Erciyes’ten Kayakseverlere Müjde!

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin en büyük ve en önemli kayak merkezinin Erciyes’te yapımının sürdüğünü, kayak sezonunda Erciyes Dağı’nda işletmeye alınan gondol ve teleferiklerin ücretsiz olduğunu söyledi.

Hacılar Belediye Başkanı Ahmet Herdem ve diğer belediye yetkilileri ile birlikte Hacılar Serçel Bölgesi’ne gelen Başkan Özhaseki, Türkiye’nin en önemli kayak merkezini faaliyete geçirmek üzere olduklarını belirterek, şöyle dedi:

“Bu iddialı sözü bilerek söylüyorum. Çünkü bütün dağın planlandığı, 12 ay doluluk sağlayacak, tepelerin birbirine bağlı olduğu, kayaksever ve diğer vatandaşlarımızın keyifle vakit geçirecekleri bir dağ burası. Kayak merkezi adı verilen diğer yerlerde otellerin önündeki birkaç kilometre uzunluğa sahip kayak pistlerinde inip-çıkılıyor. Oysa burada dağın birçok bölgesinde kayak yapılabiliyor. Bugün de burada yıllardır emek verdiğimiz bir çalışmanın geldiği noktayı görüyoruz. 2 yıl önce temelini attığımız kayak pistlerinin, karlama ünitelerinin, teleferik hatlarının ve sosyal tesislerin son durumu ortada. Hepsi tamamlanmış durumda. 19 Şubat’ta bakanlarımızın da katılımıyla buraların açılışını yapacağız. Bununla birlikte hazır olan tesislerin vatandaşlarımız tarafından tanınması ve bilinmesi için ücretsiz kullanım imkanı sağladık. İster kayakseverler, isterlerse keyif yapmak isteyen vatandaşlarımız bu kayak sezonu sonuna kadar gondoldan, teleferik hattından ücretsiz olarak yararlanabilecek.

Başkan Özhaseki, bunların yanı sıra yapım çalışmalarının sürdürüleceğini, 4 teleferik hattı, karlama ünitelerive diğer tesislerin yapımına yaz aylarında devam edileceğini kaydederek, “Allah nasip ederse bu sene sonuna kadar da onları tamamlayacağız. Önümüzdeki günler itibariyle de Hacılar’dan başlayarak Hisarcık’a Halilin Yurdu’na Tekire ve Develi’ye doğru hiçbir eksiği bırakmamaya çalışıyoruz. Bu arada da işletmeciliği geliştiriyoruz. Sonrasında da Koç Dağı kısmına başlayacağız” diye konuştu.

Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi kapsamında hizmete giren sistemde, toplam 78 gondol bulunuyor ve 2.5 km. uzunluğa sahip. Saatte 2 bin 500 kişinin yararlanabildiği gondolda iniş- biniş noktaları arasında 548 metre kod farkı bulunuyor. Hizmete giren gondollar ve diğer teleferik hatları, bu kış sezonu sonuna kadar ücretsiz kullanılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir