Rixos, 5 Yeni Otel Daha Açıyor

Yurt içinde 10 oteli, yurtdışında ise 6 oteli bulunan Türk otel zinciri Rixos, bu yıl sonuna kadar konaklama tesisi sayısını 21’e çıkaracak.

Rixos 2012 içinde Mısır, Kazakistan, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’de 5 konaklama tesisi daha açıyor. Rixos Otelleri markadan sorumlu başkan yardımcısı Başak Erel, yeni yatırımları hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin turizmdeki rakipleri Mısır ve Yunanistan’ın fiyatta daha cazip hale geldiğini belirten Başak Erel, “Sektör bu yıl rakiplerin fiyat politikasından dolayı zorlanarak gidiyor.” dedi. Bu yıl Ramazan sebebiyle yerli turistin tatilini öne çektiğini anlatan Erel, Ramazan içinde yabancı turistle kapasitesini dolduramayan otellerin yerli turisti çekmek için yüzde 10-20 nispetinde fiyat indirimine gideceğini söyledi. Erel, kriz dolayısıyla Yunanistan’da deniz ürünleri ve turistin ekstra harcama yaptığı fiyatların düştüğünü, Türkiye’den ucuz hale geldiğini vurguladı.

Başak Erel’in açıklamasına göre Mısır’ın ünlü turizm merkezi Şarm el Şeyh’teki 700 odalı bir tesisi Rixos Grubu devraldı. Önümüzdeki kasım ayında Rixos markasıyla müşteri kabul edecek oteldeki odaların üçte biri standart oda iken, üçte ikisi aileler için süit oda olacak. Arap Baharı’nın turizm için olumsuz etkilerinin geçtiğini belirten Erel, havası kuru, Kızıldeniz’den rüzgâr alan Şarm el Şeyh’in Türkiye’den de müşteri çekeceğini ifade etti. Bu yıl içinde Rixos Grubu, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Ras al Khima bölgesinde 627 odalı bir otel açacak. Azerbaycan’da ise Quba Dağı eteklerinde 201 odalı bir otel hayata geçecek. Grubun Kazakistan’daki 3. oteli, Borevey gölü yakınlarında, sağlık temalı termal tesis olarak 200 odasıyla hizmete girecek.

Yurtiçinde ise İstanbul Bomonti’de rezidans olarak konaklama hizmeti verecek bir tesis de bu yıl açılacak. Böylece Rixos’un yurtdışındaki otel sayısı 10’a, yurtiçindeki konaklama tesisi sayısı ise 11’e çıkacak. Çalışan sayısı ise 6 binden 8 bine, 12 bin olan yatak sayısı 16 bine yükselecek. Rixos Otelleri’nin bu yılki ciro beklentisi 400 milyon dolar. Grubun İstanbul’daki ikinci oteli 116 odalı Pera Rixos 15 Mayıs 2012 günü açıldı. Oda fiyatları 260-300 Euro olan otel, açıldığı günden beri yüzde 97 ile yüzde 100 dolulukla çalışıyor. İstanbul Alışveriş Festivali de çok sayıda Arap turisti İstanbul’a çekiyor.

Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’nin mütevelli heyeti başkanlığını yaptığı Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin bu yıl açılacağını belirten Başak Erel, “Üniversite için gün saymaya başladık. Öğrencilerimizin yüzde 25’i yabancı uyruklu olacak.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir