Sanayici Faiz Oranlarından Rahatsız

ATO, bankaların faiz oranlarının haksız rekabete yol açtığı görüşünde.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, bankaların devlet kurumlarıyla özel sektöre uyguladığı faiz oranları arasında büyük bir uçurumun haksız rekabete yol açtığını söyledi. ATO Başkanı Bezci, yaptığı yazılı açıklamada bankaların devlet kurumlarına yüzde 5, özel sektöre yüzde 11 faiz oranıyla kredi vermesinin birçok olumsuzluğu da beraberinde getirdiğini dile getirerek “Bu özel sektör adına büyük haksızlık. Ülke kalkınması adına sorumluluk ve risk alacak taraf özel sektördür. Ülke ekonomisini müteşebbis ruha sahip özel sektör temsilcileri kalkındırır. Devlet kurumları stratejik yatırım refleksine sahip olmadığı için ülke ekonomisini ancak belirli bir seviyeye kadar getirebilir. Daha fazlasını yapamazlar. Ülke ekonomisini Avrupa nın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacak olanlar müteşebbislerimizdir” dedi.

2023 Vizyonu ve Özel Sektör
Başkan Bezci ayrıca 2023 yılı hedeflerini de hatırlatarak, “Geçtiğimiz 10 yıl Türkiye için oldukça kritik bir süreçti. Piyasaların üstünden silindir gibi geçen 2001 ekonomik krizinden bugünlere gelmemizde Türkiye nin cesur girişimcilerine çok şey borçluyuz. Doğru politikalarla beslenen girişimcilerin inancı ve azmi olmasaydı Türkiye 2001 krizinden bugünlere gelmezdi. Hükümetimizin 2023 projelerine baktığımızda Türkiye’yi 10 büyük ülke arasında görmek istiyorlar. Türkiye nin bu potansiyele sahip olduğunu düşünüyor ve hükümetimizin bu hedefini sonuna kadar destekliyoruz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus özel sektör temsilcilerinin ezilmemesidir. Geçtiğimiz yıl Türkiye, dünyanın en büyük 15 inci ülkesiyken bugün 16’ncı sıraya gerilediğini görüyoruz. Bu gerilemenin en önemli nedenlerinden biri özel sektörün yüksek faizlerle boğuşuyor olmasıdır. Özel sektöre yüzde 11 faiz oranı ülke geleceğine yönelik büyük bir tehlikedir” diye konuştu.

“Faiz Oranları Eşitlenmeli”
Bezci, yazılı açıklamasının sonunda kredi faiz oranlarının kamu ve özel sektöre eşit oranlarda uygulanması gerektiğini dile getirerek, “Bankalar faiz oranlarını eşitlemelidir. Yani kamuya ayrı, özel sektöre ayrı bir anlayışı kabul etmemiz mümkün değil. Piyasaları ayakta tutan özel sektörün dinamizmidir. Bu dinamizmi kimsenin yok etmeye hakkı yok. Özel sektöre uygulanan yüzde 11’lik faiz oranının kamuyla eşitlenerek yüzde 5 seviyelerine gelmesini istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir