Görünmeyen otel yaptı, aldığı ödül ile adını dünyaya duyurdu

Tüm dünyanın Altın Boynuz olarak adlandırdığı Haliç bölgesi, uluslararası bir turizm yatırımıyla daha dikkat çekmeye devam ediyor.  

Haliç bölgesine yapılan, ancak siluete uygunluğu dolayısıyla çevre sakinleri tarafından dahi görünmeyen ve “görünmez otel “ olarak ifade edilen otel, aldığı LEED Gold çevre ödülü ile dünyanın en değerli 15 oteli arasına girdi.

Yapım aşamaları sırasında siluete, çevresine ve zemine uygunluğun ön planda tutulan Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn, dış mimarisiyle de çevresine ayak uyduruyor.

FARK EDİLMİYORSAK BAŞARMIŞIZ DEMEKTİR!

Otelin yatırımcısı Amplio Emlak Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, “Projelendirme yapılırken de inşaata başlarken de istediğimiz şey, bu alanda çevreyle uyumlu olmaktı. İstanbul’un ve Haliç’in tarihi dokusuna zarar vermeden, hem zemine hem de çevreye uyumlu bir yapı inşa etmek istedik. Görünmüyor olmak kimisine göre hoş bir durum olmayabilir belki ama biz bu durumdan çok memnunuz, demek ki başarmışız.” diyerek sözlerine devam ediyor.

“Bize göre, ekonomide önemli bir yer tutan, turizmin merkezleri olan otellerin tasarımı, bulunduğu yerin kimliğini yansıtması, huzuru simgelemesi gerekiyor.”

Otelin en büyük avantajlarından birinin lokasyonu sebebiyle ulaşım olduğunu belirten Babaoğlu, yabancı turistlerin tercihlerinde hem lokasyonun hem de tarihi yarımadanın cazibesinin etkisi olduğunu söylüyor.
KARADAN, DENİZDEN VE HAVADAN ULAŞIM İMKANI İLE TRAFİĞİ DE GÖRÜNMEZ YAPTIK…

İstanbul’da en fazla ulaşım seçeneğinin otellerinin bulunduğu alanda yer aldığını söyleyen Babaoğlu, karadan, denizden ve havadan ulaşım imkanlarıyla konuklarının her yerden gelebilme şansı olduğunu dile getiriyor. “TEM ve E-5 yollarına, tünellere yakın mesafede olmamız İstanbul trafiğini de görünmez yapabilmemizi sağlıyor. Ayrıca, istediğimizde deniz taksi kullanarak havalimanına en yakın noktaya, Boğaz’daki gece hayatına ya da karşı yakadaki toplantıya geçebiliyoruz. Geçtiğimiz ay faaliyete geçen SeaBird ile Alaçatı’ya, Bodrum’a en rahat şekilde uçabiliyoruz.”
DIŞ CEPHE DE ÇEVRECİ

Dünyanın en büyük çevre ödüllerinden birisi olan ve Amerika’dan sonra ilk kez Türkiye’den bir otelin kazandığı LEED Gold sertifikasının sahibi olan otelin dış cephesi de tasarrufa odaklı. Babaoğlu, otelin dış cephesinin güneş ışığıyla temizlendiğini, yeni projelerindeki hedefin ise elektrik üreten dış cephe olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir