Fransız Sarayı’nı Le Cordon Bleu Mezunları Fethetti

Fransa’nın dünyaca ünlü “patisserie” kültürünü İstanbul’un seçkin tatlılarıyla buluşturan ‘Journée Pâtisserie et Boulangerie’de Le Cordon Bleu mezunlarının  stant ve sunumları konukları büyüledi.

Fransa’nın dünyaca ünlü tatlı ve pastacılık kültürünün Türkiye’deki profesyonel temsilcilerini, Türkiye’nin önde gelen pastacılık lezzetlerini ve bu kültürü sevenleri bir araya getiren ‘Journée Pâtisserie et Boulangerie’, bu yıl ikinci kez Fransız Sarayı’nda gerçekleştirildi. Yeni sürpriz lezzetleri ve sürpriz konuklarıyla her iki ülkenin tatlı, pastacılık ve fırıncılık kültürünü tanıtan ‘Journée Pâtisserie et Boulangerie’; dünyanın önde gelen mutfak sanatları kurumu Le Cordon Bleu’nun, dünyaca ünlü şeflerini ve mezunlarını da konuk etti.Misafirleri hemen girişte Londra Le Cordon Bleu mezunu Sinem Ekşioğlu’nun kurucu ortağı ve kreatif direktörü lecordonbleuolduğu Five O’clock Patisserie’nin gösterişli standı karşıladı. Hemen yanında Hünkar Lokantalarının 4. Nesil temsilcisi olan Madrid Le Cordon Bleu mezunu Ufuk Ügümü’nün sahibi olduğu Kruvasan İstanbul markasının çeşitli croissantları büyük ilgi gördü. Ana salonda Le Cordon Bleu İstanbul mezunu Şeyda Tomruk, kurucu ortağı olduğu Art Cafe ile zarif lezzetleri sundu. Paris Le Cordon Bleu mezunu Nathalie Stoyanof Suda’nın 5. Jenerasyon Yöneticisi olduğu beyaz fırının da lezzetli ve renkli makaronları göz kamaştırdı. Yine Le Cordon Bleu Paris mezunu, Nicole Restauran’ın  şef-sahibi  Aylin Yazıcıoğlu kurduğu standın yanı sıra, katılımcılara “Türk esinli Fransız tatlısı:  Antep Fıstıklı Milföy” tarifi  ile misafirlere etkileyici bir sunum yaptı.

ŞEKER HEYKELİ BÜYÜLEDİ

Etkinlikte Le Cordon Bleu’nun şeflerinden Master Şef Christophe Bidault ve Eğitmen Şef Richard Vacher, “Böğürtlenli Ganaj, Pate Sucre, Limon Kreması ve Sable Diamants” workshopları ve kör tadım gerçekleştirdi. Etkinliğin sonunda Pastacılık Şefi Richard Vacher’in ‘Şeker Heykeli Sunumu’ ise katılımcıları adeta büyüledi.

resim1

Özyeğin Üniversitesi – Le Cordon Bleu İş Birliği

2012 Temmuz ayında Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı’nı açarken dünyanın en prestijli mutfak sanatları kurumu Le Cordon Bleu ile iş birliği anlaşmasını da imzalayan Özyeğin Üniversitesi, öğrencilerini dünyanın en usta şefleriyle yetiştirirken, Le Cordon Bleu ile birlikte açtığı halka açık Sertifika Programları ile bu alanda kendini geliştirmek ve ilerlemek isteyenlere de yeni bir geleceğin kapılarını araladı.

Özyeğin Üniversitesi ve Le Cordon Bleu iş birliği kapsamında, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı ve Otel Yöneticiliği Lisans Programı’ndaki “mutfak sanatları” dersleri Le Cordon Bleu Master Şefleri tarafından verilirken,  20’den fazla ülkede olduğu gibi,  üniversite öğrencisi olmasa da, mutfak sanatları alanındaki yetkinliğini geliştirmek ve bunu uluslararası saygı gören bir Sertifika ile taçlandırmak isteyen, ya da kariyerini değiştirmeyi hedefleyen herkes için,  Ocak 2013’ten bu yana Le Cordon Bleu Sertifika Programları eğitimleri devam etmektedir.

 

#Fransız #Saray  #LeCordonBleu  #Mezunları #Fethetti #etkinlik #gündem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir