“Kalimera” komşu!

Sabah yazdığım için böyle başladım. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Yunan Cumhurbaşkanı Atina’da resmi ziyaret kapsamında bir araya geldi. İki ülke arasındaki yakınlaşma ve normalleşme süreci kapsamında yapılan bu görüşme ve verilen mesajlar gerçekten hepimiz için çok sevindirici oldu…


Tezer Öner

Ancak bazı noktalara da dikkat çekmenin zamanıdır. Bu görüşmenin sonucunda özellikle müjde şeklinde açıklanan bir konu şu an hem basında hem sosyal medyada hem de sektörde her şeyin önüne geçti. Nedir bu? “10 Yunan Adası Türklere 7 gün boyunca kapıda vize uygulaması ile turizm ziyaretlerine açılmıştır.” Yaşasın! Tüm görüşmelerin en can alıcı ve kritik açıklaması bu. Gerisi? Gerisi kolay… “Konuşarak çözülmeyecek sorunumuz yok”.

Çeşitli kesimlerden arkadaşlarımla açıklamadan beri görüşüyorum. Çeşitli tepkiler var. Mesela hali vakti yerinde olanlar sevinçten zil takıp oynuyor. Sosyal medyada sirtaki oynayanı bile gördüm. Neden? “Çünkü bizim fahiş fiyatlı, sosyal medyaya gündem olan, zenginin parası züğürdün çenesi tatil beldelerimizin işkencelerinden ve hegemonyasından kurtulduk. Bu sene bizi biraz zor görürler diyenler”… “Adam gibi makul fiyata hem lezzetli yeriz hem de bol bol yeriz” diyenler, “özgürce saat ve mekân sınırı olmadan yeriz ve sabahlara kadar içeriz” diyenler… Bu arkadaşların gözü aydın… Haklılar mı? En başından en sonuna, yukarıdan aşağıya ve soldan sağa haklılar… Hatta bu sebeplerden Avrupalı turisti kaçıralı da çok oluyor.

Diğer yandan sektör karalar bağladı bile. Kaliteli yabancı turist zaten yok. Yerlinin paralısı da şimdiden 10 adanın isimlerini birbiriyle paylaşmaya ve sırasıyla ezberlemeye başladı bile. Bu insanların da seneye iç turizm hareketi ciddi oranda baltalanmış oldu. Turizm yatırımcısı şimdi ne yapacağım diye düşünmeye başladı.

Sevgili yurdum yatırımcısı bu konuyu her sene konuşuruz, her sene aynı şeyleri yazarız, her sene “işte o sene bu sene” diyerek düzelme mesajları, şöyle yapacağız böyle edeceğiz demeler, sektörü düzeltme planları… Sonra? Seneye gene aynı senaryo baştan… Ben şimdiden peşin peşin söyleyeyim… Kaliteli hizmeti, taze ve lezzetli ürünleri, makul fiyatlarla yatırımın tüm maliyetini bu sene çıkaralım kafasını bir kenara bırakarak ve güler yüzle sunarsanız belki 5 senede eski güzel günlere döneriz.

Yunan Adaları’na neden gitmek istiyorsunuz diyorum? “Çok güzel, tertemiz, çok lezzetli ve doyurucu yemekler makul fiyatlı, estetik, otantik, hizmet kalitesi çok yüksek, sınırsız eğlence, alkol vs. sorunu yok ve ucuz, bir turist olarak tatmin olarak geri dönüş garanti” şeklinde cevaplar geliyor.

Ey turizm sektörümüzün tüm paydaşları bu hale bizi başkası mı getirdi? Kentleşme ve belediye hatalarını onlar mı yaptı? Balıkçılık ve tarım yanlışlarımızı bize onlar mı yaptırdı? Şu takke hep önümüzde duruyor, her sene düşünmekten hindiye dönüyoruz da icraat yok…

Bu sene Türkiye’de kimler sevinmiştir? Tekne kiralama ve mavi yolculuk sektörü sevinmiştir. Yepyeni rotalar çizilmeye başlamıştır bile. Ben Sayın Cumhurbaşkanımızı bu anlaşmadan dolayı kutluyorum. Bir musibet bin nasihatten iyidir. Belki düzelmek için adım atmaya başlarız, bu yazı gördükten sonra…

Herkese güzel bir yaz tatili diliyorum. Neyse sirtaki öğrenmek için daha çok zaman var. Nasılsa Adalar’da çoktan sevinçten sirtakiler başlamıştır. Siz de yaza kadar yetişirsiniz.

#tezeröner #yunanistan #yunanadaları #10yunanadası #vize #yunanvize #turizm #tatil #seyahat

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir