Endüstriyel Mutfak Sektörünün Kalbi Türkiye’de Atıyor

20’nci Ağırlama Teknolojileri Fuarı; turizm, gastronomi ve ağırlama teknolojileri sektörlerini bir araya getirerek üreticileri, tedarikçileri ve mutfak meraklılarını buluşturuyor. Hostech by Tusid, 28 Mart-01 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da düzenleniyor.

Hazırlıkları uzun süredir tüm hızıyla devam eden 20’nci Ağırlama Teknolojileri Fuarı Hostech by Tusid, dünya endüstriyel mutfak sektörünün kalbinin Türkiye’de atmasını sağlayacak. Biz de bu sayımızda TUSİD Başkanı Uğur Atalay ile fuarın detayları üzerine konuştuk.

20’nci Ağırlama Teknolojileri Fuarı; turizm, gastronomi ve ağırlama teknolojileri sektörlerini bir araya getirerek üreticileri, tedarikçileri ve mutfak meraklılarını buluşturuyor. Hostech by Tusid, 28 Mart-01 Nisan tarihleri arasında CNR EXPO’da düzenleniyor. CNR Holding kuruluşlarından Sine Fuarcılık tarafından TUSİD (Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği) desteğinde düzenlenen 20’nci Ağırlama Teknolojileri Fuarı Hostech by Tusid’in, sektördeki en büyük organizasyon olduğunu söylesek pek de abartmış sayılmayız.

Ağırlamanın Tadı Bu Fuarda

Hem yurt dışı basınında hem de yurt içinde bu aralar pek çok yerde fuarın duyurusunu görürseniz hiç şaşırmayın. Çünkü fuarın ülkemize katkı sağlaması için çalışan güçlü ekip var. Öyle ki bu ekip, dünyanın ilgisini ülkemize çekmeyi başarmış durumda. Biz de bu başarılı ekibin neler yaptığını öğrenmek için sektörün önemli derneği olan TUSİD’i (Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği) ziyaret ettik. Dernek Başkanı Uğur Atalay’dan yaptıkları çalışmaları dinledik. Fuardaki katılımcılar, fuar programı, etkinlikler derken o kadar dolu bir fuar organizasyonu hazırlanmış ki biz de sabırsızlıkla fuarı görmek için gün saymaya başladık.

Kahve Sanatçıları Yarışıyor

Atalay, Hostech by Tusid’de etkinlik rüzgarı eseceğini belirtiyor. Dünya Barista Şampiyonası’nın Türkiye ayağının fuar kapsamında düzenleneceği organizasyon; tadım showların da aralarında yer aldığı pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Kahve sektörünü ve kahve meraklılarını için ise çok daha güzel bir sürprizin müjdesini vererek “Kahve Sanatçıları Yarışması”nda bir araya getireceğini anlatıyor. Atalay, “CNR Ekspo Fuarcılık ve TUSİD desteklerinde SCAE Türkiye temsilciliği tarafından yapılacak yarışmada, kahveye gönül verenler hünerlerini konuşturacak. Etkinlik Barista, Latte Art, Cuptasters, Cezve/İbrik, Coffee in Good Spritis ve Brewers Cup olma küzere etapta gerçekleştirilecek. Yarışmada birincilik elde edenler ülke takımı sıfatıyla 13-15 Haziran’da Viyana’da düzenlenecek WBC dünya şampiyonasında Türkiye’yi temsil edecekler. Şampiyona, SCAE(Specialty Coffee Assocation of Europe) tarafından organize ediliyor” dedi.

Dünyanın Dört Bir Yanından Alıcılar Getiriliyor

Ağırlama teknolojilerinin CNR’daki büyük buluşmasını ABD, Kuzey Afrika, Bağımsız Devletler Topluluğu, Rusya, Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu’dan çok sayıda alım heyetleri ziyaret edeceğinin altını çizen Uğur Atalay, bu durumun sektör açısından oldukça önemli olduğunu kaydetti.

En Büyük Firmalar Geliyor

Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fuar için Foodservice Consultants Society International (FCSI) ile işbirliği yapıldı. FCSI’ın 20-25 kişilik bir delegasyon grubu Hostech by Tusid’i ziyaret edecek. 65 markayı bünyesinde bulunduran dünyanın sektöründe en büyük firmalarından olan Ali Group (İtalya), Singapur’dan ACE, Suriye’den Four Seasans Damascus, dünyaca ünlü Costa Group, Yunan Johnny (commercial bar equipment), Azeri F&B ve dondurma ithalat firması Spult ile  Bulgar AB Term, fuarı ziyaret edecek alıcılar arasında yer alıyor. Irak ve özellikle Necef  turizm bölgesinden hem otellerin satın almacıları hem de inşaat ve müşavirlik firmalarının yetkilileri de fuara ön kayıt yaptırmış durumdalar”

Derneğin Önemli Bir Etkinliği

Derneğin önemli etkinliklerinden birini de fuar olduğunu dile getiren TUSİD Başkanı Uğur Atalay, fuarın sektör açısından da çok önemli olduğunu kaydetti. Yurt dışındaki katılımcıların seyahat takviminde yer almak için çalıştıklarını ve başardıklarını anlatan Atalay, böylelikle fuarın içerik çok kapsamlı olarak hazırladığını anlattı. Hem yurt dışından hem yurt içinden sektörün önemli isimlerinin fuarda yer alacağını kaydeden Atalay, “Fuarın tanıtılması için elimizden geleni yaptık. Yurt dışında pek çok basında yer aldık. Aynı şekilde de yurt içindeki yazılı, görsel, işitsel bütün medya aracılığıyla fuarımızın duyurumunu yaptık. Davetiye dağıttık, mailler attık, sektör toplantılarımızla bilgilendirmeler yaptık. Bütün çalışmalarımızın sonucunda çok başarıl bir fuarın ön hazırlıklarını bitirdik” dedi.  Endüstriyel mutfak sektörünün bu fuar aracılığıyla adını Dünya’ya duyuracağını dile getiren Atalay, sektörün kaliteli ürünler ürettiğini, bu fuarın da firmalara ciddi getirisinin olacağını kaydetti.

Fuardaki Aktiviteler

Dünyanın çeşitli ülkelerinde, SCAE( Specialit Coffee Assocation of Europe) tarafından düzenlenen kahve yapımı ve tadımı ile ilgili resmi nitelikteki en prestijli şampiyonası olan WBC(World Barista Championship)’in Türkiye etabı fuar kapsamında yapılacak etkinlikler arasında bulunuyor.

Kimler Yok ki…

Peki fuara kimler katılıyor?  Ali Group, F&B, ACE, Four Seasons Damascus ve Spult gibi yurtdışından getireceği alıcı grupları ile buluşturacak. Gıda ve turizm sektörü danışmanlık hizmetlerinde dünyanın en önemli kurumu olan Foodservice Consultants Society International -FCSI da delegasyon grubuyla fuarda temsil edilecek.

Sektörün Duayenleri Destekliyor

İki yılda bir düzenlenen Hostech by Tusid Fuarı,   Fuarın resmi destekçileri arasında TÜRSAB(Türkiye Seyehat Acentaları Birliği), TUROB(Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği) TÜRES(Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği), Ekonomi Bakanlığı İhracatı Destekleme Genel Müdürlüğü,  KOSGEB ve SODEXO da yer alıyor. Katılımcı ve ziyaretçi hacmi bakımından Avrasya’nın en büyük ağırlama teknolojileri fuarı olan organizasyon, farklı yeni projeleriyle öne çıkıyor.

Fuar içinde yayınlandı olarak etiketlendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir