Oteller ‘Çocuk Dostu’ Olacak

Çocuk Acil Tıp Derneği ve Türkiye Sağlık Turizmi Tanıtım Organizasyonu tarafından hazırlanan ‘Çocuk Dostu Otel Projesi’ hayata geçiyor. İlk etapta 16 otelde uygulanacak projede; çocukların güvenliği için önlemler alınarak, personele eğitim verilecek.

Çocuk Acil Tıp Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Durgül Çelik, otellerde çocuk güvenliğini artırmak amacıyla Türkiye Sağlık Turizmi Tanıtım Organizasyonu ile ”Çocuk Dostu Otel Projesi” hazırladıklarını açıkladı.

Dünyada yılda yaklaşık 1,5 milyondan fazla çocuğun kazalar nedeniyle hayatını kaybettiğini ve bu kazaların bir kısmının tatil sırasında meydana geldiğini belirten Çelik; Türkiye’de de çok sık kazalar yaşandığına dikkati çekerek, bu kazaları önlemek amacıyla başlatılan ”Çocuk Dostu Otel” projesini anlattı: ”Öncelikle otelin çocuk bölümünde çalışan personele eğitim verilecek. Eğitimde personele, çocuklara karşı nasıl davranılacağı, olası bir kazada ilk yardımın nasıl yapılması gerektiği, çocukların nasıl beslenecekleri anlatılacak. Ayrıca otel yönetimine de çocukların güvenliği için otel ya da tatil köylerinde risk oluşturan faktörler anlatılıp, alınması gereken tedbirler konusunda önerilerde bulunulacak. Projeye katılan otellere ‘Çocuk Dostu Otel’ unvanı verilecek, bu da turistik tesislere avantaj sağlayacak” dedi.

Türkiye’de ilk kez hayata geçirilecek projenin ilk etapta 16 otelde uygulanacağına değinen Prof. Dr. Durgül Çelik, talep olduğu takdirde diğer  otellerde eğitim çalışması yapabileceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir