Genç İstanbul Modern, Blobterre ile hayali bir doğayı keşfet

İstanbul Modern’in, Paris’teki Centre Georges Pompidou işbirliği ve Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla düzenlediği Genç İstanbul Modern, Blobterre adlı on ikinci programla devam ediyor. 

12 Ekim 2012 – 6 Ocak 2013 tarihleri arasında düzenlenen atölyede, 6-12 yaş grubundaki çocuklar ve aileleri, sanatçı matali crasset’nin tasarladığı Blobterre adlı dünyayı keşfe çıkıyor. matali crasset, Blobterre’i, tüm canlıların uyum içinde birlikte yaşadıkları bir özgürlük dünyası olarak tanımlıyor. Çocuklar, burada tanıştıkları canlıların büyülü dünyasını keşfediyorlar. Blobterre’in çiçek gözlü, sevimli çocuğu Flom, bu serüvende onlara rehberlik ediyor.

Çocuklar, benzerlerini görmedikleri canlılar ve nesnelerle dolu fantastik bir dünyanın canlandırıldığı Blobterre’de büyülü bir serüvene katılıyorlar. Tüm canlıları melez olan bu dünyada bitki hayvanlar ve bitki adamlar yaşıyor. Blobterre’de çocuklar önce Flom’la tanışarak, yaşadığı dünyanın nasıl bir yer olduğunu öğreniyorlar. Yarım daire şeklinde kocaman yapraklı ağaçlara dokunuyor, püsküllü bitkileri kokluyor, bitki örtüsünün seslerini dinliyor ve yarı balık yarı bitki canlılarla konuşuyorlar.

Bu keşif sırasında çocuklar Blobterre’de yaşarlarsa bu dünyaya nasıl uyum sağlayacaklarını düşlüyorlar. Bitkileri gözlemleyip faydalarına göre sınıflandırıyor; nasıl besleneceklerini, tedavi yöntemlerini, enerji üretimini, doğadan nasıl yararlanıp, doğaya nasıl fayda sağlayacaklarını tasarlıyorlar. Böylece, masallardan dinledikleri mekanları, kahramanları ve olayları, Blobterre’in büyülü dünyasında kurguladıkları macerada hayata geçiriyorlar.

MATALİ CRASSET (1965, FRANSA)

Fransız sanatçı matali crasset, 1965 yılında Chalons en Champagne köyünde dünyaya geldi. Çocukluğunu bir çiftlikte geçiren sanatçının deneyimleri çalışmalarına yansır. Les Ateliers Ecole Nationale Superieure de Creation Industrielle’de endüstriyel tasarım eğitimi alan crasset, kendine özgü bir tasarım dili ortaya çıkartıyor. Tasarladığı nesneler, insanı ve insanın gündelik yaşamına ilişkin eylem, tutum ve davranışlarını yansıtır. Bu nesneler sadece estetik açıdan değil, işlevi, ergonomisi, kullanım alanları gibi bir tasarım nesnesini oluşturan tüm bileşenleriyle özgün bilişimlerdir. ‘Konukseverlik sütunu’, ‘çift taraflı’ adını taşıyan sandalyesi, sıra dışı formlara sahip ev tasarımları bilinen çalışmaları arasında yer alır.

GENÇ İSTANBUL MODERN

Genç İstanbul Modern, İstanbul Modern’in Paris’teki Centre Georges Pompidou işbirliği ve Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla gerçekleştirdiği bir eğitim programı dizisidir. Taşın İçinde Saklı Kuş, Ayın Altında, Dokunduğum Dünya, Oyunbaz Nesneler, Matisse-Picasso, Su İçinde Suluboya, Işığın Sihri, Tasarım Atölyesi, Sanat Sirki, Sanat Fabrikası ve Module Home adlı atölye çalışmalarını tamamlayan Genç İstanbul Modern, çocuk ve aileleri Blobterre başlıklı 12. etkinliğiyle ağırlıyor.

Genç İstanbul Modern’in uluslararası etkinlik dizisinin bir parçası olan Blobterre adlı çalışma, 12 Ekim 2012 – 6 Ocak 2013 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Genç İstanbul Modern’de çocuklar sanatçıları tanıyor, işlevleri, çağrışımları ve hissettirdikleriyle objeleri keşfediyor, interaktif oyunlarla farklı deneyimler kazanıyorlar.

Blobterre adlı program, pazartesi hariç hafta içi her gün saat 10.00, 13.00 ve 15.00’de okul gruplarına; cumartesi günleri saat 10.30, 13.00, 15.00’de ve pazar günleri saat 10.30’da çocuklara ücretsiz düzenleniyor. Programa aileler pazar günleri saat 13.00’de katılabiliyor. 1,5 saat süren Blobterre atölyelerinin kontenjanı 15 kişiyle sınırlı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir