Milli Dağcı Tunç Fındık, Gözünü “Dağların Dağı” K2’ye Dikti

Yüksek irtifa dağcılığı alanında Türkiye’nin en başarılı ismi Tunç Fındık 20 Haziran’da dünyanın en zor zirvesi K2 için yola çıkıyor. Eğer K2 tırmanışını başarıyla tamamlarsa Tunç Fındık, dünyanın en yüksek ilk 8 zirvesine birden çıkmayı başarabilen tek Türk olarak dünyadaki sayılı dağcının arasına girecek. Tunç Fındık’ın takip edeceği rotadan, kötü hava şartları ve zorlu dik yamaçları nedeniyle 2008’den bu yana hiçbir dağcı zirveye ulaşamadı.

İnnova Bilişim Çözümleri’nin resmi sponsoru olduğu milli dağcımız Tunç Fındık, 8000 metre üzerindeki 14 dağı hedeflediği 14×8000 projesi kapsamında rotasını K2’ye çevirdi. Dağların dağı olarak da bilinen dünyanın en zorlu noktasına doğru yolculuk 20 Haziran’da başlıyor.

Dünyanın en zor ulaşılan noktası; K2

Pakistan-Çin sınırı üzerinde bulunan Karakurum sıradağlarındaki K2 Dağı, 8611 metreye ulaşan yüksekliğiyle, Everest’ten sonra dünyanın en yüksek ikinci dağı. Ancak yapısı sebebi ile 8000m’den yüksek 14 dağ arasında tırmanış zorluğu bakımından ilk sırada yer alıyor. Dağ, Hindistan’daki Büyük Trigonometrik Ölçüm sırasında kodlanan ikinci dağ olması sebebi ile K2 olarak anılıyor. Dağların dağı olarak adlandırılan K2, dağcılar arasında korkulan ve saygı duyulan bir dağ. 1954 yılında liderliğini Ardito Desio’nun yaptığı bir İtalyan ekibinin çıkışından bu yana zirveye ulaşan kişi sayısı 302, hayatını kaybeden sayısı ise 80 olarak biliniyor. Tırmanışın en önemli tehlikeleri ise yükseklik hastalıkları ve dik zemindeki düşme tehlikeleri olarak biliniyor.

Tunç Fındık, Kuzey Pakistan’ın Baltistan eyaletindeki Skardu kasabasından başlayacak tırmanışta ana kampa ulaşmak için 125 km uzaklıktaki Baltoro ve Godwin Austen buzulları üzerinde 7-8 gün yürüyecek. Ana kamp, tırmanışın başladığı yer ve Godwin Austen buzulu kıyısında Ağrı dağının zirvesi yüksekliğinde bulunuyor.

Fındık, 60 günlük bu zorlu tırmanış sırasında 12 kişilik bir ekip ile birlikte Abruzzi rotasını  (güneydoğu sırtını) izleyecek. Kötü hava koşulları ve 8000 metre üzerinde derin kar nedeniyle bu rotadan 2008 yılından beri zirveye çıkılamadı.

Dünyanın en yüksek 8 dağına çıkan ilk Türk olacak

Tunç Fındık için bu dağa çıkmanın büyük bir önemli daha var; Fındık, K2’ye tırmanışını başarıyla tamamlarsa İnnova’nın da desteği ile dünyanın en yüksek 8 dağına birden çıkmış ilk Türk olacak. 20 Haziran’da Pakistan-Çin sınırı üzerinde bulunan Karakurum’a hareket edecek olan Tunç Fındık, tırmanışı yaklaşık 60 günde tamamlayarak 25 Ağustos tarihinde Türkiye’ye geri dönmeyi hedefliyor. Tunç Fındık, dağcılığın olimpiyatı kabul edilen 14×8000 projesi ile Türkiye’de en çok 8000 metre üzerinde dağa çıkmış tek dağcı.

Annapurna’da ölümden döndüler

Tunç Fındık, Mart 2012’de başladığı Annapurna tırmanışını kötü hava şartları ve çığ riskleri yüzünden yarıda bırakarak tırmanışının 40. gününde geri dönmüştü. Fındık, Annapurna tırmanışında ikinci kamptan üçüncü kampa geçiş sırasında önden Meksikalı ekibin çığ altında kalışını görüntülemiş, tüm ekip ile birlikte Meksikalı dağcıların kurtulmasında rol oynamıştı. Fındık, çığ riski ile ilgili olarak “Çığ buz değil, toz-kar şeklinde bir çığ olduğu için çok şanslıydık.  Daha önce çok fazla çığ düştüğünü görüntüledim ama ilk defa bir ekibin çığın altında kaldığını kaydettim. Kazada kimsenin zarar görmemiş olması işin en sevindirici yanı” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir