Dünyanın En Büyük Mobilya Zirvesi İlk Kez Türkiye’de Gerçekleşti

Dünya ekonomisinin parlayan yıldızı mobilya sektöründeki yeni oluşumlar, güçlü ekonomisiyle dikkatleri üzerine çeken Türkiye’de masaya yatırıldı. Avrupa ve Asya mobilya konfederasyonlarının bir araya geldiği Mobilya Zirvesi, dünya mobilya devlerini buluşturdu.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından düzenlenen Mobilya Zirvesi, 30 Ocak 2012’de Polat Renaissance İstanbul Hotel’de gerçekleştirildi. Avrupa Mobilya Sanayicileri Konfederasyonu (EFIC) ve Asya Mobilya Dernekleri Konseyi/Federasyonu (CAFA) başkanlarını ilk kez biraraya getiren Mobilya Zirvesi, dünya mobilya sektörü yüzde 4 büyürken, yüzde 20 büyüme başarısına imza atan Türkiye’nin büyük gelişimini ortaya koydu.

Zirvede bir konuşma yapan MOSDER Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, dünyanın farklı noktalarında Türk mobilya sanayicisinin yoğun girişimlerde bulunduğunu belirterek, 2011 yılında ihracatın yüzde 20 artışla 1 milyar 700 milyon dolara ulaştığını aktardı. Mobilya sektörünün iç pazarda da dinamizmini koruduğunu vurgulayan Davulcuoğlu, Türkiye’de ve yurtdışında “Türk mobilyası” stiline yoğun ilgi gösterildiğini dile getirdi. Mobilya Zirvesi’nin mobilya sektörünün yenilikçi yapısını ortaya koyduğunu aktaran Davulcuoğlu, “9 milyar dolar iç pazar hacmine ulaştığımız 2012 yılında 2 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz. İhracatta diğer ülkeler bizim kadar hızlı büyümüyor. Şu anda dünya mobilya ihracatı sıralamasında 21. sıradayız. Beş yıl içerisinde ihracatta ilk 10 ülke arasına gireceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Avrupa Mobilya Sanayicileri Konfederasyonu (EFIC) Başkanı Markus Wiesner ise konuşmasında Avrupa mobilya sektörünün genel yapısı ve Türkiye’nin konumu hakkında bilgi verdi. Türkiye mobilya sektörünün yenilik odaklı yapısı ile Avrupa’da da başarılara imza attığını aktardı. Avrupa mobilya sektörünün ise dünya mobilya üretiminde yüzde 27, ihracatta yüzde 45 ve ithalatta yüzde 46 oranında payı bulunduğunu belirtti.

Asya Mobilya Dernekleri Konseyi/Federasyonu (CAFA) Başkanı Dr. Lim Cheok Sin zirvede yaptığı konuşmada, zirvenin Asya ile Avrupa mobilya sektör profesyonelleri arasında köprü kurduğunu belirtti. Türkiye’nin ihracatını ve üretimini hızla artırdığına değinen Dr. Sin, ülkeler arasında sinerji oluşturan organizasyonların önemine vurgu yaptı. Dünya mobilya sektöründe Asya ülkelerinin yüzde 36 oranında paya sahip olduğunu aktaran Lim, gelecekte yüzde 50’lik paya sahip olabileceklerini öngördü.

Mobilya dünyasının Avrasya durağı

Avrupa ve Asya mobilya konfederasyon başkanlarını tek çatıda toplayan zirve, 14 ülkeden gelen dünyanın en büyük mobilya üreticilerini buluşturdu. Zirve, ülkeler arası mobilya ticaretinin geliştirilmesi için itici güç olurken, 2012 yılında 2 milyar dolar ihracat hedefine odaklanan sektördeki yeni oluşumlara yön verdi.

İç pazar büyüklüğü 9 milyar dolara ulaşan, ihracatta yüzde 20 büyüme hedefleyen Türkiye mobilya sektörünün çizdiği başarılı tablonun katılımcılarla paylaşıldığı Mobilya Zirvesi, Asya ile Avrupa arasında köprü kurdu.

Tüm dünyada ‘Türk mobilyası’nın kattığı algı incelemeye alınarak, beş kıtada 173 ülkeye ihracat gerçekleştiren Türkiye’nin rekabet avantajları vurgulandı. Global ölçekte iddiasını sürdüren Türkiye mobilya sektörünün tasarım, kalite ve Ar-Ge serüveni de zirvede ele alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir