Anadolu’nun yöresel sofrası The Marmara Taksim’de

Sektörde 20. yılını kutlamaya hazırlanan, ortaya çıkardığı 19 markası, yurt içi ve yurt dışındaki  40’a yakın restoranıyla hızla büyümeye devam eden İstanbul Doors Group, benzersiz konseptlere bir yenisini daha ekledi.

The Marmara Taksim’in panoramik şehir manzaralı teras katında, ‘Türkiye mutfağı’ konseptiyle hizmete giren Raika, Anadolu’nun yöresel ve etnik mutfaklarından pek çok farklı lezzeti, geleneksel kalıpların dışına çıkararak İstanbul Doors Group yorumu ile lezzet severlerle buluşturuyor.

Yeme içme sektörünün lider markası İstanbul Doors Group, benzersiz konseptlere bir yenisini ekledi. The Marmara Taksim’in panoramik şehir manzaralı teras katında hizmete giren Raika, Türkiye’nin farklı bölgelerinin mutfaklarının klasik lezzetlerini, kendine has yorumuyla sunuyor. Klasik Türk mutfağına alışılmış yemek ve sunumların dışında, yeni ve çağdaş bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve Türk, Çerkez, Laz, Ermeni, Kürt, Rum, Balkan ve daha pek çok yerel mutfağın en güzel örneklerini bir araya getiren Raika, menüsündeki her bir lezzeti klasiğin ötesine taşıyarak İstanbul Doors Group yorumuyla misafirlerinin beğenisine sunuyor.

MENÜDE ‘MEVSİMSELLİK’ ÖN PLANDA

Anadolu’nun yöresel ve etnik mutfaklarından, az bilinen malzemelerinden, değişik pişirme tekniklerinden esinlenerek ön planda tutularak kurgulanan menüde, dünyanın en eski yemeklerinden keşkek ve buharda pazılı deniz levreği, mekanın konseptine uygun olarak bir arada yer alıyor. Raika mutfağı ile ilk kez tanışacaklara unutamayacakları bir lezzet deneyimi yaşatmayı amaçlayan mekanda, Anadolu sofra geleneklerinin en köklü tavrı olan ‘paylaşmak’ bir servis üslubu olarak yer alıyor. Anadolu mutfağının en önemli özelliklerinden biri olan ‘mevsimsellik’ de Raika’nın menüsünde ön planda tutuluyor. Menüde yer alan tüm lezzetler, mevsiminde ve taze olarak seçilmiş malzemelerle hazırlanıyor. Raika’da öne çıkan diğer bir konu ise mekanda konukların görebileceği açık mutfak anlayışıyla konumlandırılan ve geleneksel Anadolu mutfağının en çok tercih edilen pişirme yöntemlerinden biri olan kömür ızgarası. Menüsünde kömür ızgarasında pişen pek çok lezzete yer veren Raika’da, bu yöntemin yemeklerin lezzetinde ortaya çıkardığı pozitif farklılık, geçmişten günümüze olduğu gibi muhafaza ediliyor.

ALANINDA UZMAN DANIŞMANLAR

Raika’nın özgün menüsü yeme içme sektörünün alanında uzman isimlerinden Silvena Rowe, Julien Maisonneuve, Osman Serim, Melis Korkud, İnanç Baykara ve Nihat Sancar’ın danışmanlığında oluşturuldu. Raika’nın tıpkı menüsü gibi geleneksel çizgilerin modern bir yorumla sunulduğu dekorasyonunda ise ünlü mimar Hakan Ezer’in imzası var. Sadece Anadolu ve Trakya şaraplarından oluşan geniş bir şarap menüsüyle dikkat çeken mekanın Tarihi Yarımada manzarasıyla bütünleşen barı da akşamüstü buluşmaları için ideal bir ortam sunuyor. Konumu ve konseptiyle iş yemekleri için de iyi bir alternatif olan Raika’nın 190 kişi oturma kapasitesi ve özel toplantılar için 40 kişilik toplantı odası bulunuyor.

Geleneksel içeceklere de yer veren Raika’nın geniş şerbet menüsünün yanı sıra mekanda, Anadolu’nun her yöresinden peynir çeşitlerinden, tencere ve fırın yemeklerine, zeytinyağlılardan, kömür ızgarasında pişen lezzetlerden, geleneksel tatlılara kadar pek çok farklı alternatif bulmak mümkün. Bu lezzetlerden bazıları;  ısırgan otu ve firik salatası, geleneksel kelle çorbası, tahin soslu Antalya piyazı, Saray pilavı, ördekli perde pilavı, tahin pekmezi ile marine edilmiş minekop, ağır ateşte pişmiş dana yanak, şekerpare, Türk kahveli sufle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir