Kıbrıs yerli hava yolu Fly KHY’yi tanıttı

Haber: Cem Polatoğlu

Hafta başı Kıbrıs’ta hareketli bir gün yaşandı. Yıllardan sonra Kıbrıs, ilk defa kendi bünyesinden çıkan bir hava yoluna kavuştu: Fly KHY.Sadece THY ve Pegasus Havayolları’nın uçtuğu bu hatta nihayet yerli bir hava yolunun girmesi ile birlikte 3000 TL’ye varan tek yön uçak biletlerinin rekabet nedeniyle düşeceği tahmin ediliyor. 16 Nisan’da İstanbul Havalimanı’ndan Ercan Havalimanı’na ilk tarifeli uçuşunu gerçekleştirecek olan Fly Kıbrıs Havayolları’nın yeni yapılan Ercan Havaalanındaki bu lansman etkinliğine Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Fly Kıbrıs Havayolları Yönetim Kurulu kurucu ortaklarından Rauf Denktaş, Mehmet Dalman Yücel, Nusret Polat’ın yanı sıra bazı milletvekilleri, sektör temsilcileri ve paydaşlar katıldı. Lansman etkinliği, Türkiye’deki depremlerde hayatlarını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“Halkın hava yoluna sahip çıkılmalı”

Lansmanda konuşan Fly Kıbrıs Hava Yolları Kurucu Ortağı Rauf Denktaş, depremden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve yaraların sarılması için birlikte hareketin önemini vurguladı.  Fly Kıbrıs Havayolları’nın ekonomiye katkısının büyük olacağını belirten Denktaş, “Halkın hava yolu olacak. Sahip çıkılmalı” dedi.

Fly KHY Kurucu ortaklarından Nusret Polat, projeden duyduğu heyecanı dile getirdi.  Diğer Fly KHY Kurucu ortağı olan Mehmet Dalman Yücel de, projenin uzun bir serüven olduğunu kaydederek, bu projeyi gerçekleştirmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Yücel, uçağın adını depremde yitirdikleri gençlere ithafen Melekler Takımı koymak istediklerini söyledi.

Kuzey Kıbrıs Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ise, muhteşem ve tarihi bir gece yaşandığını ifade ederek, girişimcilerin önlerini açtıklarını ve başardıklarını söyledi. Yurt dışı programı nedeniyle lansmana katılamayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın video mesajı da yayınlandı.

İstanbul, Ankara, İzmir seferleri yapılacak

Fly Kıbrıs Hava Yolları başlangıçta, İstanbul’a karşılıklı 2 sefer, Ankara ve İzmir’e ise günde karşılıklı 1 sefer düzenleyecek. FLY KHY’nin, 21 Mayıs itibariyle Erbil, Tahran, Priştine, Amman ve Bakü’den Kuzey Kıbrıs’a charter seferler ile uçuş planladığı bilgisi de paylaşıldı.

#cempolatoğlu #kıbrıs #flykıbrıshavayolları #flykıbrıskhy #havayolu #yerlihavayolu #turizm #seyahat #kktc #raufdenktaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir