Gastronomisiz bir otel düşünmemek için 12 sebep!

Serdar Balta/ Ottoman Hotels Group Genel Müdürü Serdar Balta

Düşük kârlılık ve yüksek maliyet gibi sebepler halen tartışıladursun, otel restoranları Avrupa’da olduğu gibi İstanbul gastronomisinde de artık söz sahibi. Gastronomisi olmayan bir otel restoranı düşünmek ise neredeyse imkansız!..

Michelin 2023 seçkisinde tavsiye edilen restoranlar kategorisine giren Matbah Restaurant’ın ve Ottoman Hotels Group’un Genel Müdürü Serdar Balta, gastronomisiz bir otel düşünmemek için 12 sebebi kaleme aldı…

İşte o başlıklar…

Karakter ve İmaj: Otelinize uygun belirlediğiniz mutfak konsepti, imajı ve karakteri, odaların sınırlı katma değerinden çok daha fazlasıyla işletmeye dinamizm ve sürekli bir heyecan katacaktır.

Misafir Memnuniyeti: Akılda kalıcı deneyimler, hem mevcut misafirlerin hem de yeni gelen konukların memnuniyetlerine memnuniyet katacaktır.

Ücretsiz Pazarlama ve Pazar Oluşturma: Her otelin mevcut bir pazarı olmakla birlikte yepyeni gastronomi deneyimleriyle yeni pazarlar oluşturması da mümkündür. Memnuniyet seviyesi yüksek bir deneyim, bir sonraki seçimin de anahtarı olacak, kişi bir sonraki seyahatinde otelini de seçmiş olacaktır. Kendiliğinden oluşan bir pazara ve potansiyele sürekli misafir profiline ulaşmak mümkündür.

Gelir: Otelcilikte gelir kalemi olarak konaklama kadar bir kârlılık, kârlı bir kalem olmasa da F&B geliri doğru bir zihniyetle yönetildiğinde harika sonuçlar doğurabilir, zaman zaman odalar gelirlerinden fazla bir gelir de üretilebilir.

İletişim ve Katılım: Takımınızın gerek otel misafirleri gerekse otel dışı misafirler ile kuracağı doğru iletişim sizi daima birkaç adım öne taşıyacak, bununla beraber olası ters bir durum karşısında telafisini de mümkün kılacaktır. Resepsiyon önünde 5-10 dakikasını harcayan bir misafirin restoranda saatler harcadığı göz ardı edilmemelidir.

Etkinlik ve Kültürel Faaliyetler: Toplantılar, özel etkinlikler, düğünler ve resepsiyonlar, otellerin bel kemiğini oluşturan operasyon süreçleridir ve iyi değerlendirilmelidir. Konsepte uygun tasarlanan özel bir menü, otelinize ayrıcalık ve bilinirlik katmak için iyi bir fırsat olacaktır.

Bir otel restoranı sadece kahvaltı salonu değildir: Yöneticinin aldığı riskler bir tarafa, yatırımcının sabrıyla birleştirilebilecek güçlü bir takım arkadaşlığı sizi BB (Bed&Breakfast) düzeninden hayal edemeyeceğiniz noktalara taşıyabilir. Kaldı ki, en değerli yatırım, çalışma arkadaşlarına yapılan yatırımdır.

Alternatif Bir Turizm Modeli Olarak ‘Gastronomi Turizmi’: Dünyada gastronomi turizmi kaynaklı 3,5 milyon kişinin seyahat ettiği gerçeği bir yana… Mevlana’nın aşçısı olarak bilinen Ateşbaz Veli’ye ait türbenin, bir aşçıya ait dünyadaki ilk anıt mezar olması, dünyanın en ünlü gurme yazarlarının Konya ziyareti sonrası “Biz Konya’ya turist gittik,  hacı döndük’  ifadeleri… Tüm bunların ışığında ülkemiz gastronomi zenginliklerini, yöresel ürünlerini ve  lezzetlerini sunmamak hiç kuşkusuz kaçınılmaz bir yol!

Sağlıklı Ürün & Sağlıklı Yeme İçme: Konaklama işletmelerinde mevcut ve yeni getirilen kriterler ile birlikte gerek denetimler gerek pandemi yaşanmışlıkları, yabancı ve lokal  misafirlerin güven içinde yiyip içebilecekleri en güvenli alanlardır.

Sürdürülebilirlik: Dünyamızda her geçen gün değerini artıran bir yaklaşım, sürdürülebilirlik. Gastronomi için de paha biçilmez bir değer aynı zamanda. Mutfağınızda ve servisinizde benimseyeceğiniz sürdürülebilirlik ilkeleri tarladan sofraya felsefesiyle otel ve restoran  markanıza değer katacaktır.

Marka Oluşturmak ve Marka Olmak: Tüm dünyayı teslim alan tüketim çılgınlığı kendi markanızı oluşturmanıza bir engel değil! İlk adım olarak, yeni doğan bir bebeğe isim verir gibi markanıza uygun bir isimle yola çıkabilir, ilgili tescillerle yolunuza devam edebilirsiniz. Ben her zaman tıpkı insanlar gibi mekanların da isimleriyle özdeş olduğuna inanmışımdır.  Doğmak, emeklemek, yürümek ve koşmak vb. insan olgusu süreçler markalar için de geçerlidir. Ve bilinmelidir ki, bu bir sabır ve takım işidir.

Dünya Arenası ve Markanız: Yukarıda sıraladığım maddeler ışığında markalaşmak, üstelik bunu globale taşıyabilmek zorlu ve meşakkatli bir süreçtir. Otel bünyesindeki bir restoran olarak markalaşmak ise çok daha zorlu… Bunu başarabilmenin en güçlü motivasyonlarından biri ise, işinizi aşk ile yapmaktır. Bu duygu sizi dünyanın en etkili değerlendirme otoritesi olan Michelin Guide’a dahi götürebilir, lokal bir markadan globale taşıyabilir. İşe duyulan saygı, bağlılık, sorumluluk, sabır ve iyi bir takım çalışması ülke gastronomisini dünya arenasında da gururlandıracak bir seviyeye ulaştırabilir.

#serdarbalta #gastronomi #matbahrestaurant #ottomanimperialhotel #gastronomiturizmi #michelinguide

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir