Emre Narin , 2013 turizm yılını değerlendirdi

Emre Narin , 2013 turizm yılında büyümenin %10’u aşacağını belirterek, Ruslar’ın Türkiye’ye ilgisinin daha da artacağını kaydetti.

Yeni turizm sezonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Martı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Narin , 2013 yılının ilk çeyreğindeki turizm verileri doğrultusunda Türkiye turizm sektörünün yılın ilk çeyreğinde müthiş bir büyüme gösterdiğini ve toplamda yüzde 10’un üzerinde bir büyümenin gerçekleşeceğini düşündüğünü açıkladı.

TÜRKİYE’YE GELEN TURİST SAYISINDA REKOR ARTIŞ
Yılın ilk çeyreğindeki turizm verilerini de değerlendiren Emre Narin , “Türkiye turizm sektörü 2013 yılının ilk çeyreğinde müthiş bir büyüme gösterdi. Ülkemize gelen turist sayısında geçen seneye göre %22 artış sağlandı, turizm gelirleri ise %39 oranında büyüdü. Bu veriler, sektörün Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden biri olduğunu gösteriyor ve bu sene 2 milyon yeni turisti ağırlayacağı düşünülen İstanbul’un büyümeye katkısı yüzde 6 civarında gerçekleşebilir. Bu durumda toplamda yüzde 10’un üzerinde bir büyümenin gerçekleşeceğini düşünüyorum” diye devam etti.

“RUSLARIN İLGİSİ DAHA DA ARTACAK”
Türkiye’ye bugün için en çok Almanya’dan turist gelmekle birlikte Rusyanın en büyük potansiyelimiz olduğunu belirten Emre Narin , “Rusya’nın Türkiye’ye ilgisi asla azalmayacak, bilakis artacak. 140 milyon nüfusta sadece 15 milyon civarı pasaport sahibi var. Ve bu kesimin yüzde 25’i Türkiye’ye geliyor. Antalya’nın dışında, İstanbul başta olmak üzere, farklı tatil seçenekleri için de Rusların bizi tercih etmeye devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

“KİRALAMA-İŞLETME MODELİ İLE ŞEHİR OTELCİLİĞİNDE BÜYÜYEBİLİRİZ”
Emre Narin , Martı Grubu’nun gelecek hedefleriyle ilgili olarak ise, “Şehir otelciliğinde büyümek istiyoruz. İstanbul başta olmak üzere diğer büyük şehirlerde de kiralama-işletme modeli üzerinde duruyoruz. Ayrıca aynı modeli yurtdışı projeleri için de değerlendiriyoruz” dedi.

Emre Narin , grup olarak toplam 7 tesisi ile sezonu başarılı bir şekilde açtıklarını ifade ederek, “2013 sezonunu ciroda %80 büyüme hedefi ile açtık. Başarılı bir sezon geçireceğimiz inanıyoruz, gelen sinyaller olumlu. Geçtiğimiz aylarda Denizbank ile yaptığımız 78 milyon dolar tutarındaki yatırım finansmanı anlaşması ile de gerek kar marjlarımızı artırabilme noktasına geldik gerekse yeni yatırımlarımız için pozisyonumuzu güçlendirdik. 12 yıl vadeli bu anlaşmayı sadece Martı Grubu için değil, otel yatırımlarının geri dönüşünü 8-9 yıl olarak düşündüğümüzde Türkiye turizminin geleceği açısından da dikkate değer buluyoruz. Diğer taraftan bugün gerçekleştirdiğimiz tahvil ihracı ile hem yeni yeni gelişen bu piyasada varolmayı, hem de işletme sermayemizin vadesini de uzatmayı hedefliyoruz” dedi.

“SARIGERME YATIRIMI İÇİN HERŞEY HAZIR”
Emre Narin , Martı Grubu’nun en önemli yatırımlarından biri olan Sarıgerme projesi ile ilgili olarak “Sarıgerme projesi için düğmeye basmaya hazırız. Prosedürel bir aksaklıktan dolayı tahsisli arsamızın da olduğu bölgenin iptal olan imar planı şimdi Bakanlıkta tekrar hazırlanıyor ve önümüzdeki 5-6 ay içerisinde yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Misafirlerimiz hazır, projemiz hazır, biz hazırız. Sarıgerme, uzun uçuşlardan gelen turistlerin sadece 10 dakikada ulaşabileceği uzaklıkta, bu da diğer çok önemli bir avantajı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir