Dünya Gıda Günü’nde Sunar Grup’tan büyük yatırım

Yaklaşık 40 yıldır Çukurova’nın bereketini dünya mutfağına ulaştıran Sunar Grup, yeni rafinasyon tesisiyle bu kez de Muşlu çiftçilerin yüzünü güldürecek.

Sunar Grup bünyesinde faaliyet gösteren Elita Gıda’nın yeni dev tesisi, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan tarafından hizmete açıldı.

Yaptığı özverili çalışmalar ve detaylı analizler sonucunda Muş’ta 50 bin dönüm ayçiçeği yatırımında bulunan Sunar Grup, bu yatırımın meyvesini rafinasyon tesisiyle toplamaya başlayacak. 50 bin dönüme ekili ayçiçeğinin hasadını yapan Sunar Grup, bu yeni tesiste Muş’ta yetiştirilen ayçiçeklerinden elde edilen ilk özel seri ayçiçek yağını üretmiş olacak. Türkiye’de ekilebilir arazilerinin yüzde 25’inde ayçiçeği ekimi gerçekleştirilmesi durumunda Türkiye’nin ithalatçı konumundan ihracatçı konumuna geçeceğini hesaplayan gıda devi, Orta ve Doğu Anadolu’da ayçiçeği tarımını geliştirmek için geçtiğimiz yıl kolları sıvadı. Yağlı tohum üretimine açılabilecek yeni bölgeler araştırılırken, Muş ayçiçeği üreticilerinden gelen yoğun talep Sunar Grup’u Doğu Anadolu ve Orta Anadolu’ya yöneltti. Uzun çalışmalar ve detaylı analizler sonucunda bölgenin yağlık ayçiçeği üretimine yabancı olmadığını ortaya çıkartan Sunar Grup, yıllar önce bölgede ciddi üretimler yapıldığını ancak son yıllarda alıcı sıkıntısından dolayı vazgeçildiğini belirledi. Ekolojik olarak bölgenin yağlı tohum üretimine uygunluğu tespit edilince bölgede 50 bin dönüm arazi üzerine büyük bir yatırım yapan Sunar Grup, aynı zamanda hem bölge ekonomisini hem de tarım makineleri ve lojistik sektörünü hareketlendirdi. Sunar Grup’un alanında uzman hammadde satın alma yöneticileri önderliğinde Tarım İlçe Müdürlüğü ziraat mühendisleri işbirliği ile ayçiçeği ekildi. Geçtiğimiz hafta hasadı yapılan ayçiçeklerinden elde edilecek ilk yağlar yeni rafinasyon tesislerinde üretilecek.

Sunar Grup bünyesinde faaliyet gösteren Elita Gıda’nın yeni yatırımı rafinasyon tesislerinin açılışına Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Irak Ticaret temsilcisi Omar Al Jaf ve Trablus Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Mesut Mahfuz da katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Sunar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çomu, ihracat gerçekleştirdikleri birçok ülkede Türk büyükelçiliğinin bile olmadığını hatırlatarak söze başladı ve 2006 yılında 20 milyon dolar sermaye ile kurulan Elita Yağ Fabrikası’nın sektörde ilk beş tesis olma hedefiyle yola çıktığını söyledi. 2010’da İSO’nun Türkiye’nin en büyük 500 şirketi sıralamasında 471. olan Elita Gıda’nın 2011’de 223’üncü sıraya yükseldiğini kaydeden Çomu, geçen yıl Türkiye’nin en hızlı büyüyen gıda şirketi ödülüne layık görüldüklerini anlattı. Sunar Grup’un Türkiye’nin mısır yağı ihracatının yüzde 35’ini, ayçiçeği yağı ihracatının ise yüzde 8’ni gerçekleştirdiğini açıklayan Hüseyin Çomu, “2011’de 103 milyon dolar üzerinde ihracat yaptık. 2009–2012 yılları arasında ihracat oranını yaklaşık yüzde 500 artıran ve 70’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren grubun 2012 yılı hedefi 160 milyon dolar rakamına ulaşmaktır.”dedi.

Açılışa katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin cari açığının kapanmasında Sunar Grup gibi şirketlerin önemli rol oynadığının altını çizdi ve Sunar Grup’u Türkiye’nin gelir seviyesi düşük Muş ilinde yatırım yaptığı için kutladı.

KAPASİTE BİN TONA ÇIKACAK

Sunar Grup bünyesindeki Elita Gıda, Adana’da açılışı gerçekleştirilen rafinasyon ve dolum hattı yatırımıyla günlük rafinasyon kapasitesini bin tona çıkartmayı hedefliyor.

Elita Gıda, bu yatırımla Türkiye’nin yıllık yağ tüketiminin üçte birini üretecek kapasiteye sahip olacak ve Türkiye’nin en büyük üç bitkisel yağ firması arasına girecek. Elita Gıda, halihazırda Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere Latin Amerika’dan Uzakdoğu’ya kadar 40’ı aşkın ülkeye mısır ve ayçiçeği gibi bitkisel sıvı yağ çeşitleri ile gerek perakende, gerekse de ev dışı tüketime yönelik bitkisel margarin ihracatını gerçekleştiriyor. İhracat hedefleri doğrultusunda yapılan yeni yatırım tesisleriyle birlikte bölgesel gücünü korumanın yanı sıra global pazarda da etkinliğini arttırmayı hedefliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir