Uzun Kış Geceleri İçin Beslenme Önerileri

Kış aylarında günlerin kısalması ve gecelerin uzaması ile gece beslenmesi önemli bir boyut kazanır. Kısın hayatımızın düzenli olması kilo vermemizi ve sağlıklı kilomuzu korumamızı kolaylaştırırken, hareketin azalması ve gecelerin uzaması ile birlikte yemek yemeye ayrılan sürenin artması da kilo almamızı kolaylaştırabilir.

Uzun kış gecelerinde evde televizyon karsısında geçirdiğimiz saatlerde bir şeyler yeme ihtiyacı dayanılmaz bir istek oluşturabilir. Bu durumda tamamen kendimizi kısıtlayıp saat 6’ dan veya 7’den sonra bir şey yemem diyerek, sınırlı, sıkıntılı ve keyifsiz bir gece geçirebileceğimiz gibi tamamen isi oluruna bırakıp ne istersek
onu yiyerek de özgür; ama suçlu bir gece de geçirebiliriz. Bu iki uç arasında bir biri ardına kıs günleri, geceleri gelir, geçer…

Yaz geldiğinde bir de bakmışız durum perişan. Kısın kıyafetler altında sakladığımız kilolar su yüzüne çıkmış, göz önüne serilmiştir. Yazın iyi gelmesi, kısın sağlıklı ve huzurlu geçmesi için beslenmemizi çok iyi yönetmeliyiz. Hem yemek yemekten keyif almalı hem de vücudumuz sağlıklı tutmalıyız. Damak tadımıza da sağlığımıza da hitap edecek şekilde beslenmeliyiz.

“Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur” atasözümüz misali beslenmemizde de gecenin rengi sabah ve gündüz ki beslenme şeklimizden belli olur. Eğer günü çok yoğun ve hiç bir şey yemeden veya kontrolsüz atıştırmalarla geçirdiysek, aksam ve gecenin ilerleyen saatlerinde açlığımızı ve yorgunluğumuzu gidermek için var gücümüzle ve iştahımızla hızlı bir şekilde yemek yiyip enerji dopingi beklentisine girebiliriz. Ve yedikçe yağ depolarına yeni rezervler ilave ederiz. Kilo almak kaçınılmaz olur.

DOĞRU BESLENME SİSTEMI GÜNE YAYILMALI

  • Sabah uyanınca 1 saat içinde enerji alarak güne başlamalıyız.
  • Sabah kahvaltıdan  önce 1 su bardagı kadar ılık su içmek arkasından bir miktar daha soguk su içmek sindirim sistemimizin düzgün çalısmasını saglar. Sindirim
  • sisteminin düzgün çalışması da kilo kontrolünü kolaylaştırdığı gibi sağlığımızı da korur.
  • Sabah kahvaltısında karbonhidrat, protein, yağ açısından dengeli bir menü oluşturmalıyız. Sabahtan itibaren tek yönlü beslenme iştah kontrolünü zorlaştırdığı gibi metabolizma hızımızı da düşürür. Kilo almamızı kolaylaştırır.
  • Gün içinde sabah, öğlen, aksam 3 öğün beslenmeliyiz. Ve ana öğünlerimizde et grubu, ekmek grubu, süt-yoğurt grubu ve sebze grubu yiyeceklerden mutlaka olmalı. Yemeklerde çiğ sebze ve salata tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Salatalara zeytinyağı ilave etmekten kaçınmamalıyız. Yemekten sonra yemeğin üzerine tatlı ihtiyacını karşılamak, damak tadımızı tatlandırmak ve ayrıca yemeğin besin değerini arttırmak için taze meyve yemeliyiz.
  • Sabah , öğlen ve  aksam yemek aralarında küçük atıştırmalar yapmak gece iştahınızın aşırı olmasını engeller. Bu atıştırmalara örnek; süt, ayran, ceviz, badem, fındık, peynir ekmek gibi alternatifler olabilir. Böylece kan seker dengesini, iştahınızı ve metabolizma hızınızı sağlam tutmuş olursunuz.
  • Gece evinizde artık dinlenme saatleri başladığında bol suyunuz yanınızda olmalı ve yudum yudum keyifle su içmeye özen göstermelisiniz.
  • Gece atıştırmalarında da her zaman olduğu gibi yavaş yemeye ve lezzete odaklanmaya dikkat etmelisiniz.
  • Akşam yemekten sonra karbonhidrat, protein, yağ açısından dengeli atıstırmalar yapmalısınız. Tek yönlü ve aynı yiyecek grubundan bol miktarda tüketmekten kaçınmalısınız.

GECE ATIŞTIRMALARI ÖRNEKLERİ
Peynir+tam tahıl ekmegi + maydanoz+ domates + taze meyve
Fındık+taze meyve
Ceviz+taze meyve
Leblebi+ceviz+taze meyve
Ceviz+kuru meyve+ taze meyve
Badem+taze meyve + kuru meyve
Süt+yulaf ezmesi+meyve
Süt+yulaf ezmesi+ceviz+ meyve
yoğurt+maydanoz+ leblebi + meyve
Ayran+leblebi+ meyve + Salata ve çig sebze enerji degeri yok denecek kadar az olan yiyecek grubudur. Geceleri havuç, göbek, turp vb. sebzeleri çig olarak
yemek iştah kontrolüne destek sağlamanın yanında, metabolizma hızınızı da yükselmeye katkı sağlar, bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir