Selen Ersü: “Her ilde bir otel açacak kadar iddialıyız”

Haber: Hatice Ünal Bilen

Turizmde 15 yılı geride bırakan Ever Turizm, Ramada Encore’dan sonra ikinci markası Four Point by Sheraton’u 55 milyon TL yatırım bedeliyle Dudullu’da hizmete soktu. Sırada Four Points by Sheraton Batışehir ve Hampthon by Hilton Kocaeli var. Sadece bunlar da değil; 2023 yılında 33 otel ve 5 bin oda planlayan Ever Turizm, her ilde bir otel açmak istiyor.

 Turizm sektörüne 2000 yılında Ramada Encore markası ile giren Ever Turizm, ikinci markası Four Point by Sheraton’u Dudullu’da hayata geçirdi. Geçtiğimiz ay hizmete giren dört yıldızlı oteli ve grubun gelecek yatırımlarını basına yönelik bir toplantıyla anlatan Ever Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Selen Ersü, grubun her ilde bir otel açmayı hedeflediğini söyledi.

Yemekli toplantıda sorularımızı samimiyetle yanıtlayan Selen Ersü, şu bilgileri paylaştı:

Four_Points_Dudullu_Exterior_178

Ever Turizm olarak 2000 yılından bu yana otelcilik yatırımlarını sürdürdüklerini açıklayan Selen Ersü, “Biz Türkiye’ye Ramada Encore ve Four Points Sheraton olmak üzere iki tane marka getirdik. Bunlara ilave olarak Hampthon by Hilton Oteli’ni de yapıyoruz. Yeni bir marka sokmak daha zor oluyor. Zincir grupların alt markalarını ülkemize getirmeleri çok iyi bir haber. Bundan Türkiye’ye duydukları güveni görebiliyoruz” dedi.

İzmir’deki ilk otel yatırımına başladıklarında kendilerine 33 otel hedefi koyduklarını ifade eden Ersü, “Şu andaysa her ilde bir otel açmayı hedefliyoruz” dedi. Şehre göre oda sayısıyla oynayabildiklerini söyleyen Ersü, “Şehrin talebine göre bazı şehirleri 70, bazılarını 150 odalı yapacağız. Ama çizgimiz hep aynı olacak; select servis, düşük maliyetli olacak. Otelimizde lüks arayışındaki misafirlerden ziyade verdiği paranın karşılığını iyi almak isteyen misafirleri ağırlayacağız” dedi.

Four_Points_Dudullu_Suite_079

 “SADECE OTELCİYİZ”

Son 3 yılda dört farklı projeyi gerçekleştirdiklerini kaydeden Ersü, “Geçen ay Dudullu’daki Four Points by Sheraton’u açtık. Gelecek ay Four Points by Sheraton Batışehir ve Hampthon by Hilton Kocaeli olmak üzere iki otel daha açacağız. Hedefimiz 1 Ekim 2015” dedi. Ever Turizm olarak uniq oldukları birçok alan olduğunu anlatan Ersü, “Biz sadece otelciyiz. Araba bayisi ya da inşaatçı değiliz. Bu hedeflerimizi gerçekleştirebilirsek, Türkiye’de iki ayda üç marka otel açabilecek başka bir firma yok. Bugüne kadar bunu başarmış bir firma da yok. Üç farklı marka oteli olan grup da yok” dedi.

Four_Points_Dudullu_buffet_296

“BİZ ÖNCE SEÇER, SONRA İKNA EDERİZ”

Ever Turizm’in yatırım sürecinde önce seçtiğini sonra ikna etmeye çalıştığını ifade eden Ersü, Dudullu’da geçen ay hizmete giren Four Points by Sheraton konsepti ve yatırım kararıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Bu, benim yurt dışında da sevdiğim bir konsept. Elbette avantajları da var, dezavantajları da var. Bütün oteller farklı ama aldığınız hizmet hemen hemen hepsinde aynı. Starwood dünyanın devlerinden biri ve oldukça da zor bir firma. Standartları çok sert ama ortaya böylesine güzel işler de çıkınca kendilerine teşekkür ettim. Bir buçuk yılda aramızda öyle mücadeleler oldu ki, her şeye karışıyorlar ama çok da güzel oluyor.”

Four_Points_Dudullu_meeting_372

“SHERATON”UN İSTANBUL’DAKİ İLK DÖRT YILDIZLI OTELİ OLMAK İSTEDİK”

Yemekli toplantıda sorularımızı yanıtlayan Ersü, marka seçiminde gözettikleri kriterleri ise şöyle anlattı: “Sheraton Türkiye’ye giren en eski markalardan biri. İstanbul’da dört tane çok şık beş yıldızlı otelleri var. Aralarında dört yıldızlı otelleri yoktu. Bu, Sheraton’un İstanbul’daki ilk dört yıldızlı oteli. Bunların dört yıldızlı misafir portföyleri var ve İstanbul’daki beş yıldızlı otellerde kalmak ve o paraları ödemek istemiyorlar. Biz bu markayı seçerken o grubu yakalamak istedik. Biz bir pazar açığını yakalayıp, değerlendirmek istedik.”

“HEDEFİMİZE EN UYGUN LOKASYON OLDUĞU İÇİN BURADAYIZ”

Lokasyon seçiminde bölgedeki mevcut fırsatları değerlendirdiklerini açıklayan Ersü, “Burada çok fazla çalışan var. Çok büyük bir ihracat merkezi. Buraya çok büyük bir yabancı görevli akımı var. Bu insanlar marka otellerde kalmak zorundalar. Seçenekleri içindeyiz ve en yakını biziz. Bu bölgeyi tercih etmemizin en temel sebebi, seçenekler içinde lokasyon hedefimize daha uygun olduğu için buradayız diye konuştu. Bölgenin çok iddialı olduğunu ifade eden Ersü, “Buraya dair hiçbir kaygımız yok. Burada sadece hafta sonları problem. Onun için mücadele veriyoruz” dedi. Bölge avantajıyla oda ölçülerinin büyük olduğunu kaydeden Ersü, otelin mimarisi, içmimarisi, dekorasyonu ve yaşam alanlarıyla dikkat çekici bir yatırım olduğunu anlatıyor.

Four_Points_Dudullu_Lobby_050

“TURİZM OTELCİLİK ÜNİVERSİTESİ AÇACAĞIZ”

2023 yılına kadar 33 otel ve 5 bin oda planladıklarını açıklayan Ersü, “Bursa, Trabzon, Adana, Mersin, Diyarbakır, Bingöl’de otellerimiz olmalı ve bir ağ kurmalıyız. İşin eğlenceli kısmı, değişik satış şekilleri planlıyoruz. Bizden 10 oda alıp, diledikleri otellerde konaklamalarını planlıyoruz” dedi. Turizm yatırımlarına ek olarak bir üniversite açmayı da hedeflediklerini söyleyen Ersü, “Burada çok büyük bir istihdamımız var. Kalifiye elemanlarımız var. Bu ülkenin tek problemi eğitim. Onlara açacağımız Turizm Otelcilik Üniversitemizde ders verdireceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir