Dünya Turizminin Kalbi Ankara’da Atacak

METEX 2012 Fuarı, bu yıl tüm Orta Doğu ülkelerini turizm ekseninde bir araya getirerek, turizmde yeni olanaklar, yeni işbirlikleri oluşturacak. Kuzey Afrika’dan, Arap Yarımadası’na, geniş coğrafyadaki turizm hareketlerinin tartışılacağı ve geleceği şekillendirmek için yeni adımların atılacağı fuar, turizm endüstrisi için önemli bir buluşma noktası olacak. METEX 2012 Fuarı ve konferansının teması ise  ‘Turizmi çeşitlendirerek 12 aya yayacak inovatif fikirler, alternatif turizm çeşitleri ve Orta Doğu ülkeleri ile yeni iş birliği olanakları.’

Dünyada değişen turizm hareketlerinden haberdar olmak ve yeni pazarlardan istifade etmek için orta doğu acentalarının turizm profesyoneli ve yüzlerce Türk turizmcinin buluşacağı bu etkinlik, 80 bin metrekarelik kullanım alanı, 10 bin metrekarelik fuar ve sergi salonları bulunan Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi ‘Congresium’da gerçekleştirilecek.

FUARA KİMLER KATILACAK?

Fuara Orta Doğu, Kuzey Afrika, Arap Yarımadası ülkeleri katılacak. METEX 2012 Orta Doğu Turizm Fuarı’na bölge ülkelerinden 500’ün üzerinde turizm firması ve temsilcinin katılması bekleniyor. Fuara özellikle bu bölgelerden dünyaya operasyon düzenleyen tur operatörlerinin katılımıyla valilikler, belediyeler, kalkınma ajansları, oteller, seyahat acentaları, alışveriş merkezleri, özel üniversiteler, sağlık kuruluşları, havayolları stantlarıyla katılacaklar.

Konu ile ilgili bilgi veren METEX Başkanı Cüneyt Mengü,  sürdürülebilir turizm açısından bu coğrafyadan gelen insanların destinasyon sayısını çeşitlendirmek gerektiğini vurgulayarak, bu anlamda düzenleyeceğimiz fuar, farklı turizm merkezlerinin ziyaretçi trafiğinin artmasına da önemli bir katkı sağlayacak dedi.  Mengü, aynı zamanda Ankara’da düzenlenecek olan fuarın, klasik fuarcılığın ötesinde, turizmin tüm alanlarına bir çatı altında işbirliği yapma olanağı sunmayı hedeflediğini ve turizmi 12 aya yaymayı amaçladığını  sözlerine ekledi. Fuarın Türkiye turizmine hem mikro hem de makro ölçekte katkı yapacağını kaydeden Cüneyt Mengü, “Bakanlığın belirlediği 2023 hedefine katkı koymak için bu fuarı organize ettiklerini”  söyledi.

İki gün sürecek ve  sadece turizm profesyonellerinin ve bununla ilgili turizm kuruluşlarının katılacağı  fuar sonrasında Türkiye’nin yeni destinasyonlarını tanıma amaçlı geziler  düzenlenecek. Fam  tanıtım gezileri, Ankara –  Sakarya,, Yalova, Bolu   Karadeniz, Mardin, Malatya, Erzurum, Mersin ve bazı bölgelerden oluşacak.

MARKA AJANSI ORTA DOĞU’YA GÖZ DİKTİ.

Marka Ajansı Genel  Sekreteri Erkan Ayan, Doğu Marmara bölgesini oluşturan iller Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Bolu’nun Ortadoğu turisti ile yoğun olarak ilgilendiğini ve Ortadoğu, Kuzey Afrika ve İran’dan turist alacaklarını
belirtti. Metex fuarına bu nedenle Marka olarak katıldıklarını ifade eden Erkan Ayan fuar sonrası bölgeye gelecek acentaları iyi ağırlayabilmek için özel program hazırladıklarını ifade etti.  Ayan, bu bir hayal değil. En kısa zamanda Araplar için vazgeçilmez bir destinasyon olacağız dedi.

Fuar içinde yayınlandı olarak etiketlendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir