Seyahat uygulamalarında 2023 beklentisi 1,23 milyar dolar

Mobil pazarlama analitik şirketi Adjust’un paylaştığı verilere göre, seyahat uygulamalarında 2023 gelir beklentisi 1,23 milyar Amerikan doları.


Adjust tarafından yapılan açıklamada, 2021’de büyük bir sıçrama yapan seyahat uygulamalarının pandemi öncesi seviyelerin çok üzerine çıktığı belirtilirken, 2023 ortalamasının şu ana kadar 2019 4. çeyrek ortalamasının %18 üzerinde olduğu bilgisi paylaşıldı. Daha güncel performans verilerine bakıldığında, seyahat uygulaması yüklemelerinin arttığı görüldü. Büyüme açısından H1 2022’de yıldan yıla (YoY) %8’lik bir artış görüldüğü ve ardından H1 2023’te %5’lik bir artış yaşandığı belirtildi.

Kalıp uyarısı: Haziran kurulumları diğerlerinin üzerine çıkıyor

Son üç yılın haziran ayı yüklemelerine ilişkin yayınlanan istatistiklere göre, Haziran 2021 seyahat uygulaması yüklemeleri yıllık ortalamanın %7, Haziran 2022 seyahat uygulaması yüklemeleri, yıllık ortalamanın %10, Haziran 2023 seyahat uygulaması yüklemeleri ise H1 2023 ortalamasının %11 üzerindeydi.

Seyahat uygulaması oturumları yukarı doğru yolculukta

Seyahat uygulaması kullanıcıları giderek daha fazla uygulama oturumu kaydetti. Seyahat uygulaması oturumları için Adjust verileri incelediğinde yüklemeler gibi bunların da pandemi öncesi seviyelerin oldukça üzerinde olduğu ve mevcut 2023 ortalamalarının 2019 4. çeyrek ortalamasından %87 daha yüksek olduğu görüldü. 2022’deki seyahat uygulaması oturumları bir önceki yıla göre %14 artış gösterdi. H1 2023 oturumları şimdiden 2022’nin yıllık ortalamasının %13 üzerinde görülüyor. 2021’den bu yana çizilen trendlere dayanarak, yaz ve tatil sezonu seyahat planlarının ikinci kısmını yakaladığı için bu oranın yıl sonuna kadar artacağı tahmini paylaşıldı.

Haziran ayı bir önceki yıla göre arttı

Yüklemelerde kaydedilen eğilime benzer şekilde, seyahat uygulaması oturumları da haziran ayı boyunca yıllık ortalamadan daha fazla artış gösterdi. Ve bu artış bir önceki yıla göre de arttı. Haziran 2021 seyahat uygulaması oturumları yıllık ortalamanın %2 üzerinde gerçekleşti. Haziran 2022 seyahat uygulaması oturumları yıllık ortalamanın %8 üzerinde gerçekleşti. Haziran 2023 seyahat uygulaması oturumları, H1 2023 ortalamasının %9 üzerinde gerçekleşti.

Haziran neden popüler bir ay?

Günümüz tüketicileri seyahat tarihlerine daha yakın zamanlarda rezervasyon yapıyor. Kısa süre önce, gezginlerin artık yola çıkmadan sadece beş hafta önce bir seyahat için çevrimiçi arama yapmaya başladıkları bildirildi. 2022 yılında yapılan bir ankette, ABD’de yaz tatili için en çok tercih edilen ayın temmuz olması ve bunu eylül ayının takip etmesi, hazırlık ayı olan haziran ayındaki yüksek seyahat uygulaması yükleme ve oturum sayısını destekliyor.

Seyahat uygulaması oturum uzunlukları 2023’te uzuyor

2023’ün seyahat uygulamaları için bir büyüme yılı olduğunu daha da teyit eder şekilde, yükleme ve oturumlardaki artışlar, oturum sürelerinde bir önceki yıla göre memnuniyet verici bir artışla birlikte geldi. H1 2023 oturum süreleri bir önceki yıla göre %13, 2021’in aynı dönemine göre ise %15 artarak oturum başına 15,04 dakikadan 17,23 dakikaya yükseldi. Bu, kullanıcılarınızla etkileşim kurmak için toplamda iki dakikadan fazla süre anlamına geliyor.

Kullanıcı başına oturum sayısında artış görülüyor

Seyahat uygulamalarında kullanıcı başına günlük oturum sayısına bakıldığında bu yılın 2022’yi geride bıraktığı görüldü. Sadece bireysel oturumlar daha uzun değil, kullanıcılar toplamda daha fazla oturum kaydediyor. Bu durum, oturumlardaki genel artışın büyük ölçüde mevcut kullanıcıların günde birden fazla oturum açmasına atfedilebileceğini, bunun büyük yükleme artışıyla tamamlandığını ve elde tutma oranının arttığını gösteriyor. Temel olarak, bu seyahat uygulamaları için son derece olumlu bir an.

Önceki iki çeyrekle kıyaslandığında, 2023’ün ilk çeyreği, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, uygulama oturum sıklığı açısından her ikisini de geride bıraktı. 2023’ün 1. çeyreğinde seyahat uygulamalarının kullanıcı başına 1. Gün oturum sayısı, 2022’nin 2. çeyreğindeki 1,56’dan medyan 1,6’ya yükseldi. İki çeyrek arasında 7. günde 1,65 oturumdan 1,70 oturuma bir artış görüldü. Son olarak 30. Gün, 1,59 oturumdan 1,67 oturuma yükselerek kullanıcı başına günlük oturum sayısında en büyük artışa sahne oldu. Bu artış, kullanıcıların seyahat uygulamalarıyla artan etkileşimini ve pazarlamacıların, elde tutulduklarında yüksek etkileşim gösteren kullanıcıları edinmedeki başarısını ortaya koyuyor.

Seyahat uygulamaları için elde tutma oranları yükseliyor

2023’ün 1. çeyreğinde seyahat uygulamalarının elde tutma oranları bir önceki yıla göre önemli ölçüde arttı. İlk gün oranı iki çeyrek arasında altı puanlık etkileyici bir artış göstererek %11’den %17’ye yükseldi. Aradaki fark 30 günlük süre boyunca yavaş yavaş kapanırken, 2023 1. çeyrek için 30. gün bir önceki çeyreğe göre iki puan daha yüksek tamamlandı. Bu yükselen rakamlar harika olsa da, diğer bazı uygulama dikeylerine kıyasla hala çok yüksek değiller.

Seyahat uygulamaları için yedi büyüme alanı

Adjust, 2023’ün ikinci yarısında uygulama pazarlamasını önemli ölçüde geliştirecek yedi büyüme alanını ise şu şekilde maddeledi:

iOS kampanyalarınızda başarı için SKAN 4 uzmanı olun.  TikTok, Snapchat veya CTV reklamları mı kullanıyorsunuz? Görüntüleme ilişkilendirmesini dahil edin.  Kullanıcılarla oldukları yerde buluşmak için bağlantılı TV’de (CTV) ustalaşın. Proaktif bir şekilde mücadele ederek mobil reklam sahtekarlığının önüne geçtiğinizden emin olun.  Mevsimselliği hesaba katmak için medya karması modellemesini (MMM) göz önünde bulundurun. Tatil seyahat sezonu için kampanyalar hazırlayın. (Yılın son haftası kritiktir.) Endonezya ve Avustralya gibi tam tersi zamanda yaz mevsiminin yaşandığı pazarlar için kampanyaları farklı zamanlayın.

#adjust #seyahatuygulama #2023 #gelir #amerikandoları #turizm #seyahat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir