El Bagajında Ne Kadar Sıvı Taşınabilir?

Uçuşlarda el bagajlarında sıvı kısıtlaması uygulaması başladı. İşte uçuşlarda yasaklanacak sıvı ve sıvı maddeleri…

Havayolu ile seyahat edecek yolcuların, seyahatleri esnasında uçak içinde yanlarında bulunduracakları el/kabin bagajlarında taşıyabilecekleri sıvılarla ilgili sıvı kısıtlaması düzenlemesi, 1 Nisan 2012 tarihi itibarıyla  tüm iç hat uçuşlarında uygulanmaya başlamıştır.

Kabin bagajlarında taşınmasında sınırlama getirilen sıvılar, uçak altı bagajlarda havayolu işletmesinin kuralları içinde taşınabilecektir.

El/kabin bagajı yolcuların son güvenlik kontrol noktasından geçtikten sonra uçak içerisine götürdükleri bagajlardır.

Kısıtlamaya dahil olan sıvılar:

– Su, şurup, içecekler dahil her türlü sıvı,
– Kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), kolonya, parfümler, maskara dahil her türlümakyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç),
– Traş köpükleri, deodorantlar, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler,
– Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler ve jeller,
– Kontak lens sıvıları, şampuanlar, sprey ve aerosoller ve yukarıda sayılan maddelere benzeyen diğer maddeler.

Söz konusu uygulama ile yolcuların seyahatleri esnasında yanlarında sıvı ürünler bulundurmaları yasaklanmamakta olup, miktarı kısıtlanmaktadır. Her yolcu yaklaşık 20 cmx20 cm boyutlarında 1 litrelik ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde her birinin hacmi 100 ml yi geçmemek üzere sıvı, jel ve sprey ürünlerini bulundurabilir.

Uygulama:

– Her yolcu 1 adet şeffaf plastik poşet taşıyabilir.
– Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 ml olabilir.
– İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 ml den büyük ürünlerin geçirilmesine müsaade edilmez.
– Yolcuların el bagaj/çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve X-Ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekmektedir.
– Check-in’e verilen uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmamaktadır. Ancak, Havayolu işletmesinin kuralları geçerlidir.
– Yolcuların çantalarını hazırlarken uygulamaya giren kısıtlamaları göz önünde bulundurarak sıvı ürünleri uçak altı bagajlarına koymaları kolaylık sağlayacaktır.

İstisnalar;

Özel durumlar göz önünde bulundurularak kısıtlamada bir takım istisnalar uygulanacaktır. Örneğin bebek ile seyahat eden yolcuların seyahat süresince yetecek miktarda mama/süt bulundurabilmeleri veya ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yeterli olacak miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurabilmeleri mümkündür. Ancak son güvenlik kontrol noktasında söz konusu yolculardan mama veya ilacı tatmaları veya hastalığı/ilaç kullanımı ile ilgili belgeleri istenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir