Türkler Pizza Restoranlarını, Yabancılar ise Kebapçıları Arıyor

Yerel arama alanında lider Yellow Medya, firma rehberi Yellow.com.tr’nin 2011 yılı geneli ve 2012 ilk çeyreğine bilgisayar ve mobil cihazlardan yapılan aramalara ilişkin restoran verilerini açıkladı. Yüzde 90’ı bilgisayarlardan, yüzde 10’u ise mobil cihazlardan elde edilen verilere göre, Türk kullanıcılar internette en çok pizza ve lahmacun satan restoranların, yabancı kullanıcılar ise en çok kebapçıların ve pizzacıların iletişim bilgilerini arıyor.

600 farklı kategori altında sınıflandırılmış 750 bine yakın tekil firma listelemesi ile Türkiye’nin en büyük firma rehberi olma özelliğini taşıyan Yellow.com.tr’de bugün itibariyle 30 binden fazla restoranın Türkçe ve İngilizce detaylı iletişim bilgileri yer alıyor. Geçtiğimiz yılın tamamında ve 2012’nin ilk çeyreğinde Yellow.com.tr’ye bilgisayarlarından bağlanan kullanıcılarının yaptığı aramalara göre, sitede Türkçe olarak en çok aranan ilk yüz restoranın yaklaşık yüzde 70’ini pizza ve lahmacun satanlar oluşturdu. İngilizce dilinde yapılan aramalarda ise kullanıcıların yaklaşık yüzde 80’i kebapçıların ve pizzacıların iletişim bilgilerini aradı.

Mobil kullanıcıların tercihleri farklı

Toplam aramaların yüzde 10’unun oluşturan mobil kullanıcıların aradıkları mutfak türleri de bilgisayar kullanıcılarından daha farklı şekillendi.

Yellow.com.tr’ye iPhone ile bağlanan kullanıcıların Türkçe’deki tercihleri yaklaşık yüzde 70’le yine lahmacun ve pizza restoranları olurken, İngilizce’de en çok arananlar yaklaşık yüzde 85’le pizzacılar oldu. iPad kullanıcıları ise Türkçe ve İngilizce’de en çok başta kebapçılar olmak üzere, Türk mutfağından örnekler sunan restoranları aradılar.

Restoranlara özel iPhone uygulaması

Yellow Medya restoranlara özel olarak geliştirilen iPhone uygulaması ‘Yellow Restoranım’ ile işletmelerin mobil kullanıcılara ulaşmasını son derece kolaylaştırıyor. İhtiyaç ve taleplerine özel olarak sadece birkaç hafta içinde geliştirilen uygulama ile restoranlar Türkiye’deki yüz binlerce iPhone kullanıcısına kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Restoranın tüm detaylı bilgilerinin yer aldığı uygulama sayesinde kullanıcılar uygulama üzerinden rezervasyon yapabildikleri gibi, sipariş verebiliyor ve dilerlerse tek bir dokunuşla restorana telefon edebiliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir