Mövenpick Hotel Izmir’den bir ilk daha:”Türkiye’nin ilk işitme engelsiz oteli”

Mövenpick Hotel Izmir’de gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda balo salonu ve lobi, işitme engelliler için yeniden tasarlandı.

Hotel içersine yerleştirilen İndüksiyon döngü sistemleri sayesinde işitme engelliler, çevresel faktörlerden etkilenmeden kolaylıkla iletişim kurabilecekler.

Mövenpick Hotel Izmir Genel Müdürü Melik Kızılcan, “Biz herkese eşit olarak aynı hizmeti vermeye çalışıyoruz. Engelli vatandaşlarımızın da hakları olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu sistem ile örnek ve öncü olmak istiyoruz. Aralık ayında Konak Belediyesi işbirliği ile gerçekleştireceğimiz eğitimler sayesinde engelli vatandaşlarımızın sorunları hakkında aydınlanmayı ve aydınlatmayı planlıyoruz” diyerek sistem hakkındaki görüşlerini belirtti.

 

İNDÜKSİYON DÖNGÜ SİSTEMLERİ:

70’li yılların başında geliştirilen ve 90’lı yıllardan itibaren hızla yaygınlaşan İndüksiyon döngü sistemleri, işitme cihazı kullanan engellilerin iletişim sorunlarını gidermede dünyada en yaygın kullanılan yardımcı sistem. AB komisyonunca tavsiye edilen ve İngiltere’de taksilerde dahi zorunlu olarak kullanılan sistem, elektromanyetik dalgalar aracılığıyla konuşan kişinin sesini doğrudan işitme cihazına iletip kullanıcıların çevresel faktörlerden etkilenmeden iletişim kurmasını sağlıyor.

Yaklaşık 3 milyon kişinin işitme cihazı kullandığı ülkemizde,  indüksiyon döngü sistemleri gibi mekansal çözümlerin yaygınlaşması, işitme engellilerin ekonomik ve sosyal yaşama dahil edilmesi bakımından büyük önem taşıyor. Ülkemizde sistemin kamusal alanlarda kullanımını zorunlu tutan kanunun denetleme süreci ise Temmuz 2013’te başlıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir