Filipinli heyet, turizmi güçlendirmek için İstanbul’a geldi

Türkiye ile karşılıklı turizm hareketliliğini geliştirmek ve güçlendirmek isteyen Filipinli heyet, İstanbul’da kapsamlı bir tanıtım etkinliği düzenledi.

Türkiye’ye daha fazla Filipinli turist getirmek ve Türk gezginleri de Filipinler’de ağırlamak adına Filipinli bir heyet Türkiye’ye geldi. Heyette Filipinler Turizm Bakanlığı’na bağlı Ürün ve Pazar Geliştirme Direktörü Dr. Paulo Benito S. Tugbang, Filipinler’deki Bohol ve Cebu’nun devlet nezdindeki temsilcileri ve Orientours Company Ltd.Başkanı Joebert Opulencia yer aldı. Filipinler’den gelen heyete, Filipinler’in Ankara’da bulunan Türkiye Büyükelçisi-Maria Elena Algabre ve Filipinler İstanbul Başkonsolosu-Arvin de Leon da eşlik etti. Heyet, 28 Kasım Pazartesi Delta Hotels by Marriott Istanbul’da, Türkiye’nin önde gelen tur operatörleri, seyahat acenteleri, havayolları ve sektörün önde gelen temsilcilerinin de katılımıyla, Türkiye’deki paydaşlarla turizm hareketliliğine karşılıklı değer oluşturma üzerine pozitif görüşmeler gerçekleştirdi.

Maria Elena Algabre: “Filipinler’e gel gel gel…”

Sektör profesyonelleriyle yapılan buluşmada, açılış konuşmasını yapan Filipinler’in Türkiye Büyükelçisi-Maria Elena Algabre, “Bugün ülkemizin güzelliklerini, turistler için ilgi çekici özelliklerini, ulaşım imkanlarını, leziz Filipin mutfağını sizlerle paylaşacağız. Bu paylaşımları yapmak üzere Filipinler’den gelen heyetimiz sizlere çok keyifli bir sunum hazırladı. Bizzat turizm organizasyonlarımızı yöneten Filipinler Turizm Bakanlığı bünyesindeki Ürün ve Pazar Geliştirme Direktörü Paulo Benito Tugbang, Filipinler’i tanıtan detaylı bir sunum paylaşacak. Filipinler’in dünyaca meşhur İngilizce dil okulları hakkında arkadaşlarımız sizleri bilgilendirecek. Ardından Bohol ve Cebu’dan gelen destinasyon uzmanlarımız size bölgelerini tanıtacaklar. ” diyerek, Türkçe dilinde “Filipinler’e gel gel gel…” diyerek konuşmasını tamamladı.

Dr. Paulo Benito S. Tugbang: “Kültürler arası köprü kuran bir ülkeyiz”

Açılış konuşmasının ardından Filipinler Turizm Bakanlığı’na bağlı Ürün ve Pazar Geliştirme Direktörü Dr. Paulo Benito S. Tugbang, “Türkiye ile karşılıklı olarak turizm hareketliliğimizi geliştirmek için İstanbul’a gelmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Avrupa ve Asya arasında köprü görevi gören, zengin tarihi ve güzellikleri ile Türkiye, turistler için son derece cazip bir ülke. Biz de kültürel olarak çok zengin bir ülkeyiz. Çin, Malezya, Amerika ve İspanyol kökenli çok fazla vatandaşımız var. Bu sebeple biz de ülke olarak Türkiye gibi dünyada kültürler arası köprü kuran bir ülkeyiz.” dedi.

“Türkiye’ye her yıl ortalama 95 bin Filipinli turist geliyor”

Pandemiden önce Türkiye’ye yılda ortalama 95 bin Filipinli turistin geldiğini belirten Tugbang, Türkiye’den ise Filipinlere her yıl artış ivmesi ile 8.500 seyahatseverin geldiğini aktardı. Dünya genelinde pandemi önlemlerinin gevşetilerek normal hayata dönüşle beraber, Türkiye’ye gelecek Filipinlilerin de sayısının 2023’le birlikte 100 bin rakamlarının üzerine çıkacağını düşünüyoruz. Biz de Filipinler olarak her yıl daha fazla Türk gezgini ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyacağız.” dedi.

Bunun yanı sıra Türkiye’yi ziyaret eden Filipinli turistlerin Türkiye’de en çok İstanbul’u tercih ettikleri yanı sıra kültür tatili seven Filipinli turistlerin Efes Antik Kenti’ni de ziyaret ettiklerini belirtti. Ülkelerinin Uzakdoğu’da yer alması nedeniyle Türkiye’ye gelen Filipinlilerin 10-15 gün aralığındaki paket turları tercih ettiğini belirtti. Ayrıca uzak yoldan Filipinlilerin Türkiye’nin yanı sıra komşu ülkeleri de görebilecekleri organize grup turları ve münferit seyahat severlerden faydalandığını da sözlerine ekledi.

“Daha fazla Türk turisti Filipinler’de ağırlamak istiyoruz”

2023 yılında daha fazla Türk seyahatseverleri Filipinler’de ağırlamak istediklerini belirten Tugbang, “Türkler ülkemize geldiklerinde Manila, Cebu, Palawan, Boracay ve Bohol’u daha çok tercih ediyorlar. Kültür seyahatinin yanı sıra ağırlıklı olarak deniz tatili için zaman ayırıyorlar. Ülkemiz her yıl turizmde hizmet kalitemizin üst seviyelerde olması nedeniyle uluslararası ödüllere layık görülüyor. Conde Nast Travel tarafından dünyanın en güzel 40 ülkesi arasında gösterildik. Boracay, Palawan ve Cebu Travel + Leisure tarafından dünyanın en iyi 25 adası içinde yer aldı. TIME’da Boracay dünyanın en muhteşem 50 yeri içinde gösterildi. World Travel Awards 2022’de Filipinler Asya’nın lider Deniz-Kum-Güneş Tatili ve lider Dalış destinasyonu seçildi. Bu güzel ülkeyi Türk seyahatseverlerin de görmesinden mutluluk duyacağız. Filipinler’in İngilizce dil okulları olsun, leziz Filipinler mutfağı veya eşsiz Uzakdoğu kültürü ve muhteşem doğamıza bekliyoruz.” dedi.

Konuşmasını “Türkiye ve Türk turizmine olan güvenimiz nedeniyle 2023 yılında Türkiye’de Roadshow etkinliklerimiz, ülkemizi tanıtıcı FAM trip gezileri, Türkiye’de iletişim ve reklam çalışmaları ve fuarlara da katılım sağlayarak, her iki ülke arasında turizmi karşılıklı geliştirebilmek için var gücümüzle çalışacağız.” diyerek noktaladı.

#filinpin #filipinliheyet #filipinliturist #filipinler #turizm #seyahat #paulobenitotugbang

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir