Yunan Adalarında Türk Turist Sevinci

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi tarafından Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu görevine atanan Theodore Tsakiris’e nezaket ziyareti gerçekleştirildi. Ziyarete DTO İzmir Şube Başkanı Géza Dologh, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kaptan Bülent Onural, Yönetim Kurulu Üyesi Can Özgen ile Şube Müdürü Halil Hatipoğlu katıldı.

Yunanistan ile Türkiye arasında denizcilik ve turizm sektöründe yaşanan son gelişmelerin görüşüldüğü ziyarette Başkonsolos Tsakiris, iki ülke arasında yeşil pasaporta vize uygulamasının kaldırılmasının ardından Türkiye’den Yunanistan’a giden turist sayısında artış yaşandığını ve bu durumun turizm sektörüne yansıdığını anlattı. Tsakiris, “Türk vatandaşları tarafından Yunan adalarına 2011 yılında gerçekleştirilen ziyaretlerde bir önceki yıla göre yüzde 60 oranında artış yaşandı. Bu durum adaların ekonomisine önemli miktarda artış sağlamış bulunuyor. Yunanistan’ın, adalara yönelik pek çok turizm faaliyeti bulunuyor. Turizm, bence her iki ülke için de önemli bir gelir kapısı olacaktır” diye konuştu. Vize konusunun da ele alındığı görüşmede, Başkonsolos Tsakiris, bu konuda DTO İzmir Şubesi üyelerine yardımcı olmak istediklerini belirtti. Başkonsolos Tsakiris, üyelerin Odadan almış oldukları yazı ile başvuruda bulunmaları halinde kendilerine daha hızlı vize verilebileceğini ifade etti.

DTO İzmir Şube Başkanı Géza Dologh ise, Başkonsolos Theodore Tsakiris’e yeni görevinde başarılar dileyerek, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi tarafından yerel ve ulusal alanda gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir