‘Dünyanın Merkezine Yolculuk’

Neredeyse 150 yıl önce yazar Jules Verne, klasik bilimkurgu romanı Dünyanın Merkezine Seyahat’i yazmış, sönmüş bir İzlanda volkanının içine giren, ama tarih öncesi hayvanlarla, fırtınalı denizlerle ve gizemli adalarla karşılaşan bir grup maceracının hikayesini anlatmıştı.

Romandaki gibi olmasa da, gelecek ay itibariyle İzlanda’yı ziyaret eden maceraperestler devasa bir volkanın kraterine düzenlenen tura katılabilecekler.

Mart 2010 da İzlanda’da bulunan Eyjafjallajokull volkanının büyük bir şiddetle patlamış olduğu düşünülürse, sönmüşte olsa İzlanda’da bir yanardağın kraterine girmek kulağa heyecan verici geliyor.

Thrihnukagigur 4000 yılı aşkın süredir uykuda olan bir yanardağ.

Bu dev kaya parçasında üç ayrı magma haznesi bulunuyor.

Volkanın son patlamasında az rastlanan jeolojik bir olay gerçekleşmiş ve haznelerden birindeki magma yüzeyde soğuyup sert lava dönüşerek girişi tıkamak yerine, içerideki duvarlarda katılaşmış.

Turistler volkanın zirvesindeki dört metreye dört metre boyutlarındaki açıklıktan geçerek, kablolu bir asansör ile 120 metre aşağı inecek ve volkanın içine geçecekler.

Magma haznesinin yüksekliği 270 metre civarında, tünelleri de 200 metre derinliğe iniyor.

Ziyaretçiler göz alıcı bir renk cümbüşüne de tanık olabilecekler. Tur şirketine göre volkanın iç kısmı dev bir kubbeye benziyor ve birçok renk tonu barındırıyor.

(NTVMSNBC)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir