Seramiksan satışlarının %15’ini yenileme pazarına gerçekleştiriyor

Seramik sektörünün köklü ve yenilikçi markası Seramiksan, ileri teknolojisini yenilikçi tasarımlarla buluşturduğu koleksiyonları ile otel yenilemelerinde de
öncü bir marka. Son dönemde kentsel dönüşüm projeleri ile beraber önemli bir pazar haline dönüşen otel ve tatil köyü yenilemelerinde %15’lik bir satış hacmine ulaşan markanın bu yılki hedefinde özellikle İstanbul, Ankara, Kayseri, Antalya ve Adana bölgelerinde 20 yeni bayilikler tesis etmek var. Seramiksan’ın renovasyon pazarına yönelik projelerini ve pazar hedeflerini firmanın Türkiye Satış Müdürü M. Süreyya Çağlar ile konuştuk.

Otel sektöründe renovasyonun öneminden kısaca bahsederek, Seramiksan olarak otel yenilemelerinde firmanızı ne şekilde konumlandırıyorsunuz?

Türkiye’deki otellerin bir bölümü artık eskidi ve dekoratif anlamda ekonomik ömrünü tamamladı. Bu sebeple başta Antalya kıyı bandı olmak üzere birçok turizm bölgesi ve şehir otellerimizin çok hızlı bir şekilde yenilenmeye ihtiyacı var. Otellerin özellikle ıslak hacim olarak adlandırabileceğimiz banyo bölümleri, açık ve kapalı havuzları, SPA alanları ile lobby ve outdoor alanlarında kullanabilecekleri ürünlerde Seramiksan markası ile oldukça iddialıyız. 10 x 20 ebadından 120 x 180 ebadına kadar iç cephelerden dış cephelere kadar hemen her alanda üretmiş olduğumuz ürünlerin bugün Türkiye’ de rakibi yok denecek kadar az. Otellerin restoran ve çamaşırhane bölümlerinde kullanılması zorunlu anti asit malzemelerden bahçe teras ve havuz kenarlarında kullanılabilen 20 mm kalınlığındaki 40 x 120 karolara kadar her türlü ürünü tedarik edecek Türkiye’deki en önemli markayız. Seramiksan 2014 yılından itibaren de Vitrifiye grubu ürünlerle de dünyadaki en modern tesisi ile ciddi miktarda su tasarrufu sağlayan ürünleri ile işletmelere ve konutlara çok önemli avantajlar da sağlamaktadır.

Seramik sektöründe renovasyon pazarının büyüklüğü nedir?

Özellikle son döneminde giderek gündemde yer işgal etmeye başlayan kentsel dönüşüm projeleri ile beraber otel ve tatil köyü yenilemeleri artık önemli bir pazar haline geldi. Bu alanda satışlarımızın %15’i yenileme pazarına gerçekleşmektedir. Bu yenileme talebi ülkemizin turizmdeki artan kaliteli turist sayısına göre gün geçtikçe de artmaktadır.

Firmanız 2018 yılı otel yenilemelerinde hangi yeni ürün ya da sistemlerle pazarda yer alacak? Varsa 2017 yılında gerçekleştirdiğiniz projelerinizden bahseder misiniz?

2010 yılından itibaren seramik sektöründe kendisine önemli bir yer edinen dijital baskı teknolojisi ile artık doğada gördüğümüz her türlü kaplama malzemesini gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde üretmek mümkün hale geldi. Üstelik hem daha ekonomik hem de çok daha sağlam olarak. Bu üretim teknolojilerini Türkiye’de en yakından takip eden Seramiksan olarak bizlerde özellikle ahşap görünümlü ürünlerde en iddialı şirketlerden birisiyiz. Ahşap görünümlü bu ürünlerimiz 50/50, 15/90, 20/120, 30/180 gibi çok farklı ebatlarda ve kullanılacak alanın özelliklerine göre değişmektedir. Tamamı rektifiyeli olarak üretilen bu seriler laminat parkeye göre birçok farklı özelliğe sahip olması (yanmaz, darbelere dayanıklıdır, sudan etkilenmez ve çok uzun ömürlüdür) sebebi ile çok fazla tercih edilmektedir. Ahşap parke görünümlü karolar temizlik maliyetlerini de en aza indirmekte ve işletmelere ekonomik anlamda ciddi katma değer katmaktadır.

Seramiksan için 2017 yılı nasıl geçti, bu yıla ilişkin beklenti ve hedefleri nelerdir? Sektörel değerlendirmeler ışığında konuyla ilgili ne gibi değerlendirmelerde bulunabilirsiniz?

2017 yılına hızlı bir giriş yaparak sektörün en önemli üç fuarında yer aldık. UNICERA, ISH ve Cersaie’de ürünlerimize olan ilgi ve beğeni bizi çok mutlu etti. Genel olarak baktığımızda ise 2017 yılını geçen yıla göre %30’un üzerinde bir ciro artışı ile kapattık. 2016 yılında devreye geçirdiğimiz teknik porselen tesis yatırımımızla il birlikte üretmeye başladığımız büyük ebatlı karolarda %100’ün üzerinde artış oldu. 2018 yılında da projelerimize uygun tüm fırsatları yakından takip ederek değerlendireceğiz. Mevcut tesislerimizin kapasitesini ve üretim kabiliyetlerini artıracağız. Ayrıca 2018’de bayi ağımızı da genişletmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin hemen her yerine yayılmış 200’ün üzerinde bayi ve 1000’in üzerinde tali bayilerimizle ürünlerimizi müşterilerimize sunuyoruz. Özellikle İstanbul, Ankara, Kayseri, Antalya ve Adana bölgelerinde 20 yeni bayilikle tesis etmek var.

#seramik, #satis, #firma

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir