En prestijli aşçılık okulu ABD’deki Johnson & Wales Üniversitesi, MSA’yı iş ortağı olarak seçti

Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası diplomalı profesyonel aşçılık okulu Mutfak Sanatları Akademisi ile dünyanın en saygın aşçılık okulu Johnson & Wales Üniversitesi önemli bir işbirliğine imza attı. 

İşbirliği kapsamında; MSA’da eğitimini tamamlayan öğrencilerin JWU’de eğitimlerine devam ederek üniversite diploması alabilmeleri, JWU’da okuyan profesyonel şef adaylarının MSA’da Türk Mutfağı eğitimi alabilmeleri ve JWU’nun profesyonel aşçılık eğitimi müfredatına Türk Mutfağı konusunun da dahil edilmesi üzerine çalışmalar başlatılıyor. MSA ayrıca, dünyada gastronomi alanında yeni bir çağ açan, kısaca ‘mutfağın bilimle buluşması’ olarak tarif edilen, ‘Modernist Cuisine’ konusunda JWU’nun Avrupa ve Ortadoğu bölgesindeki tek eğitim merkezi olacak.

İki saygın okulun işbirliğiyle, MSA ile JWU arasında akademik içerik paylaşımı ve farklı mutfak kültürlerinin tanınması konularında çok etkili bir ar-ge ve paylaşım platformu oluşturulması hedeflendi. Bu işbirliği aşçılık eğitimini MSA’da tamamlayan, ancak ABD’de daha uzun süreli bir eğitime devam etmek isteyen MSA öğrencileri için, JWU’nun ABD’deki 4 farklı kampüsünde bu imkanı sağlayacak.

2013’TE EĞİTİM PROGRAMINA BAŞLIYOR

Anlaşma sürecinde MSA’yı ziyaret eden JWU Aşçılık Fakültesi Dekanı ve Dünya Şefler Birliği (WACS) Master Şefi Karl Guggenmos, “Mayıs ayında yaptığımız ziyarette MSA’nın JWU için mükemmel bir partner olduğuna karar verdik. JWU 40 yıllık tarihinde, bir yemek okulu olmaktan bir gastronomi ve mutfak sanatları üniversitesi olma yolunda uzun bir süreç yaşadı. Ziyaretimizde MSA’nın bizim uzun zamanda katettiğimiz bu yolda çok daha hızlı ilerlediğini görmekten, JWU ile aynı profesyonel ve akademik bakış açısını taşıdığını gözlemlemekten, MSA’nın dinamik yapısını ve potansiyelini deneyimlemekten ve sonuç olarak iki taraf için de çok verimli olacak bir işbirliği oluşturmak ötürü memnuniyet duyuyoruz.” diyerek, şu anda iki okul arasında eğitim programı çalışmalarında son aşamaya gelindiğini ve hazırlıkların tamamlanmasının ardından 2013’te ortak üniversite eğitimi programına öğrenci kabul edileceğini vurguladı.

MSA-JWU işbirliğinin ilk projesi, 11 Ekim Perşembe günü MSA’da Dekan Karl Guggenmos ve rektör yardımcısı Dr. James Griffin tarafından gerçekleştirilecek olan “Aşçılık Biliminde Yenilikler ve Modernist Cuisine” mutfak demosu ile start alıyor. Demo, bundan sonra akademik müfredatta da yer alacak olan bu yeni akımın, pratik anlamda bir sunumu niteliğini taşıyor.

Genel içinde yayınlandı olarak etiketlendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir