Meltem Tepeler: “Türkiye turizmi daha pahalı pazarlanmalı”

Haber: Hatice Ünal Bilen

“Türkiye’nin 100. Yılı Sofralar Sergisi Sanat ve Yaratıcılığı Kutlayalım” etkinliğinin basın lansmanında konuşan KM Events Kurucu Ajans Başkanı Meltem Tepeler, Türkiye’de düğün ve kutlama turizminin arka plana atıldığını ve sektöre çok büyük bir haksızlık yapıldığını söyledi. Projeyle Türkiye’ye nitelikli turist kazandırmayı hedeflediklerini vurgulayan Tepeler, “Türkiye’ye para harcamak isteyen gelsin. En lüks oteller, en lüks restoranlar burada. Bu ülkeyi pahalı pazarlamalıyız. Türkiye bunu çok hak ediyor.” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl ilkini 8-9-10 Kasım tarihlerinde  gerçekleştiren Sofralar Sergisi, bu yıl “Türkiye’nin 100. Yılı Sofralar Sergisi Sanat ve Yaratıcılığı Kutlayalım” temasıyla düzenlenecek. 31 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında Hilton Istanbul Bosphorus Hotel’de gerçekleşecek olan etkinlikle uluslararası davet ve düğün endüstrisinin efsane isimleri, dünyaca ünlü tasarımcılar ve sanatçıların Istanbul’da bir araya getirilerek, şehrin uluslararası platformlarda düğün ve kutlamalar destinasyonu olarak öne çıkarılması hedefleniyor.

Etkinlik öncesi Hilton İstanbul’un bahçesinde KM Events Kurucu Ajans Başkanı Meltem Tepeler ve Bluechip Creative Events Kurucu Ajans Başkanı Elmas Özler’in ev sahipliğinde bir basın lansmanı düzenlendi. Kahvaltılı lansmanda Türkiye’yi gerçek anlamda etkinlik ve düğün destinasyonu yapmak amacıyla yaratıcılığı, zarafeti ve sanatı bir araya getiren Türkiye’nin 100. Yılı Sofralar Sergisi’nde ağırlanacak isimlerin ve sektörde yaratılması amaçlanan büyüme ile ilgili hedefler paylaşıldı.

Elmas Özler: “Uzun vadede dünyada sayılı etkinlikler arasında yer alacağımıza inanıyoruz”

Projenin doğuşuyla ilgili kısa bir hatırlatma yapan Bluechip Creative Events Kurucu Ajans Başkanı Elmas Özler, “Biz iki Cumhuriyet kadını İstanbulumuz ve Türkiyemiz için çok güzel bir proje yapmak, uluslararası etkinliklerde açılabilecek bir projeyi İstanbul’a kazandırmak amacıyla geçen sene yola çıktık. İlkini başarıyla gerçekleştirdik. Bu sene ikincisini Hilton İstanbul Bosphorus, THY ve değerli sponsorlarımızın katkılarıyla bu sektöre hizmet veren tedarikçilerimizin iş birliğiyle yeniden hayata geçirmek için buradayız. Türkiye için önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz. Uzun vadede de dünyada sayılı etkinlikler arasında yer alacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Meltem Tepeler: “Turizmciler kızıyor ama getirimiz kongre turizminden daha fazla”

Kahvaltılı lansmanda proje detaylarını aktaran KM Events Kurucu Ajans Başkanı Meltem Tepeler, sözlerinde düğün ve kutlama turizminin öneminden bahsetti. Düğün ve kutlama turizminin yüksek gelir seviyesine sahip insanlar tarafından yapılan bir turizm olduğuna dikkat çeken Tepeler, “Lüks, etkinlik endüstrisi ve aynı zamanda destinasyon, kutlama turizmi bütün ülkelerin çok büyük bir gelir kaynağı. Bana turizmciler kızıyor ama getirisi kongre turizminden bile çok daha fazla.” dedi.

“Ciroların etkinlik rakamlarıyla konuşulması çok yanlış”

Türkiye’de düğün ve kutlama turizminin arka plana atıldığını ve çok büyük bir haksızlık yapıldığını söyleyen Tepeler, şöyle konuştu: “Çünkü aslında genellikle cirolar etkinlik rakamlarıyla ölçülüyor. Ama bu çok yanlış. Herkes konferanstaki etkinlik bütçesini hesap ediyor. Ama gelen kişilerin bıraktığı rakamlar önemli aslında. Bakın, gelen insanlar çok yüksek gelir grupları. Geçen sene bir düğün yapmıştım. Sadece 150 kişilik, hepsi özel jetleriyle geldi İstanbul’a. Bu kişilerin İstanbul’a bıraktıkları parayı düşünün. Düğün deyince herkesin aklına çiçekler, güzel örtüler, peçeteler geliyor. Bunun çok ötesinde bir şey var.  Kutlama turizmi için gelen insanlar beraberinde aynı gelir grubunda minimum 300 kişi getiriyor. Bu insanlar normal otellerde konaklamıyor, normal oda da kiralamıyor. Airbnb’ye hiç bakmıyorlar. En lüks odalar bir hafta boyu kapatılıyor. Fakat burada yapılan en büyük hata hep sadece etkinliğin rakamı ölçülüyor.”

“10 milyon euro’ya çıkan düğünler var”

Kutlama etkinliklerinin rakamsal olarak bile çok büyük olduklarına vurgu yapan Tepeler, şöyle devam etti: “Bakın 6 milyon euro’ya kadar çıkan düğünler var, 10 milyon euro’ya çıkan düğünler var. Sadece dekoruna 2 milyon euro verilen düğünler var ve bunlar Türkiye’de yapılıyor. Kaldı ki gelen insanlar çoğunlukla 300 kişi. İlk defa geliyorlar. Kapalıçarşı’ya gidiyor, restorana gidiyor, alışveriş yapıyorlar.”

Sofralar Sergisi Proje Danışmanı Cantekin Temizer, “Sofralar Sergisi
Türkiye’de hatta dünyada da bir ilk aslında. Bu projeyle global dünyada ses getiren bir etkinlliğe imza atıyoruz. İnşallah bu projenin 3., 5.sini de yapar, yurt dışına da taşırız.” dedi.

“Türkiye’ye para harcamak isteyen gelsin”

Meltem Tepeler, Sofralar Sergisi projesinin en büyük amaçlarından bir tanesinin ülkeye nitelikli turist kazandırmak olduğunu kaydederek,  “Türkiye’ye ucuz turist gelmesin, Türkiye’ye para harcamak isteyen gelsin. Her şey var burada. En lüks oteller, en lüks restoranlar. Bizim kendi tasarımcılarımıza bayılıyorlar. Dolayısıyla biz kendi ülkemizi ucuz değil, pahalı pazarlamalıyız. Bu projeyi de bu yüzden yapıyoruz. Çünkü biz bunu hak ediyoruz. Türkiye bunu hak ediyor. İstanbul çok fazla hak ediyor. Ben hep Monaco’ya gittiğimde çok hırslanırdım. Küçücük bir ülke, dünyanın en zengin Rusları, şeyhleri orada. Bunu bu şekilde ele almak gerekiyor.” diye devam etti.

“2022 kutlama turizmi bütçesi 500 milyon euro”

Etkinlik, kutlama ve düğün turizminin ülke ekonomisine yansımalarını değerlendiren Tepeler, sektörün 2022 kutlama turizmi bütçesinin 500 milyon euro olduğunu belirtti ve “Geçen sene çok iyiydi ama yeterli değil. Biz miye bu projeyi yapıyoruz? Daha da yükseklere çıkaralım istiyoruz.” dedi.

“Bu yıl rakamlar yarı yarıya düşebilir”

Öte yandan bu senenin yarı yarıya düşeceği tahminini paylaşan Tepeler, “Çünkü yaşanan deprem felaketi ülkemizi çok etkiledi. Yarı yarıya düşmüştür.” dedi.

2024 yılı öngörülerini de aktaran Tepeler, “Önümüzdeki yıl 2022 rakamlarını yakalarız diye  düşünüyorum.” dedi ve “Keşke Amerika ve Hindistan gibi milyar dolarlık  rakamları yakalayabilsek” diye ekledi.

“Depremin sıklıkla dillendirilmesi sektöre darbe vurdu”

Sözlerinin devamında deprem vb. olumsuz gelişmelerin sıklıkla konuşulmasının yurt dışındaki imajımıza büyük bir darbe indirdiğini vurgulayan Tepeler şöyle konuştu: ” O süreçte bizim kaç düğünümüz Marakeş’e gitti. Ve geçen hafta Marakeş’de deprem oldu. Ben 2-3 düğünü Marakeş’e kaptırdım. Çünkü bizim Pakistanlı çok müşterimiz var. Daha çok kendi dinlerinden olan ülkelerde yapmak istiyorlar. Deprem dünyanın her yerinde olabiliyor. Bu türlü negatif olayların uluslararası arenada sıklıkla dillendirilmesi iyi olmuyor. Elbette ki  önlemlerimizi alalım.”

#Türkiye’nin100YılıSofralarSergisiSanatveYaratıcılığıKutlayalım #kmevents #bluechipcreativeevents #meltemtepeler #elmasözler #kutlamaturizmi #etkinlikturizmi #düğünturizmi #turizm

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir