Metro Group , Real’in Doğu Avrupa Operasyonunu Auchan’a Satıyor

Satış işlemi, şirketin Polonya, Romanya, Rusya ve Ukrayna’da bulunan operasyonları ve aynı zamanda gayrimenkul varlıklarını kapsıyor. Real’in Almanya’daki operasyonları Metro Group’un ayrılmaz bir parçası olarak kalıyor (-daha da geliştirilmesi) hedefleniyor.

Metro Group, Fransız perakendeci Groupe Auchan ile Real’in Doğu Avrupa’daki operasyonlarının satısı için bir anlaşma imzaladı. Groupe Auchan, Metro Group’a bağlı Real’in Polonya, Romanya, Rusya ve Ukrayna’daki operasyonel faaliyetlerini ve gayrimenkul varlıklarını devralıyor. Real bu hamle ile Almanya’daki operasyonunu başarılı bir şekilde geliştirmeye odaklanacak ve aynı zamanda da Doğu Avrupa’daki operasyonuna çok önemli bir büyüme fırsatı sağlamış olacak. Satış bedeli ise 1,1 Milyar Avro. Satış işleminin ilgili rekabet kurullarından onay alması gerekiyor ve 2013 yılında tamamlanması bekleniyor.

HİPERMARKETLER AUCHAN MARKASI ALTINA GİRECEK
Groupe Auchan Yönetim Kurulu Başkanı Vianney Mulliez, “Groupe Auchan, Real’in dört ülkedeki ticari operasyonlarını satın alarak, Orta ve Doğu Avrupa’daki mevcudiyetini dengeleme fırsatını yakalıyor. Diğer iki öncelikli büyüme bölgesini ise Batı Avrupa ve Asya oluşturuyor. Bu bize aynı zamanda büyük güven duyduğumuz profesyonel Real ve Auchan ekipleriyle müşterilerimize daha da iyi hizmet sunma fırsatı sağlayacaktır” diye konuştu. Doğu Avrupa’daki Real hipermarketleri gelecekte Auchan markası altında faaliyet gösterecek. Metro AG Yönetim Kurulu Başkanı Olaf Koch yaptığı açıklamada “Auchan ile Real Doğu Avrupa operasyonu için en uygun alıcıyı bulduk. Real bu ülkelerde zaten çok iyi konumlanmış durumda ve yüksek büyüme fırsatlarına sahip. Auchan, Real Hipermarketleri ve çalışanları için iyi bir gelişim perspektifi sunuyor” dedi.

REAL TÜRKİYE SATIŞA DAHİL DEĞİL
Auchan’ın, Türkiye’de operasyonunun olmaması ve özellikle Doğu Avrupa’daki ticari faaliyetlerini satın almalarla güçlendirmek istemesi sebebiyle, Real Türkiye operasyonu bu satısın bir parçası değildir. Bu nedenle, Real Türkiye herhangi bir değişiklikten etkilenmeyecektir. Olaf Koch ilaveten “Real Türkiye’nin ticari faaliyetleri son yıllarda çok iyi bir şekilde gelişti ve yüksek bir büyüme potansiyeli gösteriyor. Burada önemli olan bu potansiyelden yararlanmak” dedi.

Koch sözlerine söyle devam etti, “Real Almanya Metro Group portföyünün ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Biz Almanya’daki hipermarket operasyonu potansiyelinden eminiz. Su an Real yönetimi ile işbirliği içerisinde, mevcut kar potansiyelinden faydalanmak ve karlılığı sürdürülebilir bir şekilde
arttırmak için bir eylem planı üzerinde çalışmaktayız.”

Real’in Doğu Avrupa operasyonlarının Groupe Auchan’a satışı, Polonya,
Rusya, Romanya ve Ukrayna’da bulunan 91 Real hipermarketini ve 14 mağazaya ait gayrimenkul varlığını kapsıyor. Bu dört ülkede 2011 yılında 2,6 Milyar Avro üzerinde satış gerçekleştiren Real’in yaklaşık 20 bin çalışanı bulunuyor. Auchan bu dört ülkede 98 mağazası ve yaklaşık 65 bin çalışanı ile faaliyet gösteriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir