Konut almadan önce bu 15 kurala dikkat!

Remax Maximum Gayrimenkul Danışmanı Engin Kaya, konut satın almadan önce dikkat edilecek 15 altın kurala dikkat çekti.

Küresel ekonominin ritmini bozan pandemi krizinden çıkmaya çalışılsa da; enerji, metal, değerli metal, gıda, tarım gibi küresel ölçekte emtia fiyatları arttı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle başlayan enerji krizi ise, global ölçekte ekonomik görünüme damgasını vurdu. Yaşanan bu tablodan inşaat sektörü de küresel çapta payını aldı. Türkiye’de faiz, kur ve enflasyon üçgeninde kriz yaşayan inşaat sektöründe, maliyetler yüzde 100’leri aştı. Son iki yıldır ülkemizdeki konut satın alma fiyatlarının 4-5 katına çıktığına işaret eden Remax Maximum Gayrimenkul Danışmanı Engin Kaya, aynı zamanda boş dairelerdeki kira fiyatlarının da aynı hızla 3-4 katına ulaştığını açıkladı.

Konut stoku yetersiz, sıkıntı büyük!

Son iki yıldır emtia fiyatlarının artmasıyla konut üretiminin yavaşlama ve hatta durma noktasına geldiğine vurgu yapan Kaya, diğer taraftan Türk vatandaşların konuta bir yatırım aracı olarak yoğun talep gösterdiğini ifade etti. Bu gelişmelere ek olarak Rusya, İran, Irak, Almanya, Kazakistan, Afganistan ve Ukrayna gibi ülkelerden yabancılara konut satılması ve ülkemizdeki Suriyeli vatandaşların eklenmesiyle konut stokunun yetersiz kaldığının altını çizen Kaya, konut sıkıntısının halen devam ettiğini söyledi. Ayrıca, artan kira fiyatlarıyla barınma sorununun da son günlerde sıkça gündeme geldiğini hatırlatan Kaya, “İlk Evim İlk İş Yerim” projesinin ardından orta ve üst gelir grubuna yönelik hayata geçirilen konut kampanyasının büyük önem taşıdığını kaydetti.

Genel olarak bir konut satın alınırken arsa payının önemli olduğunun altını çizen ve konutların kış aylarında yaz aylarına oranla daha uygun fiyatlarda satın alınabileceğini ifade eden Engin Kaya, projeden konut, sıfır konut veya ikinci el konut satın alınırken tecrübeli gayrimenkul danışmanlık firmaları üzerinden yürütülmesinin önemine vurgu yaparak, konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken temel kurallar hakkında şunları anlattı:

Projeden konut satın alırken dikkat edilecekler:

Her projeden konut satın almayın

Projeden konut satın almanın en önemli 1.’nci kuralı, her projeden konut satın alınmaz. İlk olarak projeyi yapacak inşaat firması hakkında detaylı bilgi edinilmelidir. Firmanın kaç yıllık olduğu, o tarihe kadar bitirmiş olduğu konut ve iş yeri projeleri, mali yapısı vs. incelenmelidir. Ardından projenin yapılacağı bölgenin şehir planlarındaki durumuna bakılmalıdır. Bölgede ilerleyen süreçte yapılabilecek üniversite, hastane, sanayi tesisleri gibi yatırımlar incelenmelidir ki, bu projeler konutun değerini artıracaktır.

Projedeki daire tiplerine bakın

Projedeki daire tiplerine bakılmalıdır. Projede, 1+1 mi, 2+1 mi, 3+1 mi yoğunlukta incelenmelidir. Örneğin 1+1 dairelerin yoğun olduğu bir projede, 3+1 dairelerin fiyatları ciddi bir yükselme göstermez. 3+1 daire satın almak isteyen geniş aileler, 1+1 konutların ağırlıklı olduğu bir projede oturmayı çok da talep etmeyebilirler.

Malzeme kalitesini sorun

İnşaatta kullanılacak malzeme kalitesi hakkında firmaya sorular sorulmalıdır. Kapılar, pimapenler, mutfak dolapları, banyo, prizler, kapı kolları gibi iç malzeme hakkında bilgi edinilmelidir.

Dairelerin konumlarına bakın

Projedeki dairelerin konumlarına bakılmalıdır. Dairenin, güney cephe veya kuzey cephede olması, yine dairenin baktığı manzara fiyatını etkileyecektir.

Merkeze uzaklığını değerlendirin

Projenin, en yakın merkeze olan uzaklığı önemlidir. Okula, alışveriş merkezlerine, hastaneye vs. uzaklığı değerlendirilmelidir.

Sözleşme detaylarına dikkat edin

Projeden almadan önce, gerekli araştırmaların sonucunda inşaat firmasından ev satın alınmasına karar verilirse, noterde inşaat firması ile bir sözleşme imzalanacaktır. Sözleşmede satın alınacak dairenin özellikleri hakkında detaylı bilgiler yer almalıdır.

Bitmiş konut satın alırken dikkat edilecekler:

İskana dikkat!

Bitmiş konut satın alınırken, iskanı var mı bakılmalıdır. İskanı olmayan dairelerin elektrik, su, maliyeti daha yüksek olacaktır. Eğer, inşaat firması inşaat bitince iskanının alınacağını belirtiyorsa, noterden bu konuda bir yazı alınmalıdır. Ayrıca, iskanı olmayan dairelere konut kredisi çıkmasında sorunlar da yaşanabilmektedir.

Projeyi detaylı inceleyin

Belediyeden bitmiş olan konutun projesinin incelenmesi önemlidir. Projede evin metrekaresi 150 metrekare olurken, gerçekte evin metrekaresi 90 metrekare olabilir. (Bazı inşaat firmaları, otopark, kömürlük, çatı, bahçe, havuz gibi alanları konut sayısına bölerek, bu oranı ilgili konutun metrekaresine ekleyebilmektedir.)

Malzeme kalitesini iyi değerlendirin

Bitmiş bir projede kullanılan malzeme kalitesi değerlendirilmelidir. Salon, banyo, mutfak, kapılar, pencereler incelenmelidir.

Merkeze yakınlığını, gelecek yatırımları ve fiyatları bilin

Bitmiş projenin en yakın merkeze olan yakınlığı ve bölgeye gelecekte yapılabilecek yatırımlar hakkında bilgiler edinilmelidir. Ayrıca ilgili bölgedeki bitmiş projelerin yaklaşık satın alma fiyatları ve kira fiyatları değerlendirilmelidir.

Tapu işlemlerine dikkat edin

Bitmiş projeden daire satın alınmaya karar verilince, tapu için işlemler başlatılmalıdır. Burada seçilen konut ile tapuda alınan konutun aynı konut olup olmadığına özellikle dikkat edilmelidir. Eğer, konuta ilişkin araştırma yapmaya ciddi bir zaman süreci yoksa, küçük bir miktarda banka kredisi kullanılarak, bankanın yapacağı ekspertiz raporunun incelenmesi fırsatı oluşacaktır.

İkinci el konut satın alırken dikkat edilecekler:

Binanın yaşına bakın

İkinci el konutlarda binanın yaşına bakılır. İkinci el konutlar, 1999 depremi öncesinde yapılanlar ve sonrasında yapılanlar olarak ikiye ayrılıp değerlendiriliyor. Binanın yaşı var ise, depremde hasar alıp almadığına dair ilgili belediyeden veya AFAD’dan bilgi alınmalıdır. Ayrıca, konutun kat mülkiyeti var mı, bakılmalıdır. Konutun iskanı sorgulanmalıdır. Bazen apartmanda yapılabilecek ilave tadilat çalışmaları nedeniyle binanın iskanı bozulabileceğinden yeniden iskanın alınması gerekecektir.

Kat mülkiyeti mi, kat irtifakı mı?

Eğer, ileride dönüşüme gireceği öngörülerek, yatırım amaçlı hasarlı bir konut alınacaksa, kat mülkiyeti mi, kat irtifakı mı olduğuna bakılmalıdır. İskanı var mı, incelenmelidir. Dairenin arsa payı incelenmelidir. Eğer dairenin arsa payı küçük ise, bu durumda kentsel dönüşümden öngörülen fırsat sağlanamayabilir.

Masrafa gerek var mı?

Dairenin iç mekanı olan odaları, mutfağı, banyosu incelenmelidir. Dairede masrafa gerek var mı, değerlendirilmelidir.

Satın alma ve kira fiyatlarını iyi değerlendirin 

Konutun, en yakın merkeze olan yakınlığı ve bölgeye gelecekte yapılabilecek yatırımlar hakkında bilgiler edinilmelidir. Ayrıca, bölgedeki diğer konutların satın alma fiyatları ve kira fiyatları değerlendirilmelidir.

#konut #ikincielkonut #remaxmaximumgayrimenkul #enginkaya #gayrimenkul #emlak #15kural

Genel içinde yayınlandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir