Lüks seyahat pazarının 2028 hedefi: 578 milyar dolar

Lüks ürünlerin oluşturduğu pazarın büyüklüğü 2023’te %10 büyümeyle 1,5 trilyon dolara ulaştı. Dünya çapında artan milyarder sayısı, lüks turizme olan ilgiyi de artırdı.

Jeopolitik ve makroekonomik sarsıntılara rağmen lüks tüketim pazarı 2023’te dayanıklı kalmayı başardı. Bain & Company’nin tahminlerine göre, lüks ürünlerin oluşturduğu pazarın büyüklüğü 2023’te %10’dan fazla büyümeyle 1,5 trilyon euro’ya ulaştı. Trendin 2024 ve takip eden yıllarda da devam edeceği, lüks seyahat pazarının büyüme projeksiyonlarında görüldü. Güncel bir araştırma, lüks seyahat pazarının 2028’e kadar 578 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağını gösterdi.

Milyarderler çoğaldıkça lüks turizme olan talep artıyor

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan turizm odaklı dijital ve performans ajansı IQUEEM’in Kurucusu Berkun Meral, “Küresel Zenginler Listesi’nin 2024 edisyonu, 2024’te milyarder sayısının %5, toplam servetlerinin ise %9 arttığını gösterdi. Dünya çapında milyarderler çoğaldıkça, lüks turizme olan talep de artıyor. Türkiye bu fırsatı değerlendirmeli” dedi.

Türkiye dünyanın en çok tercih edilen dördüncü destinasyonu

Türkiye, dünya çapında en çok turist çeken ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle kur baskısını azaltmak ve ekonomide normalleşmeyi hızlandırmak için ümitlerin yüksek olduğu turizm sektörü, sezona 60 milyar dolar gelir hedefiyle giriyor.

Doğal güzellikleri nitelikli hizmetle birleştiren Türkiye’nin “bacasız sanayisi” turizmin ülke ekonomisine büyük katkıda bulunduğunu belirten Berkun Meral, “Bu yıl Didim, Side, Alanya, Belek, Bodrum, Fethiye gibi lokasyonlarda açılacak en az 10 prestijli ve geniş ölçekli tesis olduğu biliniyor. Ülkemiz, turizmden elde ettiği gelirleri artırmak ve Türkiye’yi turizmde dünya markası haline getirmek için her sezonda doğru taşları üst üste koymak için çalışıyor” ifadelerini kullandı.

“Turizmde istikrar için farklı taleplere yanıt verebilmek gerek”

Lüks turizmde tüketici beklentilerine yönelik ipuçlarını da paylaşan Meral, “Lüks seyahat pazarında kişiselleştirilmiş, benzersiz deneyimler, net değeri yüksek turistler tarafından yoğun talep görüyor. Lüks gezginler, özelleştirilen programlara, üst düzey konaklama deneyimlerine ve farklı mutfakları harmanlayan gastronomi değeri yüksek restoranlara önem veriyor.  Teknoloji kullanımı ve sürdürülebilirlik de lüks tatiller yapmak isteyenlerin ilgi duyduğu trendler arasında yer alıyor. İstikrarlı bir turizm sektörünün her bütçeye hitap eden hizmetler sunması gerekiyor. Bu hizmetlerin tipik turistik mekanların ötesine geçen, özgün ve unutulmaz deneyimlere dönüşmesi bekleniyor. Bu deneyimin, pazarlama ve rezervasyon süreçlerinden itibaren başlaması önemli. IQUEEM olarak bu hizmetleri doğru şekilde tanıtma konusunda 15 yıldır Türkiye’nin en iyi otellerine destek oluyoruz” diye konuştu.

#lüksseyahat #lüks #seyahat #tatil #turizm #berkunmeral #IQUEEM #lükstatil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir