MSC Divina Türkiye Çıkışını Yaptı

2005 yılından bu yana Arkas Holding ortaklığıyla Türkiye’de faaliyet gösteren Avrupa’nın en büyük kruvaziyer şirketi MSC Cruises’un 10 gün önce Marsilya’da denize indirilen gemisi MSC Divina Türkiye çıkışlı turlarına başladı.

İzmir ve İstanbul’dan her hafta hareketle gerçekleştirelecek olan Ege – Adriyatik turu , Dubrovnik, Venedik, Bari, Katakolon, İzmir ve İstanbul rotasını izleyecek.

MSC Divina bu çerçevede ilk uğrağını bugün Salıpazarı limanına yaptı.

Gemiyi basın mensuplarına tanıtan MSC Cruises Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel, sadece Divina ile yılda 100 bine yakın turist getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kruvaziyer turizminin iki farklı yüzü olduğuna değinen Tuncel, bunlardan birinin yabancı turistlerin Türk limanlarında inerek o şehre katkıda bulunması, diğerinin ise Türkiye çıkışlı turlarla Türk yolcuların kruvaziyer turizminden kolaylıkla faydalanmasının sağlanması olduğunu açıkladı.

Tuncel şöyle konuştu: “MSC olarak ilk sene İstanbul ve İzmir’den binen toplam 1.500 Türk yolcuyu gemilerimizde ağırladık. 7 yılda yolcu sayımızı 10 katına çıkardık. 2012 hedefimiz 16 bin. Bu geminin rotasını geçen yıla kadar 3 bin yolcu kapasiteli MSC Magnifica gemimiz ile veriyorduk. Bu gemi ise 4 bin 200 yolcu ve 1,300 mürettebat kapasiteli. Bu her hafta fazladan 1200 yolcu daha getireceğiz demek. Diğer taraftan MSC Divina gemisi Kasım ayına kadar her Salı günü İzmir’e, her Çarşamba günü İstanbul’a uğrayacak. Yıl boyunca toplam 23 sefer uğrak yapacak olan gemiyle yaklaşık 100 bin turist İstanbul ve İzmir’e gelecek. MSC Divina’nın düzenli uğraklarına ek olarak MSC Cruises filosunun diğer gemilerinin de dönem dönem yapacağı uğraklarla Türkiye’ye yıl boyunca gelecek kruvaziyer yolcusu sayısı 140 bini bulacak” dedi.

742 milyon euroya mâl oldu

Geminin inşaatının yaklaşık 1.5 yıl sürdüğünü ve 787 milyon euroya mal olduğunu da belirten Tuncel, 2013’te filoya aynı özelliklere sahip yeni bir gemi daha ekleneceği bilgisini paylaştı.

Tuncel, Divina için bir Avrupa şirketi tarafından Avrupa gezileri için inşa edilen en büyük gemi olduğunu ve haftada bir kez İstanbul Karaköy limanına demirleyeceğini de belirtti.

Toplamda 69 metre ile Pisa kulesinden 4 metre daha yüksek, 333 metre ile de Eyfel Kulesi’nden 9 metre daha uzun olan gemide, toplam yürüme alanı 55 bin m2 yani 131 basketbol sahası büyüklüğünde. MSC Divina’da 1.751 kabin, yedi restoran, 20 bar ve yolcu salonu, dört yüzme havuzu, spor salonu, bowling alanı ve 1.700 metrekarelik MSC Aurea Spa’nın bulunduğu 30 bin metrekarelik bir ortak kullanım alanı da bulunuyor.

Denizde geçen uzun saatler boyunca yolcuların sıkılmaması için 4D sinema, Formula 1 simülatörü ve 1.600 kisilik tiyatro salonu da mevcut.

Sophia Loren odası

Gemide ayrıca Sophie Loren’in “Stil kadına uyum göstermelidir, kadın stile degil” sözünden esinlenerek tasarlanmış bir de oda bulunuyor.

MSC Divina her Salı İzmir, her Çarsamba İstanbul çıkışlı olarak 2 Haziran-3 Kasım tarihleri arasında 7 gece 8 günlük Ege ve Adriyatik turu yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir