Dünya Turizm Oscarı Altındağ Belediyesi’ne verildi

Restorasyon çalışmalarının ardından turizme kazandırılan Hamamönü, “Dünya Turizm Oscarı” ödülüne layık görüldü. Dünya Turizm Yazarları ve Gazeteciler Federasyonu (FIJET) tarafından verilen ve dünyanın en prestijli turizm ödülleri arasında gösterilen “The Golden Apple” (Altın Elma) ödülü, görkemli bir törenle Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’ye verildi.   Törende İngilizce ve Türkçe olarak konuklara hitap eden Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, bugüne kadar restorasyon çalışmalarında kat edilen mesafe ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Tarihi koruma ve Ankara’ya yeni turizm alanları kazandırma konusunda kararlı çalışmalarının sürdüğünü belirten Başkan Tiryaki, “Altındağ’ın tarihi dokusunu ayağa kaldırmak için çalışmalarımızı büyük bir kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızın dünya tarafından da fark edilmesi bizim için mutluluk verici.  Altın Elma ödülünü bu yıl Türkiye’ye kazandırmaktan dolayı çok gururluyuz” dedi.

 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BİLİM MERKEZİ ANKARA’YA KURULUYOR…

Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK’ın ortak çalışmasıyla Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı bilim merkezi Ankara’ya yapılacak. ‘Ankara Bilim Merkezi’nin başkente yapılmasını öngören ön protokolü Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak birlikte imzaladılar. Büyükşehir Belediyesi, bilim ve teknoloji laboratuarı TÜBİTAK ile Ankara’yı bilim yuvası haline getirecek projeyi Kuzey Anakara Kentsel Dönüşüm Projesi alanında birlikte hayata geçirecekler. İmza töreninde açıklamalarda bulunan Gökçek, Ankara’da protokol yolu üzerinde Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi sınırları içerisinde 45 bin metrekarelik alan üzerinde 30 bin metrekarelik kapalı alanı olan bir bilim merkezi yapılacağını belirtti.
İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI SALİHİ ANKARA’DA…

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ikili temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.  Davutoğlu ile uluslararası sorunlar ve özellikle de bölgesel sorunları görüşeceklerini anlatan Salihi, Suriye ile ilgili olarak tüm önemli oyuncuların harekete geçmesi gerektiğini, bölgede barış ve istikrarı sağlamanın herkesin çıkarına olduğunu söyledi. Türkiye ile İran’ın işbirliğini Suriye’deki sorunu çözebileceğini belirten Salihi, ”Bölgenin istikrarını ve barışı korumak için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Tüm önemli oyuncular harekete geçmeli ve şunu fark etmeli, bölgede barış ve istikrarı sağlamak hepimizin çıkarına. Çünkü Suriye’de durumun kötüleşmesi hepimizi kötü bir duruma sürükleyecek” diye konuştu.

 

ANKARA’NIN EN MEDYATİK İSİMLERİ

Medya Takip Merkezi’nin hazırlamış olduğu Ağustos ayı gündem raporuna göre, ayın en çok konuşulan ismi TBMM Başkanı ve Ankara Milletvekili Cemil Çiçek oldu. Kamuoyunda tartışılmak üzere 11 maddelik ‘Teröre Karşı Ulusal Mutabakat’ önerisinde bulunan Çiçek, 2 bin 148 adet haberde konu edildi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) yol geçirilmesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ağustos ayının gündeminde en çok yansıma sağlayan Ankaralı isimlerden bir diğeriydi. Gökçek, ay boyunca 921 adet haberde yer aldı.

Ayın en çok konuşulan diğer isimleri ise şu şekilde;

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN İSİMLERİ

No          Kişi                   Adet

1          Cemil Çiçek    2.148

2          Melih Gökçek 921

3          Ali Babacan    508

4          Alaaddin Yüksel        339

5          Yalçın Akdoğan         177

6          Gökhan Günaydın      170

7          Levent Gök    170

8          Emine Ülker Tarhan   142

9          Bülent Gedikli            135

10        Sinan Aygün   129

MTM Medya Takip Merkezi’nin, Ağustos ayında 1800’ü aşkın gazete ve dergide yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.
EN ÇOK TÜRK TRAKTÖR KONUŞULDU…

Geçen yılın aynı döneminde oranla yüzde 138 artış göstererek ihracatta rekor kıran Türk Traktör, Ankara’nın adından en çok söz ettiren markalarının başında geldi. Ağustos ayı döneminde marka, 147 adet haberde yer alarak listenin ilk sırasına yerleşmeyi başardı.

Ağustos ayı gündemine damga vuran bir diğer marka ise, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) oldu. Marka, geliştirdiği Yüksek Hızlı Hedef İnsansız Hava Aracı (İHA)  ‘Şimşek’in ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmesiyle gündeme geldi.

Ağustos ayında öne çıkan diğer markalar;

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN MARKALARI

No               Kişi                   Adet

1          Türk Traktör   147

2          Tusaş Havacılık Ve Uzay Sanayi       130

3          Man Türkiye   97

4          Aselsan           87

5          Koza Altın      77

6          Havelsan         41

7          İşbir Yatak      41

8          Roketsan         36

9          BAŞTAŞ Başkent Çimento   33

10        Söğütsen Seramik       26
MTM Medya Takip Merkezi’nin, Ağustos ayında 1800’ü aşkın gazete ve dergide yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir