mutfak ve ona bağlı uydu mutfaklardan oluşuyor. Arkasında ciddi bir arge çalışması var. Ürünlerimiz büyük bölümü merkezde hazırlanıyor ve uydu mutfaklarda son dokunuşları yapılarak tüketiciye ulaştırılıyor. Bu da bize kalite ve standartizasyon imkanı sunuyor. Özellikle büyüme evresinde büyük avantaj sağlıyor.” dedi.

Maliyetlerde yüzde 30’lara varan tasarruf

Bulut mutfakların paket servis odaklı olmasının tüketiciye olumlu yansıdığına dikkat çeken Didem Altınbaşak Tulgan “Fiziki restoranlarda söz konusu olan; restoran kirası, servis, garson vb. pek çok gider bulut mutfaklarda bulunmuyor. Ortak giderler çok sayıda marka arasında bölüşülüyor, bu da yüzde 30’lara varan tasarruf sağlıyor. Ayrıca paket servise özel hazırlanan lezzetler ve sunumlarla tüketici memnuniyeti her zaman ön planda tutuluyor” dedi.

Öncelikli hedeflerinin yeni marka ve yeni mutfaklarla hızlı büyüme olduğunu belirten RCK CEO’su Tulgan, “Amacımız Türkiye penetrasyonu tamamladıktan sonra yurt dışına açılmak” diye konuştu.

#bulutmutfak #RafineraCloudKitchen #RCK #DidemAltınbaşakTulgan #mutfak #paket #paketservis #yemeiçme #2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir