İstanbul’un Tarihi Pastaneleri

İstanbul denilince akla gelen mekânların başında pastaneler geliyor.

Pastacılık tarihinde büyük dönüşüm krem şantiyle oldu. Ünlü Fransız Pastacı “Caremele” ile pastacılığın daha da geliştiği görülüyor. 19. Yüzyılda Paris pastacılığın başkenti olarak bir anda dünyaya adını duyuruyor. 20. Yüzyılda ise pasta yapım metotlarında formüllerin geliştirilmesi ve kalitenin arttırılması ön plana çıkıyor. Pastacılık ilerleyen teknolojiden nasibini alıyor. Günümüzde ise kullanılan malzemelerin çeşitliliği, katkı maddelerinin sektöre kazandırılmasıyla daha da gelişerek yeni bir çehreye kavuşuyor. Dün olduğu gibi bugün de pastacılığın gelişmesini isteyen pastaneler, pastacılık kültürünün gelişmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

İnci Pastanesi; Fırıncılık ya da pastacılık zaman zaman ayrı ayrı hizmet veren sektörler olmuşlar veya bir arada olsalar bile günümüzde artık özel bir ürünle öne çıkma çabası içindeler. 100 yıla yakın geçmişiyle profetirol konusunda usta pastanelerin başında İnci gelir.

Görgülü Pastaneleri; 50 yıldır hizmet veren Görgülü Pastanesi Ahmet Görgülü tarafından ilk olarak Rumeli Caddesi’nde açılmış. En meşhur ürünleri ise; Talaş böreği, Kara dutlu muhallebisi, Lor peynirli kurabiyesi ve çeşit çeşit pastalarıyla ünlüdür.

Bahar Pastanesi; 1951’de Kınalıada’da açılan Bahar Pastanesi, 1973 yılında Ziya ve Fahri Gündoğdu tarafından devralınır. Merkezi Kağıthane’de bulunuyor Teşvikiye, Kurtuluş, Arnavutköy, Bomonti, Balmumcu, Burgazada ve Büyükada’da hizmet veriyor. Kestane şekeri, Maron De Gize ve Profiterol çeşitlerinden yalnızca birkaçı.

Abdullah Pastaneleri; Bakırköy civarındaki en eski ve en meşhur pastanelerden biri olan Abdullah Pastanesi 1975 yılında Abdullah Topçuol tarafından Yeşilyurt’ta açıldı. Bugün hala aynı yerde nefis pasta çeşitleri, spesiyal börekleri, el yapımı özel çikolataları ile hizmet veriyor. Ataköy ve Yeşilköy’de de iki şubesi var Venüs Pastanesi; 1971 yılından beri hizmet veren Venüs Pastaneleri’nin Göztepe, Etiler, Levent ve Osmanbey olmak üzere 4 şubesi bulunuyor. 40’a yakın pasta çeşidi, mini pizzaları ve çikolataları en çok tercih edilen ürünleri.

Pelit Pastanesi; Kazım Ayan tarafından kurulan Pelit Pastanesi 1957 yılından beri hizmet veriyor. Pelit’in İstanbul Esenyurt’da fabrikası ve çeşitli semtlerde 11 şubesi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir