Müberra Eresin: “2023 hedefimiz 60 milyon turist, 56 milyar dolar turizm geliri”

Haber: Hatice Ünal Bilen Fotoğraflar: Göçhan Yıldırım

TÜROB’un Haziran Ayı Geleneksel Bilgilendirme Toplantısı, İstanbul’un yeni atanan Valisi Davut Gül ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleşti. Başkan Müberra Eresin yaptığı konuşmada Bakan Ersoy’un görevinin devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Eresin, 2023 hedefini 60 milyon ziyaretçi, 56 milyar dolar turizm geliri olarak açıkladı. Yaşanan deprem felaketi sebebiyle geleneksel buluşmalarına bir süre ara veren TÜROB-Türkiye Otelciler Birliği, Geleneksel Aylık Bilgilendirme Toplantısını CVK Hotel Bosphorus Hotel’in ev sahipliğinde gerçekleştirdi. İstanbul’un yeni atanan Valisi Davut Gül ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı yemekli toplantının açılış konuşmasını yapan TÜROB Başkanı Müberra Eresin ana başlıklar halinde şu konulara değindi:

“Arzu ettiğimiz şekilde Ersoy’un görevine devamından memnunuz”

“Burada özellikle bizlerin de çok arzu ettiği şekilde; Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un kabinede görevine devam etmesinden duyduğumuz memnuniyeti bir kez daha ifade etmek istiyorum. Kendisini tekrar tebrik ediyor, süregelen başarılarının artarak devamını diliyorum. Sayın Bakanımız sektörümüzün sorunları ve çözümlerine son derece vakıf, kendisiyle çalışmalara zaten ara vermeden devam ediyoruz ve önümüzdeki günlerde sorun olarak gördüğümüz bazı konuların Sayın Bakanımızın ilgileriyle daha öncede olduğu gibi, kolaylıkla çözüleceğini biliyoruz.

“60 milyon ziyaretçi, 56 milyar dolar turizm gelirine ulaşmayı hedefliyoruz”

Bilindiği üzere, 2023 yılına başlarken sektöre yönelik öngörü ve hedeflerimizi açıklarken mayıs ayında yapılacak seçimlerin sektörümüze yönelik talepte ertelemelere yol açabileceğini öngörmüş ancak depremleri hiç hesaba katmamıştık. Turizm sektöründe bugün itibariyle beklentimiz, yılın ikinci yarısıyla birlikte talepte artış trendinin devam edeceği ve sektörde yukarı doğru gidecek grafiklerin oluşacağı yönündedir. TÜROB ve sektör kuruluşları olarak kamu-özel sektör iş birliğinde atılacak adımlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtma Ajansı (TGA) tarafından yürütülen sonuç odaklı başarılı tanıtım ve pazarlama çalışmaları sonrasında turizm sektörünün hedeflerine ulaşarak ülke ekonomisi, istihdamı ve kalkınmasına güçlü desteğini vermeye devam edeceğine inanıyoruz. 2023 yılı ziyaretçi sayısı ve turizm geliri hedefimizi değiştirmedik. Kültür ve Turizm Bakanlığımızla aynı doğrultuda bu yıl 60 milyon ziyaretçi, 56 milyar dolar turizm gelirine ulaşmayı hedefliyoruz.

“Azerbaycan hedefimiz: 1 milyon 800 bin ziyaretçi”

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Türkiye Otelciler Birliği ve Türk Havayolları iş birliğinde, Alaska Turizm organizasyonuyla “Tek millet iki devlet” ülküsünden hareketle dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de son derece başarılı bir workhop gerçekleştirdik. Bu tür çalışmalarla iki ülke arasında turizm hacmini kısa vadede 1 milyon 800 bin ziyaretçiye çıkartacağımıza inanıyorum. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve TGA olmak üzere bu organizasyona katkı veren Türk Havayolları ve Alaska Turizme ve workshopa ülkemizin dörtbir yanından katılan toplam 41 üyemize teşekkür ederim. Workshop çalışmalarımızın Eylül ayı itibariyle Kazakistan, Özbekistan ve Suudi Arabistan’da devam edeceği müjdesini de buradan sizlere vermek istiyorum. Yeri gelmişken ATM Dubai Turizm Fuarı esnasında bizlerle ortak ayrı bir İstanbul standı alarak gerçekleştirilen son derece başarılı tanıtım etkinliği nedeniyle özellikle bir teşekkürü de İstanbul Ticaret Odası Başkanı Sayın Şekib Avdagiç ve İTO Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Bahadır Yaşık adına iletmek isterim. 

“Bakanımıza bir teşekkür de…”

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a bir konuda özellikle teşekkür etmek istiyorum. Şöyle ki; sayın Bakanımızın girişimleri sonrasında uzun yıllardır müzik eserleri telif hakları konusunda yaşadığımız muhatap çokluğu ve işletmelere farklı tarifeler uygulanması sorunlarına kalıcı bir çözüm bulundu. Siz değerli Üyelerimizin konu hakkında TÜROB tarafından yapılacak bilgilendirmeleri takip etmenizi öneriyorum.

“Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı Üçüncü Aşama Belgesinin ibrazı zorunlu”

Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından yürürlüğe konulan ve TÜROB olarak turizm sektöründe sürdürülebilirlik standardının geliştirilmesine yapacağı önemli katkılar dikkate alınarak desteklediğimiz “Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı” devam etmekte olup, işletmelerin toplam üç aşamadan oluşan standartların birinci aşamasını en geç 31.12.2023 tarihine kadar yerine getirerek sertifikalarını almaları gerekmektedir. Burada önemli bir ayrıntı daha var. Dört ve beş yıldızlı oteller ve tatil köyleri, butik oteller ile özel konaklama tesislerinin belge değişikliği gerektiren her türlü işlemlerinde veya doğrudan turizm işletmesi belgesi başvurularında “Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı Üçüncü Aşama Belgesinin” ibraz etmelerinin zorunlu olduğunu özellikle hatırlatmak isterim.”

#türob #türkiyeotelcilerbirliği #türob #müberraeresin #türobaylıkbilgilendirmetoplantısı #türobgelenekselöğleyemeği #cvkbosphorushotel #kültürveturizmbakanımehmetnuriersoy #istanbulvalisidavutgül #turizm #konaklama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir