İstanbul’a Ultra Lüks Otel Akını

Uzakdoğu ve Körfez’den ultra lüks otel zincirleri İstanbul’a girmek için yarışıyor. Raffles, Shangri-La ve Mandarin’den sonra Dubai’deki 7 yıldızlı Yelken Otel’in sahibi Jumeirah, İstanbul’a tarihi Pera Palas oteliyle girdi.

Uluslararası otel zincirlerinin akınına uğrayan Türkiye’ye ilgi dinmek bilmiyor. Özellikle İstanbul, Avrupa ve ABD kökenli zincirlerin yanı sıra Uzakdoğu ve Körfez kökenli ultra lüks otellerin de ilgi alanına girdi. Singapur merkezli Raffles, Zorlu Grubu’yla Zincirlikuyu Zorlu Center’daki oteli işletmek için anlaşırken, İstanbul’da yer aramaya devam eden Çin’in lüks markası Mandarin, Türkiye’ye Astaş Gayrimenkul ile Bodrum’dan girdi. Uzakdoğu kökenli Shangri-La, Tanrıverdi Grubu’nun Beşiktaş’ta eski tütün deposuna inşa ettiği oteli işletmek üzere anlaştı. Son olarak İstanbul’a Körfez’den yeni bir lüks zincir daha adım attı. Uzun zamandır Türkiye pazarına girmek için araştırmalar yapan Dubaili lüks otel zinciri Jumeirah, ünlü polisiye yazarı Agatha Christie başta olmak üzere pekçok ünlü

ismin konakladığı tarihi Pera Palas Oteli’ni işletmek üzere Demsa Group ile ‘resmen’ el sıkıştı. Dubai Şeyhi El Maktum’a ait şirketler arasında yer alan Jumeirah, aynı zamanda Dubai’deki ‘Yelken Otel’ olarak da tanımlanan 7 yıldızlı ünlü Burj el Arab Otelini de işletiyor.

Misafir kitlesi değişebilir

İşbirliği ile ilgili dün İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Jumeirah Group Yönetim Kurulu Başkanı Gerald Lawless, daha çok Avrupa’dan turist ağırlayan Pera Palas Oteli’nin işbirliği çerçevesinde misafir kitlesinde bir takım değişiklikler olabileceğini belirtti.Yeni dönemde, güçlü oldukları Çin pazarından turist getirmeyi hedeflediklerini anlatan Lawlees “Sadece Avrupa, özellikle de Batı Avrupa odaklı düşünmemek lazım. Çin bugün çok büyük bir pazar ve bu müşterilerimizi de burada ağırlamaktan mutluluk duyacağız” diye konuştu.

Maçka Oteli’ni de istiyor

Lawless, işbirliğinin Demsa’nın bir başka turizm yatırımı olan Maçka Oteli’nde de devam edebileceğinin sinyalini verdi. Turizmde İstanbul’a ve şehir otelciliğine odaklanan Demsa Group’un 145 milyon dolara inşa ettiği Maçka Oteli’nin yıl sonunda açılması planlanıyor. Pera Palace Hotel’in Jumeirah için mükemmel bir seçim olduğunu söyleyen Lawless, Pera Palace Hotel’in dünya otelcilik tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu ifade etti. Lawles “Pera Palace Hotel, hem şehrin tarihini günümüze taşıyor, hem de Türkiye’de ve dünyada milyonlarca kişi tarafından sevilen oyuncu, tiyatrocu ve yazarlarla derin bağı olan bir mekan. Bu özellik Pera Palace Hotel’i hem bizim, hem de misafirlerimiz nezdinde çok özel kılıyor. Öte yandan Pera Palace Hotel, misafirlerimizin Jumeirah otelinden beklediği en üst düzey hizmeti sunacaktır” diye konuştu.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir