Sicilya İflas Etmek Üzere

Türk tatilcilerinin en sevdiği adalardan biri olan bu ada iflas bayrağını çekti. Kasasında sadece 3 milyon Euro kalan Sicilya’nın toplam borcu 5 milyar 247 milyonEuro’ya ulaştı. İtalya Başbakanı Mario Monti, Sicilya Valisi Lombardo’dan acil istifasını istedi.

Euro Bölgesi’nde kontrol altına alınamayan borç sorunu ülke iflaslarına yönelik spekülasyonların gündemde kalmasına neden oluyor. Yunanistan, Portekiz ve İrlanda derken artık Euro Bölgesiülkelerinin bazı eyaletleri ve hatta adaları da ödeme zorluğuna girmiş durumda.

Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs RumKesimi temmuz ayının sonuna kadar 10 milyar Euro destek kredisine ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Son gelen haberlere göre ise borç sorunuyla boğuşanİtalya’nın Sicilya Adası da iflas bayrağını çekmek üzere.

İtalya Başbakanı MarioMonti, Sicilya Özerk Bölgesi’nin Başkanı Raffaele Lombardo’nun “adanın iflasa çok yakın olması” sebebiyle 31 Temmuz’a kadar istifa etmesini istedi. İstifanın en önemli sebebi olarak, Sicilya’nın en kısa zamanda 3.7 milyar Euro’ya ihtiyacının olması gösteriliyor. Kasasında sadece 3 milyon Euro kalan Sicilya’nın 30 Haziran itibarıyla toplam borcu ise 5 milyar 247 milyon Euro seviyesinde. Sicilya Adası’na 2012’de 250 bin Türk turistin gelmesi hedefleniyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir