Kariye Müzesi’nin eşsiz mozaiklerine artık dokunabilirsiniz

Doğu Roma Medeniyetinin dünya çapındaki en önemli kültür miraslarından biri olan Kariye Müzesi, Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla izApps tarafından büyüleyici bir uygulamaya dönüştürüldü. 

izApps, Apple Store’da satışa sunulan Kariye Müzesi uygulamasıyla, Bizans sanatının en önemli örneklerinden biri olan Kariye’yi dünyaya açarak ülkemiz tanıtımınında çok önemli bir rol üstleniyor.

Bugün Kariye Müzesi adıyla hizmet veren Khora Kilisesi, Bizans dönemini en iyi anlatan eserlerden biri olarak Türk ve dünya kültür tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Kilisenin çatısı altında bulunan Bizans dönemi mozaik ve freskleri dönemin en iyi korunmuş izleri arasında yer alır. Bu yönüyle tüm dünya sanat tarihçilerinin göz bebebeği olan Khora Kilisesi, şimdi teknolojinin büyüsüyle dokunulmaya hazır. Kariye Sanal Müze uygulaması, alanının en başarılı örneklerinden biri olarak sanal raflardaki yerini aldı.

BİZANS’A DOKUNMAK

Khora Kilisesi, H.İsa ve Hs. Meryem’in hayatını kronolojik olarak anlatan mozaik ve freskleriyle, hem dini, hem tarihi hem de sanatsal bir hazine. Kilisenin inşa edilmesini sağlayan dönemin aydınlarından Teodoros Metohides’in mezarının da bulunduğu müze Bizans Rönesans’ının baş yapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. 1500 yıllık yapıt, Hristiyanlık tarihin de üç boyutlu bir maketi gibi.

İzApps’in Kültür Bakanlığı desteğiyle hayata geçirdiği Kariye Sanal Müze uygulamasında, müzenin tüm yönleriyle doğru anlatılması ve tüm ayrıntılarıyla izlenebilmesi için gerekli tüm çalışma titizlikle yapıldı. izApps, ünlü Son Yargı freskinin renovasyonunu da uygulama kapsamına alarak, sanal konuğun sadece eserin bugüne ulaşan değil orjinal halini de hayal ettirmeyi başardı.

TEKNOLOJİDEN TARİHE SAYGI DURUŞU

Kariye Müzesi uygulaması, teknolojinin tüm olanaklarından yararlanılarak titizlikle hayata geçirildi. Görsellerin maksimum kalitede izlenebilmesini sağlayan Retina Display (RD) özelliği uygulamayı eşsiz bir deneyim haline dönüştürüyor. Oyun teknolojisiyle yapılan uygulama aynı zamanda ilk foto gerçekçi 3 boyutlu müze uygulaması unvanına sahip.

Sanal ziyaretçisine 3D serbest tur ile müzeyi en ince ayrıntılarına kadar inceleme olanağı veren uygulama, her bir detayın yanı başında açılan bilgi pencereleriyle doyurucu bir belgesele dönüşüyor. 3.59 TL fiyatı ile, KARİYE gibi çok özel bir müzenin daha geniş kitlelere ulaşması hedefleniyor.

izApps, Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen bu özel projenin tamamlanmasının hemen ardından, değeri günden güne artan “Topkapı Sarayı/Harem” uygulamasının çalışmalarını başlattı. Ocak ayında raflardaki yerini alacak Harem, tüm dünyanın en çok merak edilen ve en gizemli dünyasının kapılarını muhteşem hikayelerle birlikte açmaya hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir